Unikátnosť ich projektu spočíva v spojení dvoch samostatných výskumných prístupov.

Technológia je účinná, šetrná k životnému prostrediu a vďaka využitiu slnečného svetla aj energeticky nenáročná. Zdroj: AVČR, MUNI
Antibiotiká z nemocníc, fariem a odpadu sa čoraz častejšie dostávajú do prírody. A tam škodia zvieratám aj rastlinám. Riešenia sú náročné, drahé a neraz nepraktické. Mladý česko-slovenský tím navrhol zaujímavé riešenie. V pondelok 7. apríla 2025 si zaň dokonca odniesol prestížnu cenu Earth Prize 2025. Projekt inovatívneho čistenia vody PURA je vôbec prvým víťazom z Česka a zo Slovenska.
Osemnásťročný Tomáš Čermák z Česka patrí k veľkým nádejam českej vedy. Je to vôbec prvý stredoškolák, ktorý sa stal vedeckým pracovníkom Ústavu fyziky plazmy Akadémie vied Českej republiky. Spojil sily s devätnásťročnou Annou Podmanickou zo Slovenska, stredoškoláčkou z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave, aby vo svojom riešení využili proti antibiotikám silu svetla a plazmy.
Tomáš Čermák sa venoval vývoju technológie studenej plazmy, ktorá dokáže efektívne ničiť znečisťujúce látky aj baktérie odolné proti antibiotikám. Anna Podmanická zas pracovala s fotokatalýzou – procesom využívajúcim svetelnú energiu na rozklad škodlivých organických látok a na narúšanie bunkových stien mikroorganizmov.
Spojením týchto dvoch prístupov vytvorili systém, ktorý podľa poroty otvára nové možnosti nielen na ekologické čistenie vody, ale aj na zlepšenie verejného zdravia. Technológia je účinná, šetrná k životnému prostrediu a vďaka využitiu slnečného svetla aj energeticky nenáročná.
Plánujú vytvoriť väčší prototyp systému
Tím zaujal odbornú porotu Earth Prize svojím záverečným vystúpením, pretože vynikol v inkubačnej a mentorskej fáze programu. Teraz dostane 12 500 dolárov, čo je v prepočte viac ako 11 400 eur na rozšírenie svojho nápadu do podoby nového prototypu. „Tá správa bola úplne neuveriteľná! Keď som si uvedomil, že zo všetkých inovatívnych projektov bola PURA uznaná ako najlepšia v Európe, naozaj mi to vyrazilo dych,“ komentoval výsledok Tomáš Čermák.
Výhru plánujú využiť na vytvorenie väčšieho prototypu ich systému, ktorý by už nemal filtrovať len mililitre či litre vody, ale postupne sa dostať až na úroveň desiatok litrov. Cieľom je dosiahnuť taký výkon, aby technológia mohla byť reálne implementovaná v čistiarňach odpadových vôd.
„Momentálne spracovávame menšie množstvá vody, ale cieľom je rozšíriť kapacitu. V budúcnosti by sme chceli, aby sa PURA mohla využívať v skutočných prevádzkach,“ vysvetlil Tomáš Čermák. Systém sa tak môže stať silným nástrojom v boji proti globálnemu problému kontaminácie vody.
Recyklácia toxickej odpadovej vody z prania
Cieľom Earth Prize je umožniť budúcej generácii získať všetky nástroje, ktoré potrebuje na vývoj ekologických riešení s reálnym dosahom na život vrátane individuálneho poradenstva, vzdelávacích zdrojov a finančných prostriedkov.
Napríklad tím Delavo (víťazi Earth Prize 2023) vynašiel špičkový filter, ktorý recykluje až 90 percent toxickej odpadovej vody z prania bielizne. Nedávno už nadviazal spoluprácu s národným výrobcom a požiadal o patent, aby mohol svoje riešenie realizovať.
Cenu Zeme (Earth Prize) založila Nadácia Zeme, švajčiarska nezisková organizácia so sídlom v Ženeve, ako spôsob, ako posilniť a vzdelávať mladých ľudí v oblasti riešenia environmentálnych problémov. Vzhľadom na to, že mladí ľudia prežívajú a pozorujú extrémne javy, ako sú napríklad požiare v Los Angeles, mnohí z nich sa mobilizujú k činom.
Nedávna štúdia ukázala, že 59 percent mladých ľudí a mladých dospelých sa veľmi alebo extrémne obáva zmeny klímy a viac ako 45 percent uviedlo, že ich pocity týkajúce sa zmeny klímy negatívne ovplyvňujú ich každodenný život a fungovanie.
Zdroj: ČT24
(RR)