Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Umelá inteligencia vytvorí strih šiat len z jedinej fotografie

VEDA NA DOSAH

Prelomová technológia nielenže zefektívňuje proces výroby odevov, ale umožňuje aj väčšiu flexibilitu a kreativitu v dizajne.

Kresby módnych návrhov na papieri a v tablete. Zdroj: iStockphoto.com

Technológie umelej inteligencie (AI) sa dostali do každého kúta nášho života a svet módy nie je výnimkou. Strihy, nenahraditeľný nástroj, ktorý používajú výrobcovia textilu a oblečenia, teraz zažívajú revolúciu vďaka umelej inteligencii.

Siang-jü Sü a jeho tím v Sea AI Lab v Singapure vyvinul inovatívny model umelej inteligencie, ktorý dokáže premeniť jednu fotografiu odevu na presné šijacie strihy, čím zjednoduší a urýchli proces tvorby hotového produktu.

Zjednodušenie celého procesu

Výrobcovia odevov tradične dôsledne reprodukovali vzory a strihy z už existujúcich šiat v zdĺhavom procese, ktorý si vyžaduje skúsenosti a predstavivosť. So zavedením technológie umelej inteligencie sa však táto časovo náročná úloha stáva minulosťou. Model umelej inteligencie vyvinutý Siang-jü Süom a jeho tímom bol natrénovaný na analýzu a interpretáciu vizuálnych informácií obsiahnutých na fotografiách, aby získal potrebné miery a tvary na vytvorenie správneho vzoru.

Prelomová technológia nielenže zefektívňuje proces výroby odevov, ale umožňuje aj väčšiu flexibilitu a kreativitu v dizajne. Dizajnéri sa teraz môžu inšpirovať akýmkoľvek obrázkom a prepracovať ho do jedinečného vzoru šiat. Model umelej inteligencie je navyše extrémne precízny, čím sa eliminuje prípadná ľudská chyba.

Šitie odevov. Zdroj: iStockphoto.com

Šitie odevov. Zdroj: iStockphoto.com

3D vizualizácie a menej odpadu

Hoci sa táto technológia môže zdať futuristická, v módnom priemysle už našla svoje uplatnenie. Mnoho výrobcov začalo integrovať strihy založené na umelej inteligencii do svojich výrobných manufaktúr, čo viedlo k zvýšeniu efektívnosti a k zníženiu nákladov. Módne systémy umelej inteligencie dokážu rýchlejšie spracovať veľké množstvo údajov, naučiť sa štýly konkrétnych používateľov a zapamätať si ich spätnú väzbu.

Umelá inteligencia nie je len technologická inovácia, je to transformačný posun smerom k zákazníkovi. Inteligentné algoritmy zachytávajú individuálny vkus a správanie ľudí. Napríklad četboty poháňané umelou inteligenciou teraz vedia dať návrhárom odpovede a odporučiť nápady. Nástroje ako MidJourney a DALL-E uľahčujú tento posun a bleskovo generujú a vizualizujú nové návrhy.

Žena používa rozšírenú realitu na prezeranie módy v nákupnom centre. Zdroj: iStockphoto.com

Žena používa rozšírenú realitu na prezeranie módy v nákupnom centre. Zdroj: iStockphoto.com

Podľa odborníkov rastie v oblasti módy automatizovaná 3D vizualizácia. Návrhári ručne kreslia šijacie línie, vzory stehov a skúšajú ich okolo digitálnych modelov alebo avatarov. V súčasnej digitálnej ére sa umelá inteligencia používa aj na predpovedanie módnych trendov pomocou rôznych typov údajov. Predikciou trendov by sa mohlo znížiť  plytvanie textilu v módnom a odevnom sektore navrhovaním oblečenia, ktoré by ľudia skutočne chceli nosiť.

Zdroj: SixAtomic, Infolopare

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky