Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hľadajú sa najlepšie startupy v zelených technológiách

VEDA NA DOSAH

Rozbehnúť biznis a získať investície pre zelené technológie, ktoré majú potenciál zmierniť dopady klimatickej krízy, má pomôcť nový akcelerátor Challenger. Začínajúce firmy sa doň môžu prihlásiť do 28. septembra na www.challengeraccelerator.com. Záštitu nad programom prevzala prezidentka Zuzana Čaputová.

Ilustračné foto: Príroda, pohľad na displej mobilného telefónu so symbolom recyklácie. Zdroj: iStock

Inovatívne firmy zo Slovenska v porovnaní s podobne veľkými krajinami zaostávajú v získavaní financovania aj expanzii na zahraničné trhy. Príkladom je úspešnosť v prestížnej európskej grantovej schéme EIC. Tento grant doposiaľ získali iba dve firmy zo Slovenska. Prvou je MultiplexDX, ktorý sa venuje diagnostike rakoviny a podieľal sa aj na vývoji slovenského testu na koronavírus SARS-CoV-2. Aktuálne ho získala firma Sensoneo, ktorá vyvíja senzory a softvér pre inteligentnú správu odpadov. Tie umožňujú riadiť odpady na základe dát, spraviť transparentnými odpadové toky a optimalizovať odpadovú zvozovú logistiku. Ich technológie sa aktuálne využívajú v 56 krajinách. Obe spoločnosti tak ako mnohé ďalšie však museli na svoj rozvoj najprv získať zdroje od súkromných investorov.

Veľa z týchto firiem začína svoju cestu v biznis akcelerátoroch, ktoré u nás spolu s partnermi prevádzkuje konzultačná spoločnosť Civitta. Ich akcelerátormi prešli desiatky začínajúcich firiem vrátane nedávno ocenenej firmy Sensoneo. Civitta chce „nakopnúť” viac perspektívnych firiem zo Slovenska, preto spúšťa nový akcelerátor Challenger.

Slovensko má na viac

Inovatívne firmy z podobne veľkého Fínska získali už sedemkrát viac EIC grantov ako Slovensko. Prečo je to tak?

„Dôvodom slabej úspešnosti Slovenska sú nedostatky v školstve, vyjadrovanie ekonomických úspechov našej krajiny iba počtom otvorených pobočiek zahraničných výrobných závodov, ale aj chýbajúce sebavedomie a pozitívne vzory,” hovorí Martin Basila, zakladateľ a riaditeľ firmy Sensoneo. „Takmer úplne u nás absentuje viditeľná spolupráca vysokého školstva s firmami. Chýbajú nám školy, pred ktoré sa takpovediac stačí postaviť a odchytávať talenty. Jednoducho také nemáme a po talentoch musíme ťažkopádne pátrať,” dodáva.

Slovensko dáva na vedu a výskum iba 0,9 % HDP, čo je najmenej z krajín V4. Pre porovnanie v Českej republike je to okolo 1,8 %. Priemer EÚ je okolo 2 %.

Akcelerátor dokáže pomôcť hneď v začiatkoch

Kým reforma školstva či reštrukturalizácia ekonomiky štátu je beh na dlhé trate, svoj inovatívny potenciál vedia firmy zo Slovenska rozvinúť už dnes prostredníctvom biznis akcelerátorov. Práve v nich odštartovalo svoj biznis veľa úspešných firiem.

„Akcelerátory pomôžu začínajúcim firmám vstúpiť rýchlejšie na trh, získať zákazníkov, partnerov a napokon aj získať investorov pre ďalší rozvoj,” vysvetľuje Eva Šimeková, CEO v spoločnosti Civitta, ktorá pomáha inovatívnym firmám zo strednej a východnej Európy rozbehnúť svoj biznis.

Programom Civitty v minulosti prešlo aj Sensoneo. „Civitta nám pomohla vyjasniť si kľúčové veci. Mali sme síce funkčný produkt, ktorý nám zvalidovali prví zákazníci, ale boli sme len na začiatku. Museli sme nájsť správny biznis model, cenovú politiku, postaviť tím. To sú oblasti, ktoré je dobré konzultovať s niekým, kto má nadhľad a skúsenosti,” spomína M. Basila zo Sensonea.

Absolventi akceleračných programov Civitty získali už 700 miliónov eur v investíciách. Medzi najznámejších absolventov programov Civitty patrí napríklad aj firma Bolt, ktorej trhová hodnota je už takmer 2 miliardy eur.

Akceleračné programy dokážu držať krok s rýchlosťou vzniku inovatívnych firiem. „Rozhodnutia v takýchto firmách potrebujete robiť oveľa rýchlejšie ako v prípade organicky rastúcich firiem. Je takmer isté, že na trhu operujú ďalší inovatívni hráči, ktorí chcú osloviť rovnakých zákazníkov a vy musíte byť tým, pre ktorého sa rozhodnú,” dodáva riaditeľ Sensonea.

Hľadajú sa najlepšie startupy v zelených technológiách

Civitta spúšťa nový akcelerátor Challenger, kam sa môžu prihlásiť firmy venujúce sa zeleným inováciám a technológiám, ktoré dokážu spomaliť klimatickú zmenu alebo zmierniť jej dopady.

„Akcelerátor Challenger je určený pre inovatívne firmy s potenciálom rýchleho rastu aj za hranicami Slovenska, ktoré prispievajú k udržateľnosti miest a podnikajú v zelených technológiách,” hovorí E. Šimeková z Civitty.

Infografika - podmienky prihlásenia do akcelerátora Challenger. Zdroj: Seesame, CVTI SR

„Začínajúce firmy to majú ťažké, uspeje iba malé percento z nich,” hovorí Michal Laco, Associate Partner z Civitty. „Ak im nepomôžeme, Slovensko ostane aj naďalej závislé na priemyselnej výrobe a len veľmi ťažko sa bude transformovať na sektory s vyššou pridanou hodnotou. Koronakríza ukázala, že závislosť na výrobe produktov a ich exporte ohrozuje ekonomiku celej krajiny,” varuje M. Laco.

Dokazuje to dátami Európskej komisie, podľa ktorých čaká slovenskú ekonomiku najhlbší prepad spomedzi všetkých krajín Európskej únie. „Akonáhle klesol zahraničný dopyt po autách, slovenská ekonomika sa dramaticky prepadla. Ak na Slovensku nebudú vznikať úspešné inovatívne firmy, neskončíme už ani ako montážna dielňa Európy,” upozorňuje M. Laco.

(GC)
Zdroj: Tlačová správa Seesame
Foto: iStockphoto

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky