Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Má iba 14 a už vyvinul prelomovú aplikáciu na odhalenie srdcových ochorení

VEDA NA DOSAH

Nová AI aplikácia odhalí srdcové ochorenia len za pár sekúnd.

Chlapec vytvoril aplikáciu, ktorá dokáže odhaliť srdcové ochorenia. Zdroj: Instagram

Chlapec vytvoril aplikáciu, ktorá dokáže odhaliť srdcové ochorenia. Zdroj: Instagram

Siddharth Nandyala má len 14 rokov a už výrazne prispel k inovácii využitia umelej inteligencie v zdravotníctve. Vytvoril aplikáciu poháňanú umelou inteligenciou, ktorá dokáže odhaliť srdcové ochorenia len za sedem sekúnd.

Už v 14 rokoch sa stal najmladším certifikovaným profesionálom v oblasti umelej inteligencie na svete. S certifikátmi od spoločností Oracle a ARM si získal uznanie v technologickom svete, ale aj medzi politikmi.

Jeho prelomová práca v oblasti medicínskych riešení poháňaných umelou inteligenciou mu priniesla uznanie od svetových lídrov vrátane hlavného ministra Ándhrapradéša N. Chandrababua Naidua.

Maximálne presná

Siddharth vytvoril inovatívnu aplikáciu s názvom CircadiaV, ktorá využíva umelú inteligenciu na analýzu nahrávky srdcového tepu zhotovenej smartfónom. Táto technológia odhalí ochorenie len za sedem sekúnd. Systém je presný na 96 percent a zatiaľ ho otestovali na viac ako 15 000 pacientoch v Spojených štátoch amerických a na 700 pacientoch v Indii vrátane štátnej nemocnice v meste Guntur.

Siddharth vytvoril inovatívnu aplikáciu s názvom CircadiaV, ktorá využíva umelú inteligenciu na analýzu nahrávky srdcového tepu.

Tvorca aplikácie sa snaží o sprístupnenie včasnej diagnostiky kardiovaskulárnych ochorení aj v oblastiach, kde je zdravotná starostlivosť nedostatočná. Mladý inovátor je tiež zakladateľom a generálnym riaditeľom startupu STEM IT, ktorého cieľom je podporovať vzdelávanie študentov z celého sveta v oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky (STEM).

Jeho úsilie ocenil i N. Chandrababu Naidu, hlavný minister v štáte Ándhrapradéš. „Veľmi na mňa zapôsobil Siddharthov mimoriadny talent a odhodlanie využívať technológie v prospech ľudstva. V takom mladom veku je pre nás všetkých inšpiráciou. Z celého srdca ho povzbudzujem, aby pokračoval vo svojej vášni pre zdravotnícke technológie, a ubezpečujem ho o našej plnej podpore vo všetkých jeho snahách,“ uviedol Naidu.

Výhodou je, že by mohla byť lacná

Okrem prínosu v oblasti zdravotníctva je tínedžer aj úspešným podnikateľom v oblasti technológií. Je zakladateľom a generálnym riaditeľom iniciatívy STEM IT, ktorá sa venuje podpore vzdelávania STEM medzi študentmi na celom svete. Prostredníctvom STEM IT poskytuje mladým študentom vedomosti v oblasti kódovania, robotiky a umelej inteligencie a podporuje ich, aby prijali technológie ako nástroj inovácie.

Navyše sa snaží vytvoriť aj cenovo dostupnú protézu ruky, ktorá využíva technológiu elektroencefalografie (EEG). Pomocou nej by dokázali pacienti ovládať svoju umelú ruku prostredníctvom myšlienok. Na rozdiel od tradičných protéz, ktoré môžu stáť viac ako 400-tisíc dolárov, Siddharthov návrh by mohol stáť o dosť menej. Cenu chce znížiť na 300 dolárov, vďaka čomu by sa mohla stať dostupnejšou najmä pre rodiny s deťmi s obmedzeným rozpočtom.

Zdroj: CNBC TV

(RR)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup