Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zoo v Zlíne ako prvá v československom regióne odchovala mláďa supa chocholatého

VEDA NA DOSAH

Vyliahlo sa v modernej liahni. Teraz má dva kilogramy a pod dohľadom ošetrovateľov sa oň starajú rodičia.

Mláďa supa chocholatého v zlínskej zoo 8. marca 2024. Zdroj: PR/Zoo Zlín

Mláďa supa chocholatého v zlínskej zoo 8. marca 2024. Zdroj: PR/Zoo Zlín

Zoologická záhrada v Zlíne odchovala mláďa supa chocholatého. Stalo sa to po prvý raz nielen v histórii spomínanej zoo, ale aj po prvýkrát v československom regióne vôbec. Verejnosť a médiá o tom informovala hovorkyňa zoologickej záhrady Romana Mikešová. V priebehu minulého roka odchovali zoologické záhrady na celom svete iba päť mláďat.

V priebehu minulého roka zoologické záhrady na celom svete odchovali iba päť mláďat.

Supy chocholaté sa v zlínskej zoo objavili po prvý raz v roku 2014. Chovatelia vtedy kládli dôraz na zostavenie chovných párov. „Supy patria k najnáročnejším vtákom, vytvoriť im optimálne podmienky na chov je nesmierne náročné. Veľmi často to pre chovateľov znamená roky a roky úsilia a beh na dlhú trať. V našom prípade sme na prvé oplodnené vajce čakali osem rokov,“ uviedol riaditeľ záhrady Roman Horský.

Vyvíjalo sa v liahni

Odchovaného mláďaťa sa záhrada dočkala tento rok. „Keď v decembri 2023 samica supa chocholatého zniesla vajce, dúfali sme, že bude oplodnené. Na našu veľkú radosť sa všetko skutočne potvrdilo, vajce sme teda odobrali a umiestnili do liahne. Nechceli sme riskovať jeho prípadné poškodenie. V zime minulého roka sa nám navyše podarilo získať zdroje na zakúpenie liahní zo Španielska, ktoré patria k absolútnej špičke na súčasnom trhu. Všetko sa teda krásne vyskladalo,“ hovorí Horský.

 

Mláďa supa chocholatého sa vyliahlo na konci januára. Chovatelia ho po niekoľkých dňoch v inkubátore vrátili rodičovskému páru. „No i keď rodičia prejavovali o mláďa záujem, spočiatku ho riadne nekŕmili. Rozhodli sme sa preto pristúpiť k dokrmovaniu a dva razy denne sme mláďaťu podávali kúsky mäsa a vnútorností. Po piatich dňoch sme akúkoľvek starostlivosť prenechali rodičom. Ich starostlivosť sme však sledovali cez kamerový systém a robili sme aj kontrolné váženie,“ uviedol zoológ Václav Štraub. Pri vyliahnutí vážilo mláďa sto gramov, momentálne má viac ako dva kilogramy.

„Mláďa supa chocholatého je pre nás obrovské ocenenie niekoľkoročného úsilia chovateľov a zoológov. Jeho narodenie je potvrdením, že zlínska zoo patrí medzi najúspešnejších chovateľov supov na svete. Navyše sme jednou z mála záhrad, ktoré odchovávajú mláďatá prirodzeným spôsobom pod rodičmi. Pre prípadný návrat do voľnej prírody je to nesmierne dôležitý predpoklad,“ poznamenal Horský.

Najohrozenejšie na svete

Supy patria k najohrozenejším vtáčím druhom na svete. V Ázii sa úbytok supov podarilo zastaviť a populácia sa pozvoľna zotavuje. Problém je v Afrike, ohrozených je sedem z 11 druhov supov. K tým najohrozenejším patria supy africké v južnej Afrike. „V priebehu posledných troch desaťročí došlo k zníženiu ich populácie o 80 percent. Rozhodli sme sa preto podporiť realizáciu projektu ochranárskej spoločnosti VULPRO, zameraného na monitoring ich výskytu a pohybu. Projekt následne umožní nasadenie robustnej a predovšetkým účinnej ochrany tohto druhu supov,“ uzatvoril Horský.

Zdroj: České noviny

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky