Umelá inteligencia v podobe dieťaťa, prvá na svete, má vlastné emócie i svetonázor, dokáže vyjednávať alebo mať záchvaty hnevu ako šesťročný škôlkar.

Volá sa TongTong 2.0. Zdroj: abc.net.au
Čína na fóre Čung-kuan-cchun (Zhongguancun) v Pekingu v roku 2025 predstavila TongTong 2.0, prvý modernizovaný systém všeobecnej umelej inteligencie (AGI) na svete.
Humanoidný systém, vyvinutý Pekinským inštitútom pre všeobecnú umelú inteligenciu, má pokročilé kognitívne schopnosti porovnateľné s päť- až šesťročným dieťaťom, čo je pokrok od predchádzajúcej verzie dvoj- až trojročného dieťaťa. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

TongTong 1.0. Zdroj: Pekinský inštitút pre všeobecnú umelú inteligenciu
Prvé dieťa umelej inteligencie
Vo februári 2024 čínski vedci predstavili TongTong 1.0, ktoré označujú za prvé dieťa umelej inteligencie na svete.
𝐖𝐨𝐫𝐥𝐝’𝐬 𝐟𝐢𝐫𝐬𝐭 𝐀𝐈 𝐜𝐡𝐢𝐥𝐝
Tong Tong is a virtual AI entity that can assign herself tasks, learn autonomously, and explore her environment.
She can display behavior and abilities similar to those of a three or four-year-old child
… pic.twitter.com/SoZpKLegwY
— CodingNerds COG (@CodingnerdsCog) February 6, 2024
TongTong 2.0 vyzerá ako malé roztomilé čínske dievčatko, stavia na schopnostiach svojho predchodcu a napreduje v jazyku, poznávaní, pohybe, učení sa, emóciách a interakcii.

Umelé dieťa TongTong 2.0 je zas o niečo rozvinutejšie. Zdroj: 1ai.net
Digitálna osobnosť s hodnotami
Správanie TongTong 2.0 založené na hodnotách je jednou z jej pozoruhodných čŕt. Ďalšou z jej silných vlastností je napríklad dôraz na čistotu. Prejavuje sa čistením hračiek, utieraním škvŕn a organizovaním predmetov v samostatne simulovaných situáciách. Humanoidný systém bol školený vo viac ako sto plne realistických digitálnych prostrediach a každou ďalšou skúsenosťou sa stále učí v reálnom čase.
Čchen Chao (Chen Hao), výkonný riaditeľ Centra pokročilých technológií v Pekinskom inštitúte pre všeobecnú umelú inteligenciu, opísal TongTong 2.0 ako digitálnu osobnosť s vlastnými hodnotami a vlastným svetonázorom. Podľa portálu 1ai sa umelá inteligencia zapája do dialógu na základe jej pochopenia zámeru, pričom berie do úvahy svoje hodnoty a osobnosť. Systém bol zlepšený o konzistentnosť, realistické riadenie konverzácií a generovanie dialógov s regulovanou hodnotou.
Čína predstavila vynovenú verziu umelého dieťaťa. Zdroj: China in Lens/Youtube
Otvorený zdrojový kód urýchľuje pokrok
Pri každodenných stretnutiach môže TongTong 2.0 vykazovať ľudské vlastnosti, ako je vyjednávanie alebo odkladanie úloh. Napríklad keď jej povedia, aby spala alebo zjedla niečo, čo nechce, môže úlohu odmietnuť splniť alebo vyjednávať o odmene pred tým, ako požiadavke vyhovie.
Dôležitým pokrokom vo vývoji AGI je schopnosť ovládať dialóg a napodobňovať emócie. Spustenie TongTong 2.0 demonštruje rýchly pokrok Číny v oblasti umelej inteligencie, ktorý poháňa kreativita s otvoreným zdrojovým kódom.
Autonómne učenie
Na rozdiel od svojho predchodcu, ktorý bojoval s dokončením úloh, keď čelil zmenám prostredia, TongTong 2.0 dokáže reflektovať, preplánovať a upravovať svoje myslenie a konanie v reálnom čase. Môže podľa potreby pozastaviť, obnoviť, upraviť alebo zrušiť úlohy a zároveň dynamicky vytvárať nové plány na inteligentnejšie a flexibilnejšie plnenie cieľov.
Podľa portálu 1ai je autonómne učenie TongTong 2.0 jednou z jej hlavných funkcií. Konverzuje s ľuďmi vo viacerých jazykoch a získava vedomosti zo situácií v reálnom svete namiesto toho, aby sa spoliehala len na offline materiál.
Napodobňuje sebapoznanie a rozvoj podobný ľudskému tým, že prostredníctvom tejto prebiehajúcej interakcie aktualizuje svoju vedomostnú základňu, hodnotové funkcie a schopnosti.
Ako sa TongTong 2.0 pomstila
TongTong 2.0 sa počas demonštrácie pomstila tým, že si na truc vyzula topánky, postavila sa na gauč a zdvihla vankúš alebo si zobrala diaľkové ovládanie po tom, čo ho technici umiestnili mimo jej dosah.
Výskumníci vytvorili virtuálne biotopy, ako je materská škola a šesťčlenná rodina, aby pomohli pri jej rozvoji. Predstavením rôznych inteligentných bytostí s jedinečnými osobnosťami, zručnosťami a hodnotami vytvorili pre TongTong 2.0 sociálnu sieť rodiny a priateľov. Tieto situácie pomáhajú pri jej neprestajnom rozvoji a zdokonaľujú jej sociálnu a emocionálnu inteligenciu.
Zdroj: Interesting Engineering, 1ai.net, scmp.com
(LDS)