Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dôležitosť vody si uvedomovali už staroveké civilizácie. Bez nej by prosperovali len ťažko

Andrea Fedorovičová

Mayovia, Egypťania, Rimania aj Gréci vyvíjali dokonca na báze vody nové technológie. Poznáte tieto prelomové vynálezy?

Voda nie je nevyčerpateľný zdroj. Vedeli to už starí Mayovia. Zdroj: smithsonianmag.com

Voda nie je nevyčerpateľný zdroj. Vedeli to už starí Mayovia. Zdroj: smithsonianmag.com

Voda je jedným z našich najdôležitejších prírodných zdrojov. Jej nedostatok vedie k chorobám a hladomoru, bitkám či dokonca miestnym vojnám a ovplyvňuje životy ľudí v mnohých krajinách sveta.

V niektorých oblastiach ľudia deficit pitnej vody zatiaľ nepociťujú a do veľkej miery si ani neuvedomujú, aký krehký je dnešný stav a čo všetko môže nastať, ak budeme s vodou zle hospodáriť.

V minulosti bol dobrý prístup k vode veľkou vzácnosťou. Ľudia sa preto často usádzali práve v blízkosti potokov a riek a vyvíjali rôzne technológie a metódy, aby si dokázali vodu čo najľahšie zabezpečiť a zjednodušili si svoje životy. Viete, ktoré zariadenia a technológie na báze vody vymysleli?

Čistenie vody kamencom v starovekom Egypte

Starí Egypťania už okolo roku 1500 pred naším letopočtom zistili, že ak pridajú do špinavej vody kamenec alebo síran hlinitý, ten na seba naviaže špinu a voda zostane čistejšia.

Kamenec totiž po pridaní do vody reaguje s jej bikarbonátovými zásadami a vytvára gél, ktorý zachytáva sediment a väčšinu jemných častíc. Tento gél padá na dno a voda nad ním zostáva takmer čistá. Kamenec používajú niektorí turisti pri táborení dodnes. Čistia pomocou neho vodu, ktorú nájdu pri svojich potulkách.

Hydraulické koleso z Perachora a prínos vodných mlynov

O niečo neskôr ľudia pochopili, že im sila vody môže pomôcť aj pri mletí obilia, a zhotovili vodný mlyn. Jeho predchodcom bolo hydraulické koleso z Perachora, ktoré vymysleli približne v roku 300 pred naším letopočtom starí Gréci. Koleso s dvomi mlynskými kameňmi drvilo zrno, ktoré následne padalo do žľabu pod ním.

Hydraulické koleso pechora (vľavo) a vodné mlyny pochádzajú zo starého Grécka. Zdroje: historyofinformation.com, ancienthistorylists.com, sciencesensei.com

Hydraulické koleso z Perachora (vľavo) a vodné mlyny pochádzajú zo starého Grécka. Zdroje: historyofinformation.com, ancienthistorylists.com, sciencesensei.com

Vodné mlyny umožnili ľuďom omnoho efektívnejšie vyrábať základné potraviny. Zrazu mali k dispozícii mletú múku, ryžu, kukuricu i raž, ktoré využívali pri výrobe rafinovanejších potravín a širokého spektra ďalších výrobkov.

Voda ako prostriedok na ťažbu zlata

Staroveký Rím bol zasa známy svojimi vychýrenými akvaduktmi. Vedeli ste však, že Rimania používali vodu aj v procese ťažby? Jej jedinečné vlastnosti im poslúžili najmä pri hľadaní zlata. Približne v roku 100 pred naším letopočtom boli priekopníkmi v ťažbe vodou pomocou preplachovania a odlupovania. Každú z dvoch základných techník využívali v inej situácii.

Buď púšťali prúd vody cez oblasť, v ktorej chceli ťažiť, alebo ju akumulovali nad touto oblasťou.

Pri prepúšťaní voda rozomlela zem a odnášala všetok materiál preč. Rimania ju však filtrovali cez priepust z pichľavých kríkov, kde sa zlato ľahko zachytilo a dalo sa jednoducho extrahovať.

Druhý obľúbený postup spočíval v tom, že vodu akumulovali nad oblasťou, v ktorej chceli ťažiť (napríklad v nádržiach alebo prírodných násypoch) a následne ju naraz vypustili. Voda zmyla zo stien sediment a všetok nepotrebný materiál a Rimania sa poľahky dostali k zlatým žilám.

Neuveriteľný mayský Tikal

Čo by ste urobili, keby v krajine, kde žijete, štyri mesiace v roku z neba nespadla ani kvapka vody? Ak by ste premýšľali ako starovekí Mayovia, možno by ste tiež prišli s neuveriteľným systémom skladovania a distribúcie vody a dokázali by ste ho udržať celých 1500 rokov.

Staroveké mayské mesto Tikal s jedinečným závlahovým systémom. Zdroj: placemania.sk

V starovekom mayskom mesto Tikal mali do detailov premyslený zber vody. Zdroj: placemania.sk

Predstavte si krásne dláždené mesto. Keď prší, voda tečie kanálmi do obrovských nádrží, z ktorých každá ráta svoj objem na tisícky galónov, pripravená na použitie v období sucha. Staroveké mayské mesto Tikal vzniklo okolo roku 500 pred naším letopočtom a vydržalo až do roku 900 nášho letopočtu, keď výrazné preľudnenie a neznesiteľné sucho spôsobili jeho kolaps. Tikal je však dodnes považovaný za jedno z najväčších vodných diel a najpôsobivejších vodných projektov na Zemi.

Treba dbať o celú Zem

Voda je kľúčovým a nenahraditeľným prírodným zdrojom, bez ktorého by neexistoval život na Zemi. Aj preto si jej dôležitosť jednotlivé krajiny každoročne pripomínajú Svetovým dňom vody. Tento rok dokonca OSN prepája tému ochrany vody s nevyhnutnosťou zachovať vo svete mier a podporovať cezhraničnú spoluprácu.

Dosiahnutie tohto cieľa závisí podľa generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa od miery spolupráce jednotlivých krajín Zeme. „V súčasnosti sa o vodné zdroje delí 153 krajín, no len dvadsaťštyri z nich oznámilo, že v súvislosti so všetkou spoločnou vodou uzavrelo dohody o spolupráci. Musíme urýchliť snahy o cezhraničnú spoluprácu. Vyzývam všetky krajiny, aby sa pripojili k Dohovoru OSN o vode, ktorý podporuje udržateľné riadenie spoločných vodných zdrojov, a aby ho uplatňovali,“ píše v správe k Svetovému dňu vody.

Témou tohtoročného Svetového dňa vody je Voda za mier. Zdroj: iStockphoto.com, United Nations

Témou tohtoročného Svetového dňa vody je Voda za mier. Zdroj: iStockphoto.com, United Nations

Popri vode máme však na Zemi ďalšie dôležité prvky a substancie, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitný život na našej planéte len v prípade, že sú v dobrej kondícii a rovnováhe. Bez zdravej pôdy a čistého vzduchu neprežijeme tiež. Ak nebudeme mať dostatok stabilných pôvodných lesov a mokradí so zachovanou biodiverzitou, život na planéte veľmi pravdepodobne postupne upadne.

Na tento odkaz naráža i zajtrajšia Hodina Zeme, podujatie, ktoré každý rok nabáda ľudí, aby urobili aspoň niečo malé pre planétu, na ktorej žijú. Nech stále neberieme, ale aj dávame.

„Nech už sa nachádzate kdekoľvek, v sobotu 23. marca môžete stráviť 60 minút zo svojho dňa tým, že urobíte niečo – čokoľvek – pozitívne pre našu planétu, a tým aj pre seba,“ nabáda na svojej webovej stránke organizácia WWF Slovensko.

Spolupracujme s našou planétou. Určite sa nám odvďačí. Zdroj: iStockphoto.com

Spolupracujme s našou planétou. Určite sa nám odvďačí. Zdroj: iStockphoto.com

Po minulé roky sa v rámci kampane Hodina Zeme všade na svete zhasínali večer aspoň na hodinu svetlá. K symbolickému gestu však pred časom pribudol aj nový rozmer – ekologicky ladené organizácie po celom svete totiž veria, že pokiaľ urobí v jeden deň niečo dobré pre planétu každý z nás, môže to mať v celosvetovom meradle obrovský dosah.

Pre tých, ktorí nevedia, ako by mohli našej planéte ulahodiť, prináša organizácia na svojej stránke i niekoľko nápadov na dobré skutky. Pridáte sa tiež?

Zdroje: herox.com (blog), Wikipedia, United Nations, Earth Hour

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky