Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci vyrobili umelú rastlinu, ktorá čistí vzduch a vyrába elektrinu

VEDA NA DOSAH

Výskumníci vytvorili umelú rastlinu, ktorá dokáže čistiť vzduch a zároveň vyrábať aj elektrinu.

Klíčiaca rastlina v skúmavke. Zdroj: iStock.com/barbol88

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/barbol88

Vedecký tím z Binghamtonskej univerzity vytvoril umelé rastliny, ktoré dokážu čistiť vzduch v interiéri a popritom aj vyrábať elektrinu.  

Vývoju umelej rastliny predchádzal výskum, ktorý sa týkal biobatérií poháňaných baktériami. Neskôr dostali odborníci nápad vytvoriť umelé rastliny, ktoré by dokázali zo vzduchu odsávať oxid uhličitý a vytvárať kyslík. To sa im podarilo a ich umelé rastliny dokážu navyše vyrábať i malé množstvo elektrickej energie.

Využitie v každej domácnosti

Autori štúdie sa inšpirovali skutočnosťou, že súčasná ľudská populácia zvykne tráviť približne 90 percent svojho času v interiéroch. Vzduch, ktorý ľudia dýchajú v práci, v škole, doma alebo inde, môže vplývať na zdravie a komfort. Na trhu síce existuje viacero zariadení na čistenie vzduchu, no zväčša sú pomerne drahé, veľké a nepraktické pre neustálu potrebu vymieňania vody či filtrov.

„Obzvlášť po pandémii covidu-19 vieme, aká dôležitá je kvalita vzduchu v interiéroch. V budovách vieme nájsť veľa zdrojov, ktoré generujú toxické materiály, napríklad stavebné materiály alebo koberce. Zároveň ale dýchame, čo v miestnosti zvyšuje hladinu oxidu uhličitého,” vysvetľuje spoluautor výskumu Seokheun Choi. Isté riziká vychádzajú aj z varenia a vzduch v miestnosti dokážu pokaziť tiež faktory z exteriéru.

Vývoju umelej rastliny predchádzal výskum, ktorý sa týkal biobatérií poháňaných baktériami. Zdroj: Youtube Binghamton University

 

Umelý list

Vedci využili päť biologických solárnych článkov a baktérie schopné fotosyntézy, aby len tak zo zaujímavosti vytvorili umelý list. Potom si uvedomili, že takýto umelý list môže byť veľmi užitočný aj v praxi, a následne vytvorili celú umelú rastlinu s piatimi listami. Rastlinu testovali pri odsávaní oxidu uhličitého a generovaní kyslíka.  

Popri čistení vzduchu rastlina vytvára i elektrickú energiu, pričom zatiaľ dokáže vygenerovať len 140 mikrowattov. Túto funkciu však vedci považujú za sekundárny benefit, no v ďalších krokoch chcú generovanie elektriny zvýšiť na niečo viac ako 1 miliwatt. Rastline chcú pridať aj systém na ukladanie energie, napríklad superkondenzátor alebo lítiovo-iónovú batériu. Chcem, aby táto umelá rastlina dokázala využiť vytvorenú elektrinu na nabíjanie smartfónu alebo mala iné praktické využitie,” uviedol Choi.

Umelú rastlinu treba ešte doladiť, no autori štúdie veria, že časom by sa mohla stať bežnou súčasťou každej domácnosti.

 

Zdroj: Binghamton University

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky