Prof. RNDr. Branislav Sitár, DrSc.
- Profesor Sitár vyštudoval jadrovú fyziku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V súčasnosti pôsobí ako profesor na katedre jadrovej fyziky a biofyziky a vedúci oddelenia subjadrovej fyziky.
- Svojimi medzinárodnými skúsenosťami sa profesor Sitár zaraďuje medzi expertov v oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky.
- Jeho prvé výskumné aktivity na univerzite boli zamerané na meranie 41Ca proporcionálnym počítačom, následne na výskum zriedkavých rozpadov izotopov v prírodných vzorkách. Vo svojej kandidátskej dizertačnej práci sa zaoberal problematikou rádioizotopov tvorených kozmickým žiarením a ich meraním.
- Významné boli jeho úspechy v Ústave jadrových výskumov Dubna (vývoj a konštrukcia unikátnej TPC komory na meranie 2β rozpadu), úspešné experimenty v CERN-e (vybudovanie Detektorového laboratória II na výskum detektorov a plynových zmesí pre detektory), vývoj a konštrukcia Twin TPC detektorov pre Super FRS v európskom laboratóriu FAIR v Darmstadte, svetové kolaborácie NUSTAR a Super FRS a iné.
- Medzi dôležité výskumné projekty, ktoré viedol alebo na ktorých participoval, patrí Projekt RD-28 Vývoj mikrostripových plynových detektorov pre LHC experimenty v CERN-e; štúdium elektrón-pozitrónových interakcií na experimente DELPHI v CERN-e; experiment ALICE na LHC v CERN-e; Dirac Secondary Beams NUSTAR 3 v GSI Darmstadt; projekt NUSTAR.
- Podľa databázy Scopus vykazuje H-index 109. Profesor Sitár je autorom alebo spoluautorom 736 publikácií, na ktoré je evidovaných 46 643 citácií. Je autorom alebo spoluautorom mnohých vynálezov, patentov, technických diel a zásadných fyzikálnych objavov.
- V rokoch 2007 až 2010 bol viceprezidentom Rady CERN, s ktorou úzko spolupracuje od roku 1993 doteraz, bol členom Slovenského výboru IUPAP (1997 – 2005), od roku 2019 je zástupca SR v pracovnej skupine Fyzika a technické vedy v ESFRI Brusel, je členom Slovenskej fyzikálnej spoločnosti, JSMF.
- Profesor Sitár za svoju prácu získal Cenu Dionýza Ilkoviča SAV za fyziku (2009), Zlatú medailu Univerzity Komenského (2011), Cenu Slovenskej Fyzikálnej spoločnosti (2011) a Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za zásluhy o rozvoj vedy v SR (2011).