Popredný výskumno-inovačný program financovaný Európskou úniou prechádza do novej fázy.
S pribúdajúcimi výzvami spoločnosti sa podpora výskumu, vedy a inovácie v Európe stala nielen potrebou, ale aj nutnosťou. Zveľaďovanie a nárast prevratných objavov vo veľkých vedeckých infraštruktúrach priamo odpovedá na vedecké otázky o prírode a vesmíre, ako aj na základné potreby európskej komunity.
ATTRACT je popredný výskumno-inovačný program financovaný Európskou úniou pod záštitou konzorcia deviatich medzinárodných vedeckých organizácií, ako sú Aalto University, CERN, EIRMA, EMBL, Esade, ESO, ESRF, European XFEL a Neutrons for Society. Projekt vo svojej prvej fáze podporil stosedemdesiat prelomových technologických konceptov v oblasti detekcie a zobrazovania, ktoré majú potenciál zmeniť vývoj medicíny, energetiky, inovačných materiálov či životného prostredia. Každý z nich získal grant v hodnote 100-tisíc eur na výskum v raných štádiách vývoja ich technológie.
Po úspechu prvej fázy bol ATTRACT projekt rozšírený o fázu ATTRACT2, ktorá má za cieľ spojiť európsky inovačný ekosystém zameraný na prelomové technológie detekcie a zobrazovania. Daný ekosystém tvoria tri typy aktérov, a to národné a európske výskumné infraštruktúry, priemyselné organizácie a ich pridružené komunity. Hoci títo aktéri chápu a praktizujú inováciu z rôznych dôvodov, cieľom druhej fázy ATTRACT je spojiť ich sily a prekonať takzvaný Valley-of-Death inovácie (čiže inovácie v štádiu vývoja produktu, služby či prototypu, ktoré nedosahujú zisk, čo vedie k risku ich neúspechu – pozn. red.).
V tematickej výzve bolo vybraných tridsaťšesť projektov, pričom ich výskumníci musia zvážiť, ako posunúť overenie konceptu z fázy 1 na stupeň bližšie k predajnému produktu. Každý projekt získal v závislosti od počiatočnej úrovne technologickej pripravenosti (TRL) 500-tisíc až 2 milióny eur.
ATTRACT2 nie je ale len o premene dôkazov konceptov na aplikácie v oblasti vedy a priemyslu, ale aj o budovaní mostov medzi projektmi, spájaní etablovaných výskumníkov s mladými inovátormi zajtrajška či s potenciálnymi investormi s cieľom maximalizovať výhody nových technológií pre spoločnosť.
Autorka: Jana Pivoňková z Industrial Liaison Office European XFEL GmbH