Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Živel oheň – mydlo z popola

Justína Mertušová

Prvé záznamy o mydlovej hmote pochádzajú z obdobia 2800 rokov pred Kristom.

Postup výroby mydla z popola. Grafika: M. Ádám Mašánová

Postup výroby mydla z popola. Grafika: M. Ádám Mašánová

Prinášame vám tretí zo série článkov o živloch v súvislosti s klimatickou krízou, ku ktorým si môžete vždy vo štvrtok prečítať praktickú časť.

Egypťania a Babylončania používali mydlovú pastu z popola a hliny zmiešanú s prírodnými olejmi, ktorá bola základným kozmetickým zdrojom pre vyššie vrstvy spoločnosti.
Najjednoduchšie mydlo, aké môžete vyrobiť, je z popola a tuku. Do zmesi môžete pre spríjemnenie vône pridať bylinky, kvety, med alebo esenciálne oleje.

Základ

Na výrobu mydla potrebujete tri základné zložky – výluh z popola, vodu (dažďovú alebo destilovanú) a tuk. Nezáleží veľmi na tom, aký druh tuku použijete, najdostupnejšie sú olivový a kokosový olej alebo dokonca bravčová masť. Pripravte sa však, že výsledné mydlo nebude mať úplne rovnakú konzistenciu ako kupované. Bude mäkšie, jemnejšie a trochu mastnejšie.

Ďalej potrebujete:

 • vedro,
 • nerezový alebo smaltový hrniec,
 • naberačku,
 • varešku na miešanie,
 • formu/nádobu na mydlo, kde stuhne,
 • gázu alebo starú utierku na prefiltrovanie.

Ako získať výluh z popola

Ak ste ešte nikdy nepracovali s lúhom, možno sa pýtate, čo to je. Zjednodušene povedané, je to extrémne alkalická látka, ktorá sa ako čistiaci prostriedok používa už tisíce rokov. Chemická zlúčenina, ktorú lúhovaním z popola získate, je hydroxid draselný.

Ak si chcete vyrobiť na domáce mydlo aj vlastný lúh, potrebujete zozbierať popol zo spáleného tvrdého dreva. Dub, javor, buk a jaseň sú na jeho výrobu najlepšie. Vyhýbajte sa mäkkým drevinám, ako je borovica, smrek a jedľa.

Počas celého procesu výroby mydla noste ochranné gumené rukavice a okuliare.

Postup

 1. Popol (1,4 kilogramu) preosejte do vedra a zbavte ho nečistôt.
 2. Zalejte ho 5 litrami vody a premiešajte.
 3. Nechajte odpočívať do nasledujúceho dňa, popol sa usadí na dne vedra.
 4. Výluh zlejte do hrnca cez gázu alebo utierku.
 5. Zahrievajte ho až do bodu varu, potom teplotu znížte. V tejto fáze je dôležité roztok miešať a postupne redukovať, až kým nebude mať správnu koncentráciu. Odsledujete ju tak, že doň ponoríte vajíčko, ktoré by nemalo klesať ku dnu, ale plávať. Celý proces môže trvať aj 3 – 4 hodiny.
Postup ako získať výluh z popola. Grafika: M. Ádám Mašánová

Postup, ako získať výluh z popola. Grafika: M. Ádám Mašánová

Výroba mydlovej hmoty

Snažte sa zabezpečiť, aby mali jednotlivé zložky – tuk a výluh z popola – rovnakú teplotu, ktorá je dôležitá pre správnu chemickú reakciu. Mydlo z popola býva veľmi mäkké. Ak chcete tvrdšie mydlo, pridajte ¼ lyžičky soli.

Postup

 1. V hrnci zohrejte 1 šálku (240 ml) tuku podľa vlastného výberu. Tuky môžete aj kombinovať. Zohrievajte ho na strednom ohni, kým sa neskvapalní (i keď je tekutý ako napríklad olivový olej) a nezohreje.
 2. Pomaly prilievajte vyrobený výluh z popola k tuku, jemne zahrievajte (nevarte) a miešajte každých 10 – 15 minút, až kým sa farba nezmení zo svetlej na tmavohnedú.
 3. Mydlo začne postupne tuhnúť. Zmes je hotová vtedy, keď lyžicou prejdete po jej povrchu a tá zanechá pruh, ktorý nezmizne.
 4. Teraz môžete pridať sušené bylinky, kôru z citrusu, kvety alebo oleje.
Postup pri výrobe mydlovej hmoty. Grafika: M. Ádám Mašánová

Postup pri výrobe mydlovej hmoty. Grafika: M. Ádám Mašánová

Vylievanie do formy

Na mydlo môžete použiť hocijakú drevenú, plastovú alebo kovovú nádobu, prípadne špeciálne určenú na výrobu mydla. Ak sa obávate, že sa mydlo nebude uvoľňovať z formy ľahko, vysteľte ju voskovým papierom (napríklad papierom na pečenie). Ak použijete kovovú formu, po zatuhnutí len zahrejte jej strany, čím sa okraje dostatočne roztopia a mydlo vyjde ľahko von.

Postup

 1. Pripravenú zmes nalejte do formy.
 2. Formu prikryte uterákom, tým sa spomalí proces chladenia. Ak necháte mydlo vychladnúť príliš rýchlo, môže skrehnúť a vytvoriť praskliny. Na druhý deň uterák odstráňte.
 3. Mydlo nechajte odležať vo forme aspoň 4 – 6 týždňov. Po týždni ho môžete vybrať z formy, narezať na požadovanú veľkosť i tvar a nechať dosušiť na vzduchu.

Hotové mydlo skladujte vo vzduchotesnej nádobe alebo ho zabaľte do fólie, respektíve voskového papiera.

Tento článok je súčasťou série článkov na tému Štyri živly pripravených v rámci podujatia Európska noc výskumníkov (ENV) 2022. Hlavný program podujatia ENV sa uskutoční 30. 9. 2022 v priestoroch Starej tržnice a okolitých lokalitách. Jeho súčasťou budú rôzne sprievodné podujatia, a to vedecké kaviarne, Vedecké cukrárne, workshopy, súťaže či podcasty, ktoré prinesú zaujímavé prezentácie výnimočných slovenských vedcov. Bližšie informácie nájdete na www.nocvyskumnikov.sk a www.vedanadosah.sk.

Zdroje: morningchores, wikihow, farmingmybackyard, moderna-alchymistka, soaphistory

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky