Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Diamantová batéria vydrží tisíce rokov, môže vyriešiť aj jadrový odpad

VEDA NA DOSAH

Britskí vedci vytvorili revolučnú batériu, ktorá vydrží tisíce rokov a mohla by tak prežiť desiatky či stovky ľudských generácií.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock. Autor: guteksk7

Diamantová batéria by mohla poháňať napríklad nemocničné zariadenia, ktoré udržujú pacientov pri živote, či lekárske implantáty. Zdroj: iStock. Autor: guteksk7

Vedci z Britského úradu pre atómovú energiu (UKAEA) v spolupráci s Bristolskou univerzitou vyvinuli prvú diamantovú batériu na svete, ktorá využíva uhlík-14. O prelomovom objave informovali viaceré webové portály vrátane BBC či Interesting Engineering.

Nepretržité napájanie

Nová batéria má rozmery 10 × 10 milimetrov a hrúbku 0,5 milimetra. Funguje na báze rádioaktívneho izotopu uhlíka-14, ktorý má polčas rozpadu 5 700 rokov. To znamená, že aj po tisícročiach si batéria zachová polovicu pôvodnej energie.

„Ide o bezpečný a udržateľný spôsob poskytovania nepretržitého napájania,“ vysvetlila riaditeľka tríciového palivového cyklu v úrade UKAEA Sarah Clarková. „Využívame vyrobený diamant na bezpečné uzavretie malých množstiev uhlíka-14,“ dodala.

Rádioaktivita uhlíka-14 nie je nebezpečná, pretože vyžaruje len vlny krátkeho dosahu a tie nedokážu prejsť cez pevné materiály. Uhlík-14 je navyše uzavretý v diamante, ktorý je najtvrdším materiálom na svete.

Diamantová batéria by mohla poháňať napríklad nemocničné zariadenia, ktoré udržujú pacientov pri živote, lekárske implantáty alebo rôzne iné strategické aplikácie na Zemi či vo vesmíre.

Slabá rádiová luminiscencia zachytená kamerou s nízkou intenzitou svetla zo syntetického diamantového uhlíkového filmu vyrobeného z atómov uhlíka-14. Zdroj: Britský úrad pre atómovú energiu

Slabá rádiová luminiscencia zachytená kamerou s nízkou intenzitou svetla zo syntetického diamantového uhlíkového filmu vyrobeného z atómov uhlíka-14. Zdroj: Britský úrad pre atómovú energiu

Riešenie pre jadrový odpad

Revolučná batéria pomohla aj s riešením problematiky jadrového odpadu. Uhlík-14 sa získava z grafitových blokov jadrových elektrární. Len v Spojenom kráľovstve sa nachádza 95 000 ton takýchto blokov. Ich spracovaním na batérie sa znižuje rádioaktivita odpadu a zároveň vzniká užitočný zdroj energie.

Ďalšou výhodou je udržateľnosť diamantovej batérie: po skončení životnosti sa môže vrátiť výrobcovi na recykláciu.

Zatiaľ je skonštruovaný len prototyp spomínanej technológie, lenže jej potenciál je obrovský a vývoj stále napreduje. Je možné, že o niekoľko rokov bude energetika za Zemi vyzerať výrazne inak.

Zdroj: University of Bristol, UK Atomic Energy Authority, BBC, Interesting Engineering

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky