Slovenské kolo medzinárodnej súťaže RC modelov vodíkových áut pre stredné školy (HORIZON GRAND PRIX) má za sebou 3. ročník a pozná svojho víťaza. Celý projekt je okrem obnoviteľných zdrojov energie, orientovaný na kritické myslenie, tímovú prácu a prepojenie medzi vzdelávaním a praxou. Študenti prostredníctvom súťaže spoznávajú súčasný priemysel, čisté technológie a kariérne možnosti. Zároveň zábavnou formou získavajú praktické skúsenosti, oboznamujú sa s možnosťami využitia obnoviteľných zdrojov energie a súčasnými technologickými trendmi.
- Súťaže sa zúčastnilo celkovo 10 tímov z 10 stredných škôl
- Víťazom vytrvalostného 6-hodinového preteku sa stal tím zo Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom meste
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave privítalo v apríli 3. ročník úspešnej súťaže HORIZON GRAND PRIX (H2AC_SK), určenej pre všetky stredné školy na Slovensku. Desať modelov diaľkovo ovládaných áut s hybridným modelom súťažilo vo vytrvalostnom preteku celých 6 hodín. Aj napriek, z prvého pohľadu dlhotrvajúcemu preteku, bola atmosféra v jednotlivých monopostoch strhujúca, adrenalín, napätie, stres sa striedali s nutnosťou rýchlych riešení na vzniknuté technické problémy, pričom sa počítala každá sekunda.
Študenti museli taktizovať, tímovo spolupracovať a hlavne premýšľať ako zabezpečiť, aby dosiahli čo najlepšiu kombináciu výkonu, spoľahlivosti a výdrže.
Víťazom tretieho ročníka slovenského kola sa stal tím s najviac najazdeným počtom kôl s názvom Kysuckí strojníci zo Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom meste s celkovým počtom 1 073 najazdených kôl a priemerným časom 20,15 sekúnd na kolo. S počtom 1 035 najazdených kôl a priemerným časom 20,61 sekúnd na kolo skončil na druhom mieste tím s názvom Ostrov team zo Strednej odbornej školy v Košiciach. Víťazné tímy budú reprezentovať Slovensko na medzinárodnom finále v Prahe, ktoré sa bude konať 6. až 8. júna 2019 na Veľtrhu vedy Akadémie vied.
Celému preteku predchádzala niekoľkomesačná príprava, počas ktorej študenti pracovali na vlastnom modeli auta na vodík v mierke 1:10. Hlavnými témami, ktorými sa zaoberali boli dizajn, inovácie v podobe využitia nových technológií ako hybridné pohony, 3D tlač a podobne, meranie, testovanie a hlavne tréning výdrže ako techniky, tak aj vodiča. Všetky témy sa snažili konzultovať s odborníkmi z vysokých škôl a praxe.
3. ročník slovenského kola – Víťazné tímy
3. ročník súťaže zorganizovala Agentúra pre vzdelanie a vedu SEA v spolupráci s Horizon Educational a partnermi projektu sú Aurelium – Zážitkové centrum vedy (CVTI SR) a Bratislavský samosprávny kraj. Do ďalšieho ročníka súťaže sa môžete prihlasovať už v lete 2019.
Informácie a foto poskytla: Katarína Minichová, SEA – Agentúra pre vzdelanie a vedu
Redigovala: ZVČ
Uverejnila: VČ