Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Umelá inteligencia dokáže prispieť k ochrane koralových útesov, pomôcť môže každý z nás

VEDA NA DOSAH

Venujte pár minút rozpoznávaniu podmorských zvukov a poskytnite vedcom dáta potrebné na tréning počítača.

Koralový útes Tubbataha na Filipínach. Zdroj: iStockphoto.com

Koralový útes Tubbataha na Filipínach. Zdroj: iStockphoto.com

Umelá inteligencia môže najnovšie prispieť aj k ochrane koralových útesov. Ukazuje to štúdia morského biológa Steva Simpsona a morskej ekologičky Mary Shodipo, ktorí sa pokúšajú vycvičiť umelú inteligenciu, aby bola schopná rozpoznať zvuky vodných živočíchov.

Nahrávok podmorského sveta je príliš veľa na to, aby si ich dokázal vypočuť jeden človek či vedecký tím, a tak Simpson prizýva do projektu i širokú verejnosť. Do experimentu, na ktorom aktívne participuje aj Google, sa môže zapojiť ktokoľvek, kto chce venovať pár minút rozpoznávaniu vysokých tónov praskania a špliechania kŕmiacich sa kreviet od nižších tónov žblnkania a zvukov rýb. Tieto poznatky odborníci následne využijú na vytvorenie modelu umelej inteligencie, ktorá bude pomáhať ochrane prírody.

Zapojíte sa aj vy?

Chcete sa zapojiť aj vy? Stačí, ak si otvoríte tento odkaz a pustíte sa do počúvania nahrávok zriadených podvodným mikrofónom na desiatich koralových útesoch vrátane Austrálie, Indonézie, Filipín, USA, Panamy a Švédska. Pre lepší zvuk vedci odporúčajú použiť slúchadlá. Ak sa domnievate, že to, čo počujete, sú ryby, kliknite na tlačidlo na obrazovke. Pokiaľ do databázy prispeje dostatočný počet ľudí, odborníci dáta zautomatizujú a následne použijú na tréning umelej inteligencie.

Fakty

  • Koralové útesy na Zemi zomierajú znepokojivým tempom.
  • Na ich deštrukciu vplývajú najmä klimatické zmeny, znečistenie i nadmerný rybolov.
  • Vyššia teplota vody spôsobuje, že sa z koralov uvoľňujú symbiotické riasy, preto sú náchylnejšie na ochorenie či úhyn.

Zdravé koralové útesy sú podľa vedcov prekvapivo veľmi hlučné. Tam, kde sa poškodia alebo sú nadmerne zaťažené, bývajú pre nedostatok morského života tichšie. Ak sa tieto zvuky naučí rozlišovať počítač, vedci budú mať o útesoch k dispozícii okamžité údaje a budú môcť včas podniknúť potrebné kroky.

Okrem samotného zlepšenia schopnosti monitorovať aktivitu morských živočíchov môže projekt prispieť i k obnove útesov. Je to zaujímavé, ale prehrávaním zvukov zdravých útesov pomocou podvodných reproduktorov na útesoch, ktoré boli poškodené, dokážu odborníci na opustené miesta opäť prilákať nové ryby a ďalšie podmorské druhy.

Navyše, zautomatizovanie monitoringu útesov zníži tiež náklady na ľudské zdroje. Doteraz totiž museli byť ku koralovým útesom priebežne vysielaní potápači, ktorí skúmali stupeň degradácie útesov i života v nich. Po novom však bude stačiť, keď na ne zavesia hydrofóny a urobia nahrávky.

Zdroje: oTechnice.cz, Forbes
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky