Deň Zeme 2025 vyzdvihuje využívanie udržateľných zdrojov energie s cieľom trojnásobne zvýšiť podiel zelenej energie do roku 2030.

Naša energia, naša planéta. Deň Zeme 2025. Zdroj: iStock.com/Md Zakir Mahmud
Všetci sme súčasťou ekosystému, nenachádzame sa mimo neho. Životné prostredie je základom nášho života a potrebuje našu pomoc viac než kedykoľvek predtým!
Na potrebu chrániť planétu a s týmto cieľom prijímať aj nevyhnutnú legislatívu poukazuje každý rok 22. apríla Deň Zeme, ktorý tento rok oslavuje už 55. výročie.
V čase okolo 22. apríla sa milióny ľudí na celom svete mobilizujú so zámerom poukázať na environmentálne problémy, znečistenie a klimatickú krízu, ktoré ohrozujú ľudstvo aj našu planétu. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne podujatia, akcie a aktivity.
Naša energia, naša planéta
Mottom tohtoročného Dňa Zeme 2025 je Our Power, Our Planet, čo môžeme preložiť ako Naša energia, naša planéta, ale aj Naša sila, naša planéta. Cieľom je mobilizovať jednotlivcov, organizácie, verejný i súkromný sektor, aby spojili svoje sily na podporu obnoviteľných zdrojov energie. Motto poukazuje na to, že je v našich rukách, aké zdroje energie využívame.
Zámer je trojnásobne zvýšiť výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako sú slnko, vietor, voda alebo geotermálna energia, do roku 2030. Zelená energia je vyrobená bez emisií skleníkových plynov, čím sa znižuje negatívny dosah na životné prostredie a ekosystém.
Deň Zeme 2025
Deň Zeme je každoročný sviatok, ktorý sa koná 22. apríla. Je to najväčšie environmentálne hnutie na svete, ktoré sa zameriava...
Významný krok smerom k zelenej energii
Deň Zeme koordinujú viaceré organizácie, pričom najvýznamnejšia je Earth Day Network. Medzinárodné hnutie má svoje korene v Spojených štátoch amerických, odkiaľ sa jeho myšlienka postupne rozšírila do celého sveta.
Téma EARTHDAY.ORG (EDO) na ďalšie dva roky je už spomínaná Our Power, Our Planet a je zacielená na obnoviteľné zdroje energie. Len v samotných Spojených štátoch amerických sa pri tejto príležitosti uskutoční viac ako 10 000 podujatí, ktoré sú aj reakciou na nepopulárne zníženie štátnych dotácií určených na obnoviteľné zdroje energie v krajine. Zámerom aktivistov je strojnásobiť výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov do roku 2030, zrušiť dotácie na fosílne palivá a zabezpečiť nevyčerpateľné zdroje čistej energie.
„Dlhé roky nám tvrdili, že na planéte môžeme vyrábať energiu len z fosílnych palív. Nie je to pravda. Do roku 2030 bude slnečná energia najväčším zdrojom výroby elektrickej energie na svete,“ uviedol aktivista Denis Hayes, organizátor prvého Dňa Zeme v roku 1970 a čestný predseda EARTHDAY.ORG.
„Milióny ľudí sa na tomto Dni Zeme podieľajú mierovými akciami, aby vyjadrili svoju podporu obnoviteľným formám energie,“ cituje tlačová správa Kathleen Rogersovú, prezidentku EDO. „Investície do tohto odvetvia budú hnacím motorom inovácií vo všetkých oblastiach výroby, dopravy a poľnohospodárstva, čím sa ďalej posunie technologický pokrok a vytvoria sa milióny nových pracovných miest.“

