Predstavte si, že máte šikovné a intuitívne ovládané zariadenie, ktoré je schopné automatickej prípravy hotových jedál. Také niečo by isto ocenili študenti na internátoch, rôzne stravovacie zariadenia, menšie aj väčšie firmy, nemocnice, sociálne zariadenia i zariadenia pre seniorov.
So systémom VARIM, ktorý je ovládateľný na diaľku s využitím mobilných technológií ako napríklad WI-FI, Bluetooth, SMS, internet, prišiel tím ľudí okolo Stanislava Petreka. Projekt, s ktorými začali v januári 2015, mal úspech v súťaži inovatívnych nápadov Startup centra Technickej univerzity v Košiciach. „Systém VARIM-Mini je optimálnym riešením modernej kuchyne. Jeho nadčasový dizajn a funkcie ho predurčujú na to, aby sa stal stabilným pomocníkom v každej domácnosti. Má režim manuálnej i automatickej prípravy teplých nápojov a polievok. Dokáže tiež uvariť a miešať cestoviny, ryžu aj nakrájanú zeleninu,“ uvádzajú autori projektu.
Zákazník si sám zvolí potraviny, ktoré chce uvariť. Nie je pritom obmedzený druhom potravín na prípravu polievok a nápojov a naďalej môže konzumovať svoje obľúbené jedlá. „Ak sa chcete stravovať zdravo, s našim systémom to bude hračka. Nepoužívame žiadne instantné kapsule ani chemické emulgátory. Záleží iba na používateľovi, čo bude konzumovať a v akej kvalite,“ vysvetľuje VARIM tím. Menovite Stanislav Petrek ako líder tímu má na starosti konštrukciu a dizajn, tiež výrobu a kvalitu používaných materiálov a IT; na obchodnom oddelení pôsobia Martin Poklemba a Simona Výrostková, oddelenie kvality zastrešuje Jana Namešanská, oddelenie priemyselného dizajnu Vladimír Masrna.
Autori projektu uvádzajú, že samozrejmosťou je elegantný nerezový obal a nízka váha. „Obal je navrhnutý tak, aby odolal otlačkom prstov a jemným škrabancom. Moderný dizajn neobmedzuje používateľov. Farbu si zvolí používateľ sám z 9 druhov podsvietenia interiéru a displeja tak, aby si mohol prispôsobiť VARIM-Mini k svojej kuchynskej linke.“
Umývanie je jednoduché nielen zvonku, ale aj zvnútra. Je možné vybrať určené diely na umytie von z VARIM systému. Jednotlivé zásobníky pre naplnenie potravín, ktoré sú umiestnené v hornej časti stroja, je možné jednotlivo vyberať. Jeden zásobník je navrhnutý pre korenie a soľ. Systém obsahuje také doplnky ako: vizuálna a zvuková signalizácia hotového jedla/nedostatku potravín/poruchy, bezpečnostné prvky pri otváraní dvierok, výmene nádob a hrnca, časovač zapnutia a vypnutia, udržiavania zvolenej teploty, pamäť na 25 jedál podľa receptov, štatistika obľúbených jedál, zabudovaný digestor s filtrom, hrniec s pokrievkou, k nemu 2 varechy a kvalitný manuál v 3 jazykoch. „Veríme, že každá inovácia nás posúva vpred. Prinášame dôležité zmeny do nášho života a zjednodušujeme ho. Náš systém VARIM je zameraný na používateľov a ich potreby.“
Ideálnym zákazníkom je podľa nich človek, ktorý nevie variť, nechce variť, nemá čas variť, nemôže variť kvôli postihnutiu. Tento robotický systém pripraví hotové jedlo bez zásahu človeka. Zvládne urobiť 25 druhov polievok, prílohy ako zemiaky, cestovinu a ryžu, tiež nápoje – čaj, káva, kakao. „Funguje to jednoducho. Zákazník naplní zásobníky podľa kľúča. VARIM uvarí jedlo v určený dátum a čas,“ uvádza realizačný tím.
Medzi hlavné výhody radia aj to, že zákazník si sám volí kvalitu potravín, napríklad, ak chce lacnejšiu ryžu, ak chce bio kvalitnú ryžu a podobne. Rovnako tak podľa nich užívatelia ocenia, že zariadenie šetrí čas. „Zákazník si ide zacvičiť, vráti sa a má navarené, zákazník si pozrie obľúbenú reláciu v TV a nemusí stáť pri varení, zákazník pomocou aplikácie z práce spustí varenie, príde domov a má navarené.“
V týchto dňoch vrcholí prihlasovanie do aktuálneho 6. kola súťaže inovatívnych nápadov, projektov a podnikateľských riešení Startup centra TUKE. Pokiaľ aj vy máte nápad, ktorý chcete ďalej rozvíjať alebo je váš projekt v štádiu, kedy je pripravený na rýchly rast a potrebuje na to vhodné podmienky, máte možnosť zapojiť sa.
Startup centrum TUKE ponúka nádejným start-upom možnosť získať priestory zdarma v Startup Centre TUKE, možnosť využitia potrebnej kapacity unikátnych odborných pracovísk, laboratórií a iných zariadení TUKE, pomoc pri tvorbe podnikateľského plánu, získavaní partnerov, vyhľadávaní potenciálnych investorov a ďalšie benefity, expertnú a mentorskú podporu.
Do súťaže sa môžu zapojiť projekty v tzv. pred-inkubačnej dobe (t. j. v štádiu nápadu), z ktorejkoľvek časti Slovenska a tiež zahraničné projekty, ktoré plánujú realizovať svoju činnosti na Slovensku. Termín na registráciu je do 29. septembra 2017.
Podporené projekty, o ktorých sme na portáli VEDA NA DOSAH v minulosti písali
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Informácie a foto: VARIM
Uverejnila: VČ