Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako zhodnotiť použitú elektroniku? Spoločnosť Envision Group vyrobila prvú elektrickú formulu z elektroodpadu

VEDA NA DOSAH

Prvá pojazdná elektrická formula pretekárskeho tímu Envision Racing je celá vyrobená výhradne z elektroodpadu.

Pretekárska formula E Gen3 ‘Recover-E’

Prototyp pretekárskej elektrickej formuly E Gen3 Recover-E vyrobený z elektroodpadu. Zdroj: Envision Racing

Spoločnosť Envision Group predstavila prvú pojazdnú elektrickú formulu pretekárskeho tímu Envision Racing, ktorá je vyrobená z elektroodpadu. Formula pozostáva z darovaných elektronických zariadení od technologickej spoločnosti zaoberajúcej sa výkupom použitej elektroniky. Cieľom spoločnosti je podporiť udržateľnejší svet.

Spoločnosť dúfa, že pretekárskou formulou s názvom E Gen3 Recover-E upriami pozornosť na zväčšujúci sa problém elektroodpadu na našej planéte. Na celom svete sa vyprodukuje 50 miliónov ton elektroodpadu, pričom podľa odhadov má toto číslo do roku 2030 narásť na 75 miliónov ton.

Prepojenie techniky a umenia

Pri práci na tomto projekte spoločnosť spojila sily s britským umelcom a dizajnérom Liamom Hopkinsom. Spolu navrhli dizajn automobilu a skonštruovali ho výhradne z darovaných použitých elektronických zariadení.

Naliehavá potreba zhodnotenia elektroodpadu

Telo automobilu tak pozostáva z iPhonov, nabíjačiek, laptopov, batérií a jednorazových elektronických cigariet. „Prostredníctvom tejto kampane chce tím zvýšiť povedomie o vplyve spoločnosti na tvorbu elektroodpadu a potrebu opätovného využitia a recyklovania elektrických zariadení.“

Envision Racing

Envision Racing je súčasťou spoločnosti Envision Group so sídlom v Šanghaji, ktorá je lídrom na trhu v oblasti ekologických technológií a technológií s nulovou bilanciou emisií uhlíka. Navrhuje, predáva a prevádzkuje inteligentné veterné turbíny, inteligentný systém skladovania a riešenia ekologického vodíka prostredníctvom Envision Energy, batérie napájané AIoT (technológiou s umelou inteligenciou vecí) prostredníctvom Envision AESC a najväčší operačný systém AIoT na svete prostredníctvom Envision Digital.

Vlastní aj pretekársky tím Envision Racing Formula E, ktorý je súčasťou pretekov Formula E od roku 2014. Envision Racing stojí za kampaňou Preteky proti klimatickej zmene (Run against climate change), ktorej cieľom je urýchliť prechod na čisté, bezpečné a dostupné obnoviteľné zdroje a elektronickú mobilitu.

Preteky Formula E
Preteky organizované pod patronátom Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) fungujú ako platforma na testovanie a vývoj technológií súvisiacich s cestnou premávkou a slúžia aj ako katalyzátor riešení udržateľnej mobility. Ide o majstrovstvá elektrických áut (oficiálny názov je ABB FIA Formula E Championship), o historicky prvú elektrickú pretekársku sériu sveta. Myšlienka sa zrodila v roku 2012 s cieľom podporiť elektrifikáciu automobilového priemyslu. Prvá sezóna odštartovala v roku 2014 v Pekingu.

Najčastejším elektroodpadom sú e-cigarety

Technologický pokrok a jeho rozsiahle zavádzanie viedli v poslednom čase k prudkému nárastu elektroodpadu. Jeho najbežnejšími zložkami sú podľa spoločnosti jednorazové elektronické cigarety, mobilné telefóny, počítače, MP3 prehrávače, zástrčky a batérie. So stúpajúcou popularitou jednorazových elektronických cigariet stúpa aj odpad. Len v Spojenom kráľovstve sa podľa odhadov týždenne vyhodí 1,3 milióna týchto cigariet.

Zníženie dopytu po nerastných surovinách

Týmto projektom chce spoločnosť vyzdvihnúť potenciál opätovného použitia v prípade, že by sa podarilo zrecyklovať milióny lítiových batérií používaných v elektronických cigaretách a iných zariadeniach. Toto úsilie by výrazne znížilo dopyt po vzácnych kovoch a energiu potrebnú na výrobu nových batérií.

„V súčasnosti, žiaľ, elektronické zariadenia skôr vyhodíme a nahradíme ich novými, než by sme ich recyklovali, čím spejeme ku globálnej kríze spojenej s elektroodpadom. Prostredníctvom dizajnu a kreativity chceme poukázať na problém elektroodpadu a jeho potenciálu zrýchliť vytvorenie obehového hospodárstva,“ uviedol Liam Hopkins.

Spoločnosť Envison Racing do svojej iniciatívy zapája aj deti a mladých ľudí z celého sveta, ktorých vyzvala, aby navrhli svoje elektromobily zo súčastí pochádzajúcich z použitých elektronických zariadení.

Konferencia TOP 2023

Tento text je súčasťou sprievodnej série článkov 27. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie TOP 2023 – Technika ochrany prostredia, ktorá tradične nadväzuje na predchádzajúce úspešné ročníky organizované Strojníckou fakultou Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Tento rok sa konferencia, ktorej spoluorganizátorom je aj Centrum vedecko-technických informácií SR, uskutoční 15. – 16. novembra 2023. Hlavnými témami konferencie budú progresívne technológie zhodnocovania priemyselných odpadov, technológie materiálového zhodnocovania odpadov a progresívne recyklačné technológie a energetické zhodnocovanie odpadov – Waste-to-Energy.

Zdroj: Envision Racing, Envision Group, Waste Mangement World, Wikipedia, New Scientist

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky