Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Japonský dron chytá blesky: môže to zmeniť ochranu miest aj výrobu energie

VEDA NA DOSAH

Testy ukázali, že drony môžu nahradiť tradičné bleskozvody a raz budú možno aj premieňať blesky na využiteľnú elektrinu.

Blesk nad mestom. Zdroj: iStock.com/Yury_Dmitrienko

Blesk nad mestom. Zdroj: iStock.com/Yury_Dmitrienko

Japonský technologický konglomerát vytvoril dron, ktorý dokáže počas búrky spustiť blesk skôr, než by udrel sám, a potom ho bezpečne odviezť do zeme.

Ako technologická spoločnosť NTT píše na svojom webe, testovací dron lietal počas búrky vo výške 300 metrov v decembri 2024 a v januári 2025.

Špeciálny dron

Dron na chytanie bleskov je vybavený ochrannou Faradayovou klietkou a vodivým drôtom pripojeným k navijaku a spínaču na zemi. Autori dronu tvrdia, že „pred úderom blesku sa potvrdilo, že medzi drôtom a zemou sa vyvinulo napätie viac ako 2000 voltov“.

„Tento rýchly nárast miestnej intenzity elektrického poľa vyvolal úder blesku namierený na dron,“ uvádza sa v oznámení NTT.

V okamihu úderu bolo počuť hlasné praskanie, na navijaku bol pozorovaný záblesk a na ochrannej klietke dronu došlo k čiastočnému roztaveniu. Faradayova klietka však úspešne ochránila vnútorne komponenty, dron ostal funkčný a pokračoval v stabilnom lete aj po údere blesku.

Dron na chytanie bleskov. Zdroj: iStock/group.ntt

Dron na chytanie bleskov. Zdroj: iStock/group.ntt

Ochrana miest

Spomínanú ochrannú klietku je možné namontovať i na komerčne dostupné drony. Spoločnosť si myslí, že jej drony sú lepšou obranou ako bleskozvody, pretože sa dajú použiť na viacerých miestach.

Stratégia ich využitia spočíva v tom, že flotily týchto dronov by mali lietať nad mestami, aby počas búrok spúšťali a chytali blesky skôr, ako „prírodné“ blesky zasiahnu kritickú infraštruktúru. Podľa odhadov spôsobia blesky len v Japonsku škody vo výške 700 miliónov až 1,4 miliardy dolárov ročne.

Energia z bleskov

V ďalšej fáze vývoja by chcela spoločnosť energiu z bleskov využiť na výrobu energie, ktorá „padá z neba úplne zadarmo“ v obrovských množstvách.

Je to však pomerne náročná úloha, dnešné batérie by totiž takýto nápor energie nezvládli. Potenciálnym riešením sú špeciálne ultrakondenzátory, no ich veľké rozmery a veľká hmotnosť zatiaľ bránia praktickému nasadeniu.

Zdroj: The Register, NTT, Tech News

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup