Nadmerný hluk tvorený ľudskou civilizáciou spôsobuje zdravotné problémy ľuďom a prekáža v živote i zvieratám. Stále však existujú tiché miesta, kde si môže človek oddýchnuť.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: Pheelings Media
V ustavične hlučnejšom svete je ticho vzácnym pokladom. Našťastie sa čoraz viac organizácií a jednotlivcov venuje objavovaniu a zachovaniu tichých miest či priestorov. Organizácia Quiet Parks International, ktorá identifikuje oblasti s minimálnym hlukovým znečistením, či akustický inžinier Gordon Hempton, ktorý zasvätil veľkú časť svojho života lokalizácii najtichších miest na svete, sú jednými z najvýznamnejších aktérov usilujúcich sa o vzostup pokoja na tomto svete.
Mnohé regióny na našej planéte zostávajú dostatočne odľahlé na to, aby ponúkli únik pred hlukom ľudskej civilizácie. Prekvapivo však nájdeme aj tiché mestá.

Hluk v meste. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: triocean
Úrovne hluku
Zvuk sa meria v decibeloch a naše prostredie obsahuje celý rad zvukov od šušťania listov (20 – 30 decibelov) až po hromy (120 decibelov) a sirény (120 – 140 decibelov). Zvuky s frekvenciou 85 decibelov alebo vyššou, ako sú elektrické kosačky na trávu (90 decibelov) a hlasné rockové koncerty (110 – 120 decibelov), môžu poškodiť uši.
Hlukové znečistenie je neviditeľná hrozba, ktorá si zaslúži väčšiu pozornosť, a hoci ju nie je vidieť, je všadeprítomná na súši aj v mori. Hlukové znečistenie, definované ako akýkoľvek nežiaduci alebo rušivý zvuk, ovplyvňuje zdravie a pohodu ľudí a iných živočíchov.
Zdravotné následky hluku
Hlukové znečistenie postihuje denne milióny ľudí. Najčastejším zdravotným problémom, ktorý spôsobuje, je strata sluchu vyvolaná hlukom (NIHL). Vystavenie hlasnému hluku môže viesť aj k vysokému krvnému tlaku, srdcovým chorobám, poruchám spánku a stresu. Tieto zdravotné problémy postihujú všetky vekové skupiny, najmä deti.
Hluk z prostredia môže tiež viesť k tinitu – chronickému zvoneniu v ušiach, ktoré spôsobuje nespavosť, podráždenosť či depresiu a je dokonca spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že hluk súvisiaci s dopravou oberá západoeurópsku populáciu o viac ako milión zdravých rokov života ročne!
Biológovia zistili, že ticho je v živočíšnej ríši zlato. Štúdie ukázali, že hlasné zvuky môžu spôsobiť rýchlejšie bitie chrbtových ciev húseníc, hmyzieho ekvivalentu srdca, a tiež vedú k menšiemu počtu mláďat modrých vtákov. Zvieratá sa taktiež spoliehajú na zvuk pri navigácii, hľadaní potravy, priťahovaní partnerov a vyhýbaní sa predátorom, a preto hlukové znečistenie ohrozuje ich prežitie.
Zvyšujúci sa hluk neovplyvňuje len ľudí a suchozemské zvieratá, ale je i rastúcim problémom pre morský život. Lode, ropné vrtáky, sonarové zariadenia a seizmické testy premenili kedysi pokojné morské prostredie na hlučné a chaotické miesto.

Muž v parku. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: FotoDuets
Najtichšie miesta na Zemi
Pokojné nerušené miesta sú poklady, ktoré sa oplatí nájsť a chrániť. Ak by krása zvukov prírody upokojila viac ľudí, možno by sme sa rozhodli všetci trochu znížiť hlasitosť.
Kráter Haleakala
Kráter Haleakala na Maui, spiaca sopka, je známy ako najtichšie miesto na Zemi. Vstup do krátera má byť zážitkom, ktorý zmení život, pretože úrovne decibelov sú také nízke, že aj šepot môže znieť ako výkrik.

Kráter Haleakala. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: Luis Esparza
Národný park Yangmingshan v Taiwane
Tento park získal v roku 2020 štatút Urban Quiet Park od Quiet Parks International. Oblasti, ktoré získajú tento štatút, musia mať hladinu hluku nižšiu ako 45 decibelov, čo zodpovedá hladinám zvuku v priemernej knižnici, a maximálne osem krátkych „rušení hlukom“ za hodinu, z ktorých žiadne nesmie prekročiť 65 decibelov.
Orfieldove laboratóriá
Komora bez ozveny v Orfieldových laboratóriách v meste Minneapolis, prezývaná ako miesto, kde zvuk zomiera, sa môže pochváliť neuveriteľnými -13 decibelmi. Astronauti NASA ho používajú pri príprave na úplné ticho vesmíru a dvakrát si pripísal guinnessovský svetový rekord za najtichšie miesto na Zemi.
Jaskyňa Tak Be Ha Cenote
Podmorské jaskyne na polostrove Yucatán sú jedny z posledných nedotknutých miest na Zemi. Z takmer 7 000 jaskýň vyniká Tak Be Ha Cenote ako jedna z najtichších, kde môžete ako jediný zvuk počuť jemné kvapkanie vody.
Antarktída
Antarktída nie je len najjužnejším kontinentom sveta, je aj najvyšším, najsuchším, najveternejším, najchladnejším a najľadovejším. Táto zamrznutá plocha zostáva bez trvalého ľudského osídlenia, bez miest alebo dedín, len s príležitostnou výskumnou stanicou alebo expedičnou chatou, ktorá narúša rozsiahlu tichú krajinu.
Zürich
Švajčiarske mesto Zürich nie je známe len svojimi čokoládovými výletmi a vyhliadkovými jednodňovými výletmi. Podľa testov World Hearing Index a Svetovej zdravotníckej organizácie sa môže tiež pochváliť najnižšou úrovňou hluku zo všetkých miest. Tieto rebríčky vzišli z viac ako 200 000 zvukových testov vykonaných vo viac ako 50 najväčších mestách sveta.

