Rieši znížené pohodlie práce lekára, sestričky a pacientovi dáva možnosť lepšieho využitia času ako sedením v čakárni. Nervozita pacientov spôsobená dlhou čakacou dobou a neorganizovanosťou čakárne, zvýšené riziko nákazy, rušivé faktory spôsobené neustálym klopaním a v neposlednom rade neinformovanosť o aktuálnom stave čakárne sú hlavné problémy, s ktorými sa stretne každý pacient. Taktiež chýba informácia o pacientovi, dôvode návštevy, prípadne o jeho chronickom ochorení. O eliminovanie týchto nedostatkov sa snaží projekt OnlineAmbulancia a jeho tvorca Martin Fedorjak.
Cieľom je na základe špecifikácií pacientov a lekárov, či už všeobecných alebo odborných, vytvoriť efektívne a komplexné riešenie celej problematiky, pričom projekt sa nezameriava len na základné problémy pacienta, ale aj na potreby lekára. Myslí sa taktiež na oblasť každodennej starostlivosti o zdravotný stav vo forme osobného asistenta. Projekt OnlineAmbulancia postúpil do pred-inkubačného pobytu v Startup centre TUKE v rámci 6. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ a pri tejto príležitosti sme oslovili jeho tvorcu, Martina Fedorjaka.
S. CIGÁŇOVÁ: Ako vznikla myšlienka pustiť sa do takéhoto projektu?
M. FEDORJAK: Prvá myšlienka venovať sa takému systému vznikla na podujatí T-Systems Hackathon, organizovanom v našej škole – Technická univerzita v Košiciach. Keďže sme postavili skvelý tím, chceli sme spolu ďalej pracovať. Neskôr, po nie veľmi príjemnej udalosti, ktorú zažil jeden člen nášho tímu, sme si jasne určili oblasť, ktorej by náš systém pomohol.
S. C.: Čo má váš projekt riešiť?
M. FEDORJAK: Systém OnlineAmbulancia rieši problém, s ktorým sa stretol asi každý z nás, a to je zbytočne strávený čas pri čakaní v čakárni u lekára. Či už na bežnú prehliadku alebo pri vážnejšom zdravotnom probléme nie je príjemné ani efektívne tráviť takto niekedy aj hodiny.
S. C.: Vysvetlite prosím, ako má princíp fungovať.
M. FEDORJAK: Systém je prispôsobený tak, aby znížil čas strávený v čakárni. Jednoduchým spôsobom si pacient dokáže vziať z pohodlia domova elektronický lístok, s ktorým si zabezpečí poradie a nemusí sa tak dlhým čakaním vystavovať riziku nákazy od iných chorých pacientov. To zabezpečí, že pacient vyčká doma a do ambulancie sa dostaví, až s istým časovým predstihom, a to až keď je v poradí. Tí, ktorí nevyužijú možnosť elektronického lístka, môžu tak urobiť ručným zapísaním sa do tabletu v čakárni a tak si priradiť poradie. Samozrejme, myslíme aj na technicky menej zdatných pacientov, pre ktorých máme pripravené úplne jednoduché riešenie.
S. C.: Pre koho je vaše riešenie určené, resp. čomu má pomôcť?
M. FEDORJAK: Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že riešime iba problémy nás, pacientov. V prvotnej fáze sme naozaj vytvorili riešenie podľa našich potrieb, no lekári (rôzneho zamerania) sa vyjadrili, citujem: „Cítime sa ako otroci terajšieho systému“, takže výsledkom je zatiaľ unikátne riešenie poradovníka v čakárni.
S. C.: Na čom treba v rámci vášho projektu ďalej pracovať? Čo treba dotiahnuť?
M. FEDORJAK: Radi by sme v najbližších týždňoch spustili testovanie. Ďalej máme víziu vytvorenia pomocníka, či už pre lekára alebo pacienta, z ktorého by sa stala súčasť každodenného života. Chceme sa zamerať už na oblasť prevencie, zvýšiť celkové povedomie ľudí o zdravotných úkonoch, problémoch a poskytnúť podporu v podobe digitálneho asistenta.
S. C.: Čo bolo na vašom projekte najťažšie? Čo naopak išlo hladko?
M. FEDORJAK: Najťažšie, ako býva zvykom, je hľadanie finančného investora. Máme dohodnuté nasadenie v klinikách a možnú spoluprácu s veľkou spoločnosťou, vlastniacou niekoľko zdravotníckych zariadení, no stále hľadáme vhodného finančného partnera.
S. C.: Čo očakávate od pobytu v Startup centre TUKE?
M. FEDORJAK: V Startup centre TUKE sa nachádza veľa kompetentných mentorov, ľudí s veľkými skúsenosťami z rôznych oblastí a my veríme, že práve členstvo v tomto centre môže náš produkt správne nasmerovať a dostať k čo najväčšiemu počtu potenciálnych užívateľov, čo je v podstate našim cieľom.
************************************************
Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB. Dňa 7. novembra 2017 sa v priestoroch novootvoreného Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM (UPV TECHNICOM) v Košiciach konalo finále 6. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“. Do finále postúpilo 12 inovatívnych projektov z 25 prihlásených.
O postupujúcich start-upoch do pred-inkubačného pobytu v Startup centre TUKE rozhodla odborná komisia pod vedením predsedu komisie, prorektora pre inovácie a transfer technológií TUKE, prof. Ing. A. Čižmára, CSc. Členmi komisie boli zástupcovia investorov, súkromnej a verejnej sféry – Slavomír Hruška (Investeers, a. s.), Miroslava Micová (Slovak Business Agency), Jozef Vojtko (FPT Slovakia), Miroslav Kubiš (CVTI SR, Odbor transferu technológií), Michal Hladký (Creative Industry Košice) a zástupcovia TUKE – František Jakab, Anton Lavrin, Marcel Behún, Martin Chovanec a Marek Blizco.
Zhovárala sa: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Foto: Martin Fedorjak
Ilustračné foto: Pixabay.com
Uverejnila: VČ