Známy britský dokumentarista zavítal vo štvrtok na Ekotopfilm do Bratislavy.
Na 49. ročník filmového festivalu o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm – Envirofilm 2022 zavítal vo štvrtok večer slávny britský dokumentarista a ornitológ Nigel Marven.
Počas podujatia si prevzal ocenenie Honour of Ekotopfilm a následne sa necelú hodinu rozprával s návštevníkmi o svojom živote, práci, zážitkoch z nakrúcaní a prezentoval svoj náhľad na svet ohrozený ekologickou krízou.
Prírodu mal odjakživa rád
Vždy sa zaujímal o zvieratá a prírodu, nikdy ho iné nedokázalo nadchnúť viac. „Mal som síce doma autíčka, no už ako malý som radšej zbieral hmyz,“ poznamenal.
V tínedžerskom veku zasa bojoval s akné, a tak miesto naháňania dievčat venoval pozornosť opäť radšej pozorovaniu sveta a prírody okolo seba. Záujem o jej krásy v ňom napokon pretrval až do dospelosti.
Treba venovať pozornosť deťom
Marven s úsmevom poznamenal, že najvzácnejší tvor na svete je pre každého jeho vlastné dieťa. Deti sú však i budúcnosťou našej planéty, práve ich zdravý vzťah k prírode ju môže jedného dňa zachrániť. Podľa jeho slov by sme im preto mali venovať všetku svoju pozornosť, nenásilnou formou ich edukovať a viesť k láske k okolitému svetu.
„Je veľmi dôležité nechať deti loziť po stromoch a ukázať im hmyz, hady a ďalšie tvory bez toho, aby ich nejako nútili. Dnes rodičia namiesto toho často telefonujú alebo sledujú televízor. Keď som so svojimi deťmi ja, nikdy nepoužívam mobil, sústredím sa čisto na náš spoločný čas a ukazujem im napríklad hady a jašterice a podobne,“ zasmial sa známy filmár.
„Je zaujímavé, ako sa pohľad na hady zmenil. Dnes ich už ľudia nepovažujú za také nebezpečné ako kedysi. Dá sa povedať, že ich majú dokonca väčšinou radi, ešte aj deti,“ dodal.
Slovensko je skrytý drahokam
Na Slovensko pricestoval Marven po prvý raz asi rok dozadu. Tunajšia príroda mu okamžite učarovala, a tak neváhal a pustil sa do projektu, v ktorom by rád vyzdvihol prírodné klenoty našej krajiny. Pre médiá sa ešte pred časom vyjadril, že Slovensko je podľa neho skrytým drahokamom, ktorý môže svojou biodiverzitou smelo konkurovať najexotickejším krajinám sveta.
Diváci v snímke uvidia veľké dravce, včelárika, rybárika, svište, kamzíky, našu korytnačku močiarnu a ďalšie divoké zvieratá. „Máme nakrútené aj krásne sekvencie bobrov a podarilo sa nám natočiť i najmenšiu sovu na Slovensku. V spolupráci so slovenskými biológmi sme jej dokázali dokonca umiestniť kamery priamo do hniezda,“ prezradil Marven.
Slovenský tím na filme pracoval dokopy zhruba rok. „Na tomto mieste musím vyzdvihnúť prácu slovenského kameramana Braňa Molnára, ktorý odviedol naozaj kus práce. Je to veľmi šikovný a zanietený chlapík. Sedel v úkryte, odkiaľ filmoval orly. Šesť dní sa ani nepohol, aj keď mu došli zásoby vody a jedla,“ vyzdvihol kameramanovu prácu svetový dokumentarista, ktorý so svojím britským štábom zavítal na Slovensko asi na mesiac.
Film, ktorý vznikal v Malých Karpatoch, na Tribeči, v Seredi, Západných a vo Vysokých Tatrách, na Bojnickom zámku a v ďalších lokalitách, prinesie okrem jedinečných záberov slovenskej prírody tiež rozhovory so slovenskými environmentalistami a odborníkmi na ochranu prírody.
Dokument by mal mať premiéru v Bratislave už v decembri a nasledujúci rok bude uvedený v ďalších 40 krajinách sveta.
Bez prírody nemáme šancu na prežitie
Marven počas diskusie vyzdvihol veľkú biodiverzitu Slovenska a ocenil, koľko ľudí sa v našej krajine úprimne zaujíma o ochranu prírody. Tieto myšlienky podľa neho treba neustále šíriť ďalej, nech sa v ochrane prírody angažuje postupne naozaj každý.
„Musíme konečne pochopiť, že životné prostredie je nesmierne dôležité a že bez prosperujúcej prírody nemáme šancu na prežitie. Ak napríklad stratíme včely, prídeme o jedlo. Treba si to uvedomiť a začať prírodu vôkol seba efektívne chrániť,“ znel jeho apel.
Na Slovensku máme podľa neho mnoho prírodných pokladov. Jedným z nich je napríklad hmyz, zvaný sega pedo. „Ak oň prídete, je to, ako keby ste zničili obraz Mony Lisy. Už ho nikdy nedokážete ničím nahradiť,“ poznamenal.
„Stále však nemáte na Slovensku toľko oblastí, kde sa intenzívne obrába pôda, a disponujete veľkým množstvom lesov, v ktorých žijú napríklad salamandry a krásne druhy ďatľov. Máte byť na čo hrdí,“ odkázal Slovákom.
V otázkach týkajúcich sa klimatickej zmeny je optimista
V rámci diskusie sa Marven viackrát dotkol témy klimatickej zmeny. Uviedol, že sám je v otázkach týkajúcich sa tejto problematiky veľký optimista. „Myslím si, že stále nie je neskoro, aby sme ju zvrátili,“ poznamenal.
Jednotlivec podľa neho za klimatickú zmenu nemôže byť zodpovedný. „Mali by niečo robiť predovšetkým vlády a veľké spoločnosti a potom môžeme svojou troškou prispieť aj my sami.“
Pre verejnosť má dokumentarista hneď niekoľko odporúčaní. Ľudia by podľa neho mohli napríklad znížiť spotrebu mäsa. „Nemusíte však byť vyslovene vegetariáni ako ja (sám je vegetariánom od svojich osemnástich rokov, pozn. red.). Stačilo by, keby ste nejedli mäso dva dni v týždni. Keby sme sa o to pokúsili všetci, planéte by to veľmi pomohlo,“ podotkol.
Takisto podľa neho nemusíme každý deň jazdiť autami. „Skúste cestovať autom s niekým ďalším. O tomto by som ale nemal mudrovať, keďže sám veľa cestujem a často využívam aj leteckú dopravu,“ uznal.
Veľkú klimatickú stopu zanechávajú podľa populárneho tvorcu aj deti. „Možno nie je celkom dobrý nápad mať ich desať, stačí tak jedno alebo dve,“ podotkol s úsmevom.
Každý dom by mal mať zároveň podľa neho na streche solárne panely a mali by sme sa pokúsiť zadržiavať vodu v záhradách a sadiť stromy. „To veľmi pomôže udržať vlhkosť v pôde. Aj ja sa už na to chystám,“ uviedol tvorca, ktorý tiež otvorene podporuje ekoturizmus.
Ak niekam cestujeme, je podľa jeho slov na mieste zamyslieť sa nad tým, ako možno znížiť ekologickú stopu svojej cesty. „Ak chcete spoznať napríklad Kostariku, choďte sa rovno pozrieť tiež do Guatemaly a na ďalšie miesta v okolí, aby ste tam nemuseli cestovať neskôr lietadlom na veľkú vzdialenosť,“ odporučil Marven, ktorý má i sám ešte niekoľko cestovateľských snov. „Kým zomriem, chcel by som vidieť snežného leoparda, túžim navštíviť Madagaskar a rád by som natočil film o Etiópii,“ uzavrel.
Kto je Nigel Marven?
Britský filmový tvorca a ornitológ, ktorý dvanásť rokov pracoval po boku sira Davida Attenborougha. Natočil viac ako 150 dokumentov, navštívil všetky kontinenty a sprostredkoval divákom príbehy úžasných divokých zvierat. Známy sa stal hlavne vďaka snímkam Divoké Filipíny s Nigelom Marvenom, Najnebezpečnejšie hady Číny, Dobrodružstvo s jaguármi, Život vtákov či trháku Prehistorický park, kde cestuje späť v čase a naháňajú ho dinosaury a ďalšie dávnoveké tvory. V súčasnosti dokončuje film o slovenskej prírode, ktorý by mal mať budúci rok premiéru až v 40 krajinách sveta.