Rúško nechráni len ostatných, ale aj nositeľa

24. nov. 2020 • Lekárske vedy

Rúško nechráni len ostatných, ale aj nositeľa

Stanovisko o obojstrannej funkčnosti rúšok vydali na začiatku novembra Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb. Podložené je desiatkami vedeckých štúdií.

V novom usmernení amerických Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb sa uvádza, že látkové rúška slúžia ako „kontrola zdroja“ a dokážu zablokovať vírusové častice, ktoré nositeľ vydychuje a zároveň môžu slúžiť na zabezpečenie filtrácie na „osobnú ochranu“ tým, že blokujú prichádzajúce infekčné kvapky.

Usmernenie cituje vo svojom stanovisku viac ako štyridsať vedeckých štúdií, ktoré ukázali, že rúška znížili riziko prenosu aj chytenia vírusu o viac ako 70 percent v rozličných situáciách.

Najlepšie sú viacvrstvové rúška

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb ďalej zdôraznili, že niektoré látkové rúška sú takmer také dobré ako chirurgické.

Ilustračný obrázok, Zdroj: iSTOCK

„Ukázalo sa, že najlepšie sú rúška, ktoré sú ušité z viacerých vrstiev látky s vyšším počtom vlákien. Vo viac ako 50 percentách prípadov odfiltrovali menej ako jednu vírusovú časticu,“ uviedol doktor Anthony Fauci, riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby.

„Je to ako obojstranná ulica. Svojím rúškom chránite seba aj ostatných a zároveň ich rúško chráni vás.“

Na Slovensku sa nosili rúška už počas prvej vlny

Práve nosenie a výroba rúšok sa počas prvej vlny pandémie COVID-19 stali na Slovensku symbolom solidarity a vzájomnej pomoci.

Podľa výskumu, ktorí robili vedkyne Soňa G. Lutherová, Miroslava Hliníčková a Ľubica Voľanská z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied (SAV), až 43 % respondentov počas prvej vlny vyrábalo rúška. Okrem samotného šitia išlo aj o zháňanie látok či gumičiek potrebných na ich výrobu, žehlenie, skladanie a distribúciu. Ľudia tak reagovali na rýchlo zavedené pravidlo nosenia rúšok a masiek, ktoré však patrili medzi nedostatkové zdravotnícke pomôcky.

Denisa Koleničová

Zdroj: CNN, SAV

Foto: iSTOCK

 

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE 12/2020
Quark_01/2021
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Tesla v roku 1883 zostrojil na základe idey o rotujúcom magnetickom poli svoj prvý indukčný motor.
Zistite viac