Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Lotyšskí vedci vyrábajú elektrinu za pomoci zvuku. Technológia sa dá využiť vo vesmíre

VEDA NA DOSAH

Použiť sa dá aj na Zemi, na miestach, kde nie je možné dodávať elektrinu alebo je to veľmi drahé.

Prenos energie. Zdroj: iStockphoto.com

Prenos energie. Zdroj: iStockphoto.com

Lotyšským vedcom sa podarilo po prvýkrát na svete predviesť nový spôsob získavania elektriny, ktorý by sa mohol do budúcnosti hodiť vesmírnym misiám. Použiť sa dá aj na Zemi, na miestach, kde nie je možné dodávať elektrinu alebo je to veľmi drahé.

Spojili dve technológie dokopy

Prototyp technológie SpaceTRIPS vznikol vo Fyzikálnom ústave Lotyšskej univerzity. Je navrhnutý tak, aby prepájal dve vo svete veľmi vzácne technológie – takzvaný termoakustický motor, čiže stroj, ktorý premieňa teplo jadrového paliva na zvuk, a generátor, ktorý transformuje zvuk na elektrinu. Je to úplne po prvý raz, čo bola táto technológia použitá tak, aby sa dala využiť na extrémne diaľkové vesmírne misie.

„Termoakustiské generátory sú pre prieskum vesmíru naozaj kľúčové, pretože v hlbokom vesmíre, najmä na obežnej dráhe Jupitera a ešte ďalej, je slnečnej energie veľmi málo. Tieto systémy budú užitočné aj pre prieskum Marsu a dokonca i Mesiaca, kde je slnečná energia vystavená záporným vplyvom, ako sú prachové búrky, alebo vplyvu denného a nočného cyklu,“ opisuje zmysel tejto technológie európska Informačná služba Spoločenstva pre výskum a vývoj.

Sonda v okolí Jupitera. Zdroj: iStockphoto.com

Sonda v okolí Jupitera. Zdroj: iStockphoto.com

Čo je to termoakustika?

Termoakustický elektrický generátor je nová technológia premeny tepla na energiu s potenciálne vysokou účinnosťou a spoľahlivosťou v distribuovanej výrobe energie.

Súčasťou prístroja sú dva termoakustické motory, čiže dva tepelné meniče zvuku a zvukové generátory. Oba sú spojené v slučke. Jeden motor vytvára zvukovú vlnu, ktorá sa šíri trubicou, vstupuje do ďalšieho motora, je zosilnená a vracia späť do prvého. Vytvára tým uzavretú zvukovú vlnu a časť zvukovej energie v týchto vetvách ide priamo do tekutého kovu (slúži ako výmenník tepla), ktorý je vnútri generátora. Sodík kolíše v magnetickom poli sem a tam. Tak môžeme vyrábať elektrinu,“ uviedol Artūrs Brēķis, vedúci výskumník z Fyzikálneho ústavu Lotyšskej univerzity.

Technológia nemá pohyblivé časti, čo je jej výhodou. Ako jediný sa pohybuje tekutý kov, ktorý v dôsledku toho nevyžaduje žiadnu údržbu. Tento typ technológie je kľúčový pre vesmírne misie, ktoré trvajú desaťročia. Akonáhle sú totiž v nejakom zariadení pohyblivé diely, nutne dochádza v miestach, kde spolu prichádzajú do kontaktu, k opotrebovaniu a to znižuje ich životnosť.

Zariadenie vyvinuli odborníci z Lotyšska v spolupráci s vedcami z Francúzska, Talianska, Holandska a Nemecka. Lotyši si stroj postavili sami a otestovali ho v laboratóriu. O zariadenie už prejavila záujem Európska vesmírna agentúra.

Artūrs Brēķis je presvedčený, že táto technológia by mohla byť užitočná nielen vo vesmírnych sondách, ale aj na Zemi. Využila by sa na miestach, kde by nebola vybudovaná žiadna infraštruktúra. Jediné, čo potrebujeme, je zdroj tepla. Ten môžu zabezpečiť napríklad slnečné kolektory, vďaka ktorým budeme vedieť vyrábať elektrinu v dostatočne veľkom množstve.

Zdroj: ENG.LSM

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky