Medzinárodný deň žien a dievčat v IT a podujatie Girl’s Day ukazujú, že aj dievčatá a ženy majú svoje miesto v IT.

Cieľom podujatia Girl’s Day je predstaviť svet IT a moderných technológií dievčatám vo veku 15 – 19 rokov. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/SeventyFour
Pre dievčatá môže byť ťažké urobiť prvý krok do IT sveta ovládaného prevažne mužmi. Aj toto chce zmeniť podujatie Girl’s Day, ktoré je súčasťou celosvetových osláv Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT.
Podujatie Girl’s Day, organizované OZ Aj Ty v IT, je celoslovenský kariérny deň pre stredoškoláčky, počas ktorého si môžu vyskúšať, aké to je pracovať alebo študovať v oblasti IT. Girl’s Day prináša nielen zaujímavý program, ale umožňuje dievčatám i pohľad do zákulisia IT firiem a organizácií – nasať atmosféru a stretnúť ženy, ktoré tu už pracujú.
Cieľom je tiež ukázať, že IT sektor nemusí byť vôbec len o programovaní. Práca v IT totiž zahŕňa aj kreatívne vytváranie webov, digitálnych kampaní, projektový manažment alebo testovanie funkčnosti webov.
„Tento rok sa do Girl’s Day zapojilo takmer 1500 dievčat, čo je pre nás obrovským úspechom a zároveň signálom, že záujem o technológie medzi mladými dievčatami rastie. Girl’s Day je výnimočné podujatie, ktoré im umožňuje nazrieť do sveta IT. Cieľom je ukázať, že technológie nie sú len mužskou doménou. Dievčatá si počas dňa vyskúšajú programovanie, spoznajú rôzne technologické profesie, stretnú sa s inšpiratívnymi ženami z praxe a získajú motiváciu rozvíjať sa v tejto oblasti. Takéto skúsenosti im môžu pomôcť prekonať predsudky a objaviť nové možnosti ich budúcej kariéry,“ uviedla pre portál VEDA NA DOSAH Veronika Pizano, riaditeľka organizačných procesov OZ Aj Ty v IT.
Žien v IT sektore je stále málo
Podiel žien, ktoré pracujú v IT sektore na Slovensku, bol podľa údajov Americkej obchodnej komory na Slovensku (AmCham Slovakia) z roku 2024 približne 15 percent. Oproti minulým rokom sa situácia mierne zlepšila. „Podľa najnovších údajov Eurostatu pracuje na Slovensku približne 21 000 žien na pozícii IKT špecialistky, čo predstavuje 17 percent z celkového počtu zamestnancov v oblasti informačných a komunikačných technológií. Hoci ide o mierny nárast oproti minulým rokom, ženy sú v tomto sektore stále výrazne menej zastúpené. Zvyšovanie ich podielu je preto dôležité nielen z hľadiska rovnosti príležitostí, ale aj z hľadiska udržateľného rozvoja digitálnej ekonomiky,“ uviedla Veronika Pizano z Aj Ty v IT.
Aj napriek miernemu nárastu stále zaostávame za európskym priemerom, ktorý je približne 19 percent (najviac žien v IT sektore pracuje v Bulharsku – 28,2 percenta, Rumunsku – 26 percent a na Malte – 25,6 percenta, údaje sú z roku 2022). Aj v globálnom meradle je sektor technológií a inovácií stále doménou mužov. Pritom oblasti ako informatika a inžinierstvo patria medzi najlepšie platené. Podľa AmCham Slovakia pôsobilo v roku 2024 v týchto odvetviach len asi 20 percent žien.
Práve preto je kľúčová osveta, vzdelávacie programy a podpora dievčat, aby sa nebáli študovať informačné technológie. Svoju úlohu pri rozhodovaní o voľbe budúceho povolania neraz zohrávajú i rodové stereotypy, ktoré môžu mladé ženy od vstupu do sveta technológií odradiť.

IT zahŕňa aj kreatívne vytváranie webov, digitálnych kampaní, počítačových hier, projektový manažment alebo testovanie funkčnosti webov. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/gorodenkoff
„Aj keď zaznamenávame posun vpred, stále je dôležité dievčatá povzbudzovať a dodávať im istotu, že ony tie vedomosti majú, že ich už počas strednej školy vstrebali, len treba spraviť rozhodnutie a nebáť sa podať si prihlášku. V startupoch a podnikateľskom segmente sa ukazuje, že keď sa akokoľvek podporia ženy, šance dokážu využiť na 200 percent a dosahujú veľmi dobré výsledky. Treba zdôrazniť, že táto podpora musí byť systematická a v dlhodobom časovom horizonte, nie ad hoc. Ženy dokážu podporu adekvátne oceniť a aj s málom dokážu veľa dosiahnuť. Vidíme, že ak sa ženám poskytne pomocná ruka, vedia sa veľmi dobre etablovať,“ uviedla v rozhovore pre portál Veda na dosah analytička Centra vedecko-technických informácií SR Zuzana Staňáková, ktorá sa dnes zúčastní na podnetnej diskusii venovanej ženám vo výskumnej sfére Zvedavé debaty: Ženy vo vede vo Zvolene.
Girl’s Day na Slovensku
Oslavy Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT spopularizovalo na Slovensku už v roku 2014 občianske združenie Aj Ty v IT. Práve v roku 2014 zorganizovalo po prvýkrát unikátny kariérny deň pre stredoškoláčky Girl’s Day.
„Girl’s Day je jedno z prvých podujatí, ktoré sme ako organizácia pripravili pre stredoškoláčky vo veľkom rozsahu. Po prvých workshopoch a kontaktoch na školách nás v roku 2014 oslovila partnerská organizácia NATE (Women in Science) z Maďarska, či by sme sa nepridali k celosvetovej iniciatíve Girl’s Day v rámci spoločného V4 grantu. Popri nás a NATE sa na ňom zúčastňovali Perspektywy z Poľska a Gender Studies z Českej republiky,“ uvádza na svojej stránke OZ Aj Ty v IT.
Už prvé podujatie v roku 2014 zaznamenalo veľký ohlas a poukázalo tiež na to, že takýchto podujatí je málo a že sú potrebné – ako inšpirácia, osveta a ako dôkaz, že aj dievčatá a ženy majú svoje miesto v IT sektore. „Bez predchádzajúcich skúseností s podobným typom podujatí sme dúfali, že sa na ňom zúčastní aspoň 50 dievčat a pár firiem. Výsledok nás však ohromil!“
Do prvého ročníka sa zapojilo vyše 400 dievčat a 37 firiem a univerzít. Odvtedy podujatie Girl’s Day „narástlo“ a stalo sa jedným z najväčších projektov OZ Aj Ty v IT. Najväčší ohlas zaznamenalo v roku 2024, keď sa zapojilo 56 firiem a zúčastnilo sa na ňom 1333 dievčat, a v roku 2022, keď jeho online formát sledovalo takmer 1900 dievčat!

Je dôležité dievčatá povzbudzovať a dodávať im istotu, že aj ony majú na to pracovať v IT. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/Ridofranz
Nezastavila ich ani pandémia
Rok 2020 bol pre organizátorov podujatia Girl’s Day výzvou a otestoval ich flexibilitu a odhodlanie pokračovať. Počas pandémie sa podujatie nútene presunulo do online priestoru, záujem bol však aj tak veľký.
„Siedmy ročník podujatia Girl’s Day sme vlastne pripravili dvakrát, keďže sme ho pôvodne organizovali na jar, no pre ochorenie COVID-19 sme ho museli presunúť na október. Pre pandemickú situáciu sme sa rozhodli po prvýkrát vyskúšať podujatie online a boli sme radi, že dievčatá o unikátnu príležitosť nahliadnuť do IT neprišli ani počas dvoch koronových rokov.“
Po skončení pandémie sa podujatie v roku 2023 opäť presunulo z online priestoru do reálneho prostredia firiem a univerzít. Predstavuje tak dievčatám IT prostredie a ich kariérne možnosti vo firmách a v organizáciách po celom Slovensku opäť naživo.
Girl’s Day aj v Kempelenovom inštitúte inteligentných technológií
Do podujatia Girl’s Day sa zapojil aj Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT), kde aktuálne pracuje 37 žien vo výskumnej sfére alebo v operatíve. Zamestnankyne inštitútu tvoria 34 percent z celkového počtu zamestnancov. „Tento rok sme aj my súčasťou iniciatívy Girl’s Day 2025. Privítame u nás 12 mladých žien, ktoré sa zaujímajú o vedu, výskum a o AI vo všeobecnosti. Pripravili sme zaujímavý program, počas ktorého sa oboznámia s našou prácou, projektmi a so životom v inštitúte. Program budú viesť najmä naše odborníčky: doktorandka Ivana Beňová, výskumníčky Andrea Hrčková a Gabriela Grmanová, špecialistka na etiku Katarína Marcinčinová, stážistka Lucia Kobzová, špecialistka na etiku a právo Natália Slosiarová. Pomôžu nám aj naši výskumníci Patrik Goldschmidt, Michal Spiegel a Adrián Bindas,“ uviedla pre portál VEDA NA DOSAH Marianna Palková z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií.
V rámci Girl’s Day v Kempelenovom inštitúte inteligentných technológií sa účastníčky dozvedia viac o týchto oblastiach:
- úvod do umelej inteligencie – technická časť,
- sociálne siete & AI – algoritmy,
- sociálne siete & AI – etika,
- GenAI – študijné použitie,
- GenAI – hry, workshopy a spoločné aktivity.
O podujatí Girl’s Day
Girl’s Day je súčasťou osláv Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT, ktorý sa oslavuje na celom svete vždy štvrtý štvrtok vo štvrtom mesiaci a prepája dievčatá s reálnym svetom IT. Medzinárodný deň žien v IT vyhlásila po prvý raz v roku 2011 International Telecommunication Union (ITU), špecializovaná agentúra pôsobiaca pri Organizácii Spojených národov (OSN). Na Slovensku zastrešuje podujatie Girl’s Day už od roku 2014 občianske združenie Aj Ty v IT.
Cieľom podujatia je predstaviť svet IT a moderných technológií dievčatám vo veku 15 – 19 rokov a priblížiť im, aké možnosti štúdia, práce či podnikania im sektor ponúka.
A tak IT organizácie, firmy aj univerzity otvárajú v tento deň svoje brány, aby mohli stredoškoláčky na celom Slovensku nahliadnuť do tohto dynamicky sa rozvíjajúceho sveta a na vlastné oči posúdiť možné budúce kariérne uplatnenie dievčat v sektore.
Zdroj: Aj Ty v IT (1, 2, 3), finreport.sk, trend.sk, VND
(zh)