Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V zoo v Tennessee sa narodila žirafa bez škvŕn. Zrejme je jediná na svete

VEDA NA DOSAH

Samička žirafy sieťovanej prišla na svet už 31. júla. Pracovníci Brights Zoo ju však návštevníkom predstavili až teraz.

Žirafa bez škvŕn sa narodila už 31. júla, pracovníci zoo ju však verejnosti predstavili len pred pár dňami. Zdroj: uk.news.yahoo.com

Žirafa bez škvŕn sa narodila už 31. júla, pracovníci zoo ju však verejnosti predstavili len pred pár dňami. Zdroj: uk.news.yahoo.com

Vzácnym prírastkom sa pýši súkromná zoologická záhrada v americkom štáte Tennessee, kde sa pred časom narodilo mláďa žirafy bez škvŕn. Ide zrejme o jediné takéto žijúce mláďa žirafy sieťovanej na svete, uviedla na svojich stránkach televízia CNN.

Samička žirafy sieťovanej prišla na svet 31. júla v Brights Zoo v osade Limestone. Návštevníkom ju však chovatelia ukázali len pred niekoľkými dňami. Americké médiá uvádzajú, že mláďa žirafy sieťovanej sa v zajatí narodilo naposledy v roku 1972 v zoologickej záhrade v Tokiu.

Tento druh žirafy žije voľne v savane vo východnej Afrike. Telo jedincov je pokryté hnedočervenými škvrnami, ktoré sú oddelené bielou sieťou a slúžia v prvom rade ako kamufláž.

Strháva pozornosť na tému ochrany

Ako sa vyjadril zakladateľ zoo v Limestone Tony Bright, mláďa okrem iného strháva pozornosť verejnosti aj na tému ochrany žiráf. Aktuálne žije vo voľnej prírode asi 16-tisíc žiráf sieťovaných, no pred 35 rokmi ich bolo ešte 36-tisíc.

Nedávno narodenej samičke sa vodí v zoo skvelo. Na facebookovej stránke Brights Zoo sa môžete zapojiť do hlasovania a rozhodnúť, ako sa bude malá žirafa volať. Pracovníci zoo dávajú ľuďom na výber zo štyroch mien: Kipekee, Firyali, Shakiri alebo Jamella.

Zdroj: České noviny, CNN

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky