Kompostovať s dážďovkami sa dá kdekoľvek, napríklad v kuchyni, kancelárii či obývačke.
Prinášame vám štvrtý zo série článkov o živloch v súvislosti s klimatickou krízou, ku ktorým si môžete vždy vo štvrtok prečítať praktickú časť.
Kompostovanie je výborný spôsob, ako znížiť produkciu odpadu a navyše vytvoriť hnojivo, ktoré pomáha rastlinám rásť rýchlejšie. Väčšinu ľudí odrádza nedostatok alebo absencia priestoru. Kompostovať však môžete aj vnútri v interiéri bez ohľadu na to, koľko miesta máte. Zároveň budete žiť zelenším životným štýlom.
Nebojte sa kompostovania v byte
Kompostéry s dážďovkami, známe ako vermikompostéry, sa bežne používajú na interiérové kompostovanie. Malé a prenosné nádoby spracujú odpad z domácnosti veľmi rýchlo. Z kompostu si môžete jeho vylúhovaním vo vode vyrobiť aj na živiny bohatý „dážďovkový čaj“, ktorý je veľmi vhodný na hnojenie izbových rastlín.
Dôležité je, aby ste vytvorili dážďovkám správne podmienky pre život. Nádoby uchovávajte vnútri alebo na malom balkóne, aby ste sa uistili, že sa teplota pohybuje v rozpätí od 15 do 26 stupňov Celzia.
Výroba
Postaviť si vlastný kompostér je jednoduché a cenovo dostupné, vyžaduje si však určitú údržbu.
Budete potrebovať:
- dve plastové nádoby rovnakej veľkosti – jedna z nich musí mať veko,
- vŕtačku na vyvŕtanie 30 milimetrov veľkých otvorov,
- kartón alebo noviny (nie farebné ani lesklé),
- zeminu – podľa veľkosti nádoby,
- kalifornské dážďovky (oproti našim dážďovkám sú žravejšie a rýchlejšie sa rozmnožujú) – zoženiete ich v chovateľských potrebách, môžete začať s 250 jedincami,
- kuchynský odpad.
Postup
- Do bokov a spodku jednej plastovej nádoby vyvŕtajte 30 milimetrov veľké otvory. Nádobu s dierami vložte dovnútra druhej. Skladací model zabezpečí odvodnenie a zároveň vetranie cez boky.
- Naplňte jednu tretinu vrchnej nádoby (s dierami) natrhaným kartónom a postriekajte ho vodou.
- Na vrch papiera nasypte 470 – 940 mililitrov zeminy.
- Do zeminy pridajte kalifornské dážďovky. Tie si už nájdu svoje miesto a potravu.
- Raz týždenne pridajte kuchynské zvyšky/kuchynský odpad.
- Navrch znova naukladajte natrhané kusy kartónu alebo novín a postriekajte vodou.
- Nasaďte veko a uložte kompostér na miesto, ktoré nie je príliš studené, ale ani príliš horúce (pokojne aj pod kuchynský drez).
Čo môžete a čo nemôžete kompostovať
Kompostovanie živočíšnych produktov (trus domácich zvierat alebo mliečne výrobky) či anorganických materiálov (plasty) môže vážne poškodiť proces kompostovania, ublížiť dážďovkám, prilákať škodcov a produkovať nepríjemný zápach. Vyhnite sa preto mäsu, mliečnym výrobkom, tukom a olejom, šupkám z citrusov i hnijúcim rastlinám.
Kompostovať je vhodné:
- vaječné škrupiny – ich pridaním získate vápnik,
- zeleninu a jej šupy – všetky druhy,
- orechové škrupiny – rozdrvením na menšie časti dosiahnete rýchlejší rozklad,
- ovocie – bez šupy,
- papierové produkty – krabice od pizze, papierové utierky a obrúsky,
- zosušené lístie – je pre kompostovanie neoceniteľné, pretože obsahuje vysoké množstvo uhlíka,
- vetvičky, konáre, kvety,
- odrezky trávy – sú vynikajúcim doplnkom pre vysoký obsah dusíka,
- čaj a kávu – pridaním kávy obohatíte kompost o dusík.
Tento článok je súčasťou série článkov na tému Štyri živly pripravených v rámci podujatia Európska noc výskumníkov (ENV) 2022. Hlavný program podujatia ENV sa uskutoční 30. 9. 2022 v priestoroch Starej tržnice a okolitých lokalitách. Jeho súčasťou budú rôzne sprievodné podujatia, a to vedecké kaviarne, Vedecké cukrárne, workshopy, súťaže či podcasty, ktoré prinesú zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Bližšie informácie nájdete na www.nocvyskumnikov.sk a www.vedanadosah.sk.
Zdroj: Zolo, wikihow, nulaodpadu