Aké je naše životné prostredie? Čo ho znečisťuje? Čo dýchame my a čo budú dýchať naše deti? To sú otázky, ktoré zaujímajú každého. Treba sa ale zamyslieť nad tým, ako to všetko zmeniť. Práve preto sa študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Košiciach zaoberali možnosťami ako vylepšiť ovzdušie.
„Keďže ide o študentov dopravnej priemyslovky, zaoberali sme sa zmenou v doprave. Rozmýšľali sme nad ekologickou inováciou vo verejnej doprave, a to čo najrýchlejšou a čo najlacnejšou,“ hovorí za všetkých Ing. Andrea Badurová, zástupca riaditeľa školy pre odborné vzdelávanie SPŠ dopravná, Košice. Ich nosnou myšlienkou bolo zriadenie požičovne bicyklov na železničnej stanici pre študentov. Na ISIC kartu si študent požičia bicykel, odvezie sa do školy. Po vyučovaní sa rýchlo prepraví na stanicu alebo sa prevezie po meste.
Samotnú požičovňu chcú prevádzkovať študenti, pričom ide o projekt žiakov Strednej priemyselnej školy dopravnej, ktorí sa zúčastnili start-upu na vysokej škole. V rámci 5. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ bol tomuto nádejnému stredoškolskému projektu Dopraváci v doprave predĺžený pobyt v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach o ďalších 6 mesiacov.
„Zvýšime ekologickosť v doprave, vyhneme sa ranným zápcham v meste, prídeme na čas do školy a urobíme aj niečo pre svoje zdravie. V meste sú vybudované cyklochodníky a na trase sa nachádza mnoho stredných a vysokých škôl. Zmapovali sme si celú trasu, ktorí študenti by sa mohli presúvať do svojich škôl,“ uvádza Ing. Andrea Badurová.
Vysvetľuje, že ich cieľom bolo dať mestu, poprípade podnikateľom túto myšlienku, ktorá by sa dala hravo zrealizovať. „Za pomoci mesta si vieme predstaviť rýchlu realizáciu. Potrebujeme iba vyvinúť systém kódovania bicyklov, zakomponovať ho do ISIC karty a od mesta získať priestor na stanici. Radi budeme, ak sa touto myšlienkou začne zaoberať investor, s ktorým by sme radi spolupracovali,“ dodáva zástupkyňa riaditeľa školy s tým, že myšlienka ich napadla pri zhodnocovaní ovzdušia a hlavne pri ranných zápchach v meste.
„Chceli sme odbúrať dopravu a chodiť včas na vyučovanie. Oslovila nás ale aj súťaž Maják pre dopravu a práve to nás naštartovalo. Našou hnacou silou boli naše vyučujúce Ing. Timková a Ing. Badurová, ktoré podporili našu myšlienku. Vo všetkom nám pomáhali a podporovali. V tíme sme zatiaľ dvaja a naše vyučujúce,“ hovoria samotní študenti.
Zatiaľ robia prieskum trhu a hľadajú partnera. „My ako študenti nemáme financie, tak rozmýšľame nad rôznymi variantmi. Oslovili sme aj mesto, ale to sa k nášmu nápadu zatiaľ nevyjadrilo. Odborné rady a veľkú odbornú pomoc nám poskytuje aj Startup centrum TUKE. Samozrejme oslovujeme aj ďalšie spoločnosti a veríme, že sa nám to podarí zrealizovať. Myslíme si, že myšlienka je dobrá, len s ňou treba pracovať,“ uzatvárajú autori projektu.
Informácie a foto poskytla: Ing. Andrea Badurová, zástupca riaditeľa školy pre odborné vzdelávanie SPŠ dopravná, Košice
Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR
Ilustračné foto: Pixabay.com
Uverejnila: ZVČ
Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.
Koncom apríla sa v zasadacej miestnosti rektorátu Technickej univerzity v Košiciach konalo finále 5. kola súťaže. Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok. Do záverečného kola súťaže postúpilo 14 inovatívnych nápadov. Svoje podnikateľské zámery, doterajšie úspechy, ako aj plány do budúcnosti predstavili start-upy, ktoré od októbra 2016 pôsobili v Startup centre TUKE.