Modrú planétu musíme chrániť. Zdroj: iStock.com/Benjavisa
Solárna energia na vzostupe v USA
Rok 2024 bol pre USA, čo sa týka využitia obnoviteľných zdrojov energie, prelomový. Prvýkrát sa vyrobilo viac elektrickej energie z vetra a zo slnka než spaľovaním fosílnych palív. Spaľovanie uhlia dosiahlo rekordné minimum, kým solárna energia zaznamenala doteraz najväčší nárast.
Solárna energia je v USA na vzostupe. Očakáva sa, že kapacita sa viac ako zdvojnásobí z 91 GW v roku 2023 na 182 GW do konca roka 2026. Len v roku 2025 sa kapacita akumulátorov zvýši o 70 percent. Prechod na obnoviteľnú energiu podľa organizácie EARTHDAY.ORG „nie je len cieľ – je to hnutie. A je nezastaviteľné“.
Ako je na tom Slovensko?
V roku 2023 pochádzalo na Slovensku podľa údajov SAPI 23,2 percenta spotrebovanej elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Slovensko tak zaostávalo za Európskou úniou s podielom zelenej elektriny na úrovni 44,7 percenta.
Hlavným zdrojom obnoviteľnej elektriny na Slovensku zostávajú vodné elektrárne, ktoré tvoria približne 71 percent produkcie z OZE. Nasleduje solárna energia (23 percent) a bioenergia vrátane bioplynu (6 percent).

Cieľom je zvýšiť výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030. Zem a obnoviteľné zdroje. Zdroj: iStock.com/ronniechua
Oslávte Deň Zeme 2025 na Slovensku
Aj na Slovensku oslavujeme každý rok 22. apríla Deň Zeme. Pri tejto príležitosti organizujú viaceré obce jarné upratovania. Informácie o jednotlivých akciách nájdete na webových stránkach príslušných obcí alebo na internete.
Okrem lokálnych upratovacích akcií sa uskutočnia aj väčšie podujatia, na ktorých nebudú chýbať prednášky, workshopy, súťaže či koncerty zamerané na ochranu životného prostredia a prírody.
Čistenie cyklotrate Ružomberok – Podsuchá
V sobotu 26. apríla 2025 sa pri príležitosti Dňa Zeme uskutoční 14. ročník čistenia cyklotrate Ružomberok – Podsuchá. Všetci, ktorým záleží na životnom prostredí, sú vítaní. Odpad sa bude zbierať aj v okolí rieky Revúcej, v Trlenskej doline, na Jaziercoch, vo Vlkolínci a v okolí Bieleho Potoka.
Zraz dobrovoľníkov je o 9.00 hod. pred Areálom oddychu v Bielom Potoku, kde sa rozdelia úseky a aj pracovné pomôcky. Pre dobrovoľníkov je zabezpečené i občerstvenie. Ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze.
Deň Zeme 2025 v Ekocentre Stupava
Pripomeňme si spolu Deň Zeme 2025 v Ekocentre Stupava. Pozrieme sa hravou formou na to, čo pre náš spoločný domov...
Spoločne za čistú „Muránku”
Národný park Muránska planina sa v spolupráci s mestom Revúca a s revúckymi školami pri príležitosti Dňa Zeme každoročne zapája do čistenia toku „Muránky” a Zdychavky v Revúcej. Tento rok to nebude inak. Pokiaľ máte čas a chuť, pripojte sa k dobrovoľníkom a spravte niečo pre pekné mesto a prírodu. Akcia sa bude konať 25. apríla 2025. Zraz je pred budovou Kohút o 8.00 hod. Viac sa dozviete na tomto odkaze.
Bratislava oslávi Deň Zeme i Bratislavské mestské dni
Pri príležitosti Bratislavských mestských dní, ktoré budú prebiehať počas víkendu 26. apríla 2025 – 27. apríla 2025, sa budú v Sade Janka Kráľa konať aj športové a vzdelávacie aktivity ku Dňu Zeme.
V príjemnom prostredí mestského parku pozýva mesto Bratislava do EKOstanu na zaujímavé prednášky, detské tvorivé dielne a obľúbenú súťaž pre psíkov o Naj orecha. Vedľajšie cvičisko ponúkne bezplatné tréningy, skatepark a najbližšie okolie vyplnia workshopy a ukážky pre nadšencov a nadšenkyne parkúru a skateboardingu. Viac sa dozviete na tomto odkaze.
Deň Zeme 2025 v Bratislave
Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia a rozvíjajúcu...
Deň Zeme vo Zvolene
Vo Zvolene sa bude Deň Zeme realizovať 2. mája 2025. Na deti aj dospelých, ktorým nie je jedno, v akom stave je naša príroda, čakajú celodenné aktivity, pestrý program, súťaže, trhy s remeselnými a udržateľnými produktmi aj občerstvenie.
V rámci celodenných aktivít na návštevníkov čakajú ekoaktivity pre deti i dospelých, SWAP knižiek a oblečenia, maľovanie na tvár, sokoliari, výstava diel žiakov základných škôl, výstava dizajnérskych výrobkov z odpadu SOŠ drevárskej a ďalšie.
Súčasťou zvolenského Dňa Zeme budú tiež hudobné vystúpenia. O 16.00 hod. vystúpi kapela Srandál, o 17.00 hod. Martin Geišberg a 18.00 hod. Pacipacifik. Ďalšie podrobnosti sa dozviete na tomto odkaze.
Aj jednotlivec môže prispieť k zmene
Ako môžem pomôcť ja? Možno si poviete: „Čo už len zmôžem.“ Nie je to tak celkom pravda, pretože aj malé zmeny v našich životoch môžu poháňať väčšiu zmenu. Začať môžeme zdanlivo malými vecami: vytiahnuť zástrčku zo zásuvky, vypnúť vodu pri umývaní zubov, znížiť spotrebu, neplytvať potravinami, nekupovať stále novú elektroniku a nové oblečenie atď.
Aj úsilie jednotlivca sa teda počíta. Osobná iniciatíva môže zasa inšpirovať iných. V mnohých regiónoch existujú miestne iniciatívy a združenia, ktoré združujú ľudí s rovnakými princípmi a s rovnakým zanietením v oblasti ochrany životného prostredia a prírody.