Zürich. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: bluejayphoto
Divočina v Minnesote
V marci 2023 získala divočina Boundary Waters Canoe Area Wilderness (BWCAW), ktorá sa nachádza v tradičnej domovine ľudu Anishinaabe, štatút Wilderness Quiet Park od organizácie Quiet Parks International (QPI). Prirodzené ticho v BWCAW môže trvať hodiny v kuse v závislosti od dennej doby, ročného obdobia a faktorov, ako sú vzorce letovej prevádzky.
Makgadikgadi Pan
S rozlohou 3 900 kilometrov štvorcových je Makgadikgadi Pan v severovýchodnej Botswane jednou z najväčších soľných plání na svete. V lokalite vyschnutého dna dnes už zmiznutého jazera Makgadikgadi je divoká zver počas obdobia sucha vzácna, čo z neho robí absolútne pokojné miesto obklopené púšťou.
Landmannalaugar
Rezervácia Landmannalaugar, pomenovaná podľa horúceho bazéna pod lávovým poľom Laugahraun, ponúka cestovateľom kilometre samoty na Islande. Nielenže sa môžete túlať bez toho, aby ste natrafili na inú ľudskú dušu, ale stretnete sa aj s neuveriteľne tichými sopečnými škvrnami roztrúsenými po celom regióne.
Rašeliniská v Anglicku
Northumberland’s Kielder Mires, najväčšie rašelinisko v Anglicku, sa nachádza na západnom okraji vodného a lesného parku Kielder. Rozprestiera sa na ploche 648 kilometrov štvorcových a je domovom pre 150 miliónov stromov, čo z neho robí najväčší vysadený les v Anglicku. Pred niekoľkými rokmi bol vyhlásený za najpokojnejšie miesto v Británii, a to vďaka svojej vzdialenosti od najbližšej cesty alebo letovej trasy.
Mohavská púšť
Mohavská púšť, známa svojimi rozsiahlymi výhľadmi a svojím náročným prostredím, je pokojným útočiskom pre nedostatok divokej zveri, lietadiel alebo áut. Spaľujúce letné horúčavy obmedzujú príležitostných návštevníkov a dovolia len najodolnejším cestovateľov, aby sa vyhrievali vo zvuku ticha.
Prales na Srí Lanke
Sinharadža sa nachádza na juhozápade Srí Lanky a je poslednou životaschopnou oblasťou primárneho tropického dažďového pralesa v krajine. Viac ako 60 percent jeho stromov je endemických, pričom mnohé sa považujú za vzácne. Táto pamiatka zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO ponúka najpokojnejšie nočné zvuky, aké si možno predstaviť. V tichu prírody dobre počuť zvuky nespočetného množstva hmyzu či žiab.

Cestička v pralese Sinharadža. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: mariusz_prusaczyk
Muir Woods v USA
V roku 2001 si strážcovia prírodnej rezervácie Muir Woods v Mill Valley v USA všimli, že hlukové znečistenie spôsobuje sťahovanie živočíšnych druhov, ako sú ďatle a sovy škvrnité, preč z tejto oblasti. V súčasnosti značky v celom parku nabádajú návštevníkov, aby boli ticho, a decibelometer pri vchode monitoruje ich hlasy.
Murchisonovo observatórium
Murchisonovo rádioastronomické observatórium v Austrálii je domovom jedného z najväčších rádioteleskopov na svete, ktorý počúva rádiové vlny z vesmíru – čo je možné len v skutočne izolovaných oblastiach. Okolitá rozloha vo vnútrozemí západnej Austrálie je určená ako zóna tichého rádia, kde musia byť vypnuté elektronické zariadenia, ako sú mobilné telefóny, rádiá a televízory.
Steinmetz Hall
Steinmetz Hall, súčasť Centra múzických umení Dr. Phillipsa, sa môže pochváliť svojou bezchybnou akustikou. Tento priestor má zvukové hodnotenie N1, najnižšiu úroveň, pri ktorej môžu ľudia detegovať zvuk, a je taký tichý, že keby ste tu sedeli sami, počuli by ste tlkot svojho vlastného srdca.
Národný park Grasslands
Kanadská poetka Lorna Crozierová raz opísala národný park Grasslands v Kanade ako „svätyňu ticha, jednu z posledných na planéte, kde pod vetrom, pod tlkotom nášho srdca počujeme dýchať zem“. Park s rozlohou viac ako 900 kilometrov štvorcových je rozdelený do dvoch blokov, z ktorých každý má svoju vlastnú osobitosť.
Zdroj: Star Insider, Quiet Parks International, NCESC Geographic FAQ
(LDS)