Neuromorfný superpočítač s názvom DeepSouth bude schopný vykonať 228 biliónov synaptických operácií za sekundu.
Superpočítač schopný simulovať v plnom rozsahu synapsie (spojenia) neurónov ľudského mozgu by mali spustiť už budúci rok v Austrálii. Pracujú na ňom vedci z Medzinárodného centra pre neuromorfné systémy (ICNS) na Western Sydney University. Dúfajú, že vďaka nemu lepšie pochopíme, ako naše mozgy spracovávajú obrovské množstvo informácií a zároveň spotrebujú relatívne málo energie.
Výkon je to, čo posúva umelú inteligenciu vpred
Viaceré sci-fi filmy zobrazujú počítače, ktoré neraz prevyšujú ľudské schopnosti. Futuristické zobrazenia predstavujú stroje, ktoré napodobňujú ľudské mysle a vyvolávajú v nás otázky o možných dôsledkoch a etických normách pokročilej umelej inteligencie (AI).
Umelá inteligencia je jedným z najvýznamnejších míľnikov v histórii ľudstva a čoskoro bude hlboko zakorenená v každej časti nášho života. Všetko s ňou spojené je založené na obrovskom množstve výpočtového výkonu. Pri súčasných trendoch servery umelej inteligencie pravdepodobne spotrebujú ročne viac energie ako mnohé malé krajiny.
DeepSouth
Nový superpočítač DeepSouth využíva neuromorfný systém a môže sa pochváliť špičkovými neurónovými sieťami na svojich čipoch. Cieľom inovatívnej technológie je odhaliť tajomstvá toho, ako naše mozgy narábajú s informáciami s takou efektivitou.
Superpočítač napodobňuje biologické procesy pomocou hardvéru na efektívnu emuláciu veľkých sietí neurónov s rýchlosťou 228 biliónov synaptických operácií za sekundu (emulácia je modelovanie operácií jedného počítača programom na inom počítači). Tým konkuruje odhadovanej rýchlosti výkonných operácií v ľudskom mozgu.
Zaujímavosť
Ľudský mozog je schopný spracovať miliardu miliárd matematických operácií za sekundu len s 20 wattmi energie.
„Pokrok v našom chápaní toho, ako mozgy fungujú, je brzdený našou neschopnosťou simulovať siete podobné mozgu vo veľkom rozsahu,“ povedal riaditeľ Medzinárodného centra pre neuromorfné systémy profesor André van Schaik.
Simulácia aktivity neurónových sietí na štandardných počítačoch pomocou grafických procesorových jednotiek (GPU) a viacjadrových centrálnych procesorových jednotiek (CPU) je príliš pomalá a energeticky náročná. Podľa profesora nová platforma vyvinie výpočtové aplikácie na úrovni mozgu v rôznych oblastiach vrátane biomedicíny, robotiky, vesmíru a techniky.
DeepSouth bude fungovať aj na vzdialenom prístupe s frontendom, ktorý umožní opis neurónových modelov a návrh neurónových sietí v populárnom programovacom jazyku Python.
Superpočítač nesie názov DeepSouth a vzdáva tak poctu systému IBM TrueNorth, ktorý inicioval snahy o zostavenie strojov simulujúcich veľké siete neurónov, a počítaču Deep Blue, čo bol prvý počítač, ktorý sa stal majstrom sveta v šachu. Názov zároveň vystihuje aj geografickú polohu Austrálie (south znamená juh).
Zdroj: West Sydney University, New Atlas
(JM)