Slovo robot oslavuje storočnicu

11. nov. 2020 • Filologické vedy

Slovo robot oslavuje storočnicu

Prvýkrát sa slovo robot objavilo presne pred sto rokmi, v novembri 1920, vo fantastickej dráme Karla Čapka R.U.R., ktorá zásadne ovplyvnila nielen svet literatúry a umenia, ale aj techniky a jazykovedy. Vymyslel ho však maliar Josef Čapek, starší brat Karla Čapka. Ako k tomu došlo?

„Bratia Čapkovci boli nielen vynikajúci slovesní umelci, Josef aj významný výtvarný umelec, ale boli aj uznávaní novinári – od roku 1921 pôsobili v pražskej redakcii denníka Lidové noviny. A práve v nich, v rubrike Kultúrna kronika, uverejnil Karel Čapek na Štedrý deň roku 1933 krátky článok, spomienkovú črtu pod názvom O slove robot, v ktorej čitateľom priblížil, ako to bolo naozaj s pôvodom tohto slova,“ spresňuje Marián Gladiš z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, podľa ktorého na túto nepresnosť upozornil už v roku 1933 samotný Karel Čapek.

Pomenovanie umelých robotníkov

Autor hry R.U.R. (skratkové slovo odvodené z názvu fiktívnej továrne Rossumovi univerzálni roboti), ktorú v roku 1920 vydalo pražské vydavateľstvo Aventinum, v článku priznáva, že slovo robot nevymyslel, ale ho „len uviedol do života“, pričom farbisto opisuje, ako sa o tom radil s bratom Josefom, ktorý práve čosi maľoval na plátno.

Vľavo: Karel(dole) a Josef Čapkovci. Vpravo: Obálka 1.vydania hry R.U.R. Zdroje: Wikipedia, Pinterest

Vľavo: Bratia Karel (dole) a Josef Čapkovci v roku 1927. Vpravo: Obálka 1. vydania hry R.U.R. z roku 1920. Zdroje: Wikipedia; Pinterest

„Zdôveril sa mu, že nevie, ako má pomenovať umelých robotníkov. Uvažoval totiž o slove labori (laboři), zjavne inšpirovaný angličtinou. Nebol s ním spokojný, pripadalo mu vraj akési papierové. Tak ich nazvi roboti – poradil mu Josef Čapek a ďalej nerušene pokračoval v maľovaní,“ približuje Marián Gladiš s tým, že staršieho z bratov Čapkovcov zjavne motivovalo slovanské slovo robota, s najväčšou pravdepodobnosťou v jeho historickom význame, teda nútená, ťažká, otrocká práca – vychádzajúc zo slova rab, čiže otrok. 

Hra R.U.R. vznikala aj na Slovensku 

„Čapkovi roboti sú humanoidy – vyzerajú ako ľudia, sú však úseční v pohyboch aj výslovnosti, majú bezvýraznú tvár a uprený pohľad. Oblečené majú plátenné blúzy, ktoré sú v páse stiahnuté remeňom, a na hrudi majú mosadzné čísla. Ak to porovnáme so súčasnými humanoidnými robotmi, či už v science-fiction literatúre, filmovej tvorbe, alebo v priemyselnej robotike, vidíme, že Čapkova antropomorfná predstava bola nielen nadčasová, ale aj inšpiratívna,“ myslí si M. Gladiš.

Vľavo: roboti z premiéry R.U.R. v Národnom divadle v Prahe (1921). Vpravo: Roboti z R.U.R. v televíznej inscenácii BBC (1938) Zdroje: Wikipedia, Pinterest

Vľavo: roboti z premiéry R.U.R. v Národnom divadle v Prahe (1921). Vpravo: Roboti z R.U.R. v televíznej inscenácii BBC (1938). Zdroje: Wikipedia, Pinterest

Hra R.U.R. vznikala aj počas pobytu Karla Čapka v Trenčianskych Tepliciach, kde jeho otec Antonín pôsobil ako kúpeľný lekár (1911 – 1923). K. Čapek svojich rodičov v T. Tepliciach pravidelne navštevoval a k Slovensku si vypestoval vrúcny vzťah – fascinovala ho najmä slovenská príroda a náš folklór.

(GL)

Zdroj: Tlačová správa Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Foto: iStock,

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_%C4%8Capek#/media/Soubor:Karel_a_Josef_%C4%8Capkov%C3%A9_1927.jpg,

https://en.wikipedia.org/wiki/R.U.R.#/media/File:Capek_play.jpg

https://sk.pinterest.com/pin/539657967818903893/

https://sk.pinterest.com/pin/473229873337505027/

 

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2020
Quark_11/2020
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
V roku 1987 bolo u nás asi 6-tisíc druhov hmyzu, v roku 2009 už 9-tisíc.
Zistite viac