Symboly recyklácie a opätovného využitia vecí. Zdroj: iStock.com/pcess609
Ako môžeme prispieť k ochrane planéty a k udržateľnej budúcnosti, vystihuje aj osem R ekológie a udržateľnosti:
- Rethink (prehodnoťte): Kupujte regionálne a sezónne výrobky. Vyberajte si produkty, o ktorých viete, kde a ako sa vyrábajú. Zvážte, či vec naozaj potrebujete a využijete. Ak nie, na čo vám potom bude?
- Refuse (odmietnite): Naozaj potrebujete najnovšie technologické novinky? Musíte mať ten najnovší model telefónu? V každom ohľade je dobrá striedmosť, lebo recyklácia nedokáže vyriešiť problém s odpadom nadobro a navždy. Aj hromadiaci sa elektronický odpad predstavuje veľký ekologický problém.
- Reduce (redukujte): Zníženie konzumu je prioritou a mali by sme mať tento cieľ stále pred očami. Najmä obyvatelia takzvaných vyspelých ekonomík konzumujú viac, ako potrebujú.
- Release: Prestúpte z auta na ekologickejší dopravný prostriedok. Keď môžete, spotrebujte vlastnú energiu, choďte pešo alebo na bicykli. Spravíte niečo pre svoje zdravie aj pre planétu.

Upcyklácia oblečenia. Zdroj: iStock.com/EyeEm Mobile GmbH
- Reuse (použite znova): Dajte veciam druhý život alebo sa zbavte vecí, ktoré už nepotrebujete, a vráťte ich späť do „obehu“.
- Repair (opravte): Ak sa niečo pokazí, neznamená to, že to musíme hneď vyhodiť. Dajte veciam ešte šancu. Možno máte šikovnú mamu alebo babku, ktorá vám vie napríklad oblečenie prešiť alebo opraviť. Existujú tiež opravárenské kaviarne, krajčíri a obuvníci.
- Remove (odstráňte): Vyhýbajte sa plastovým a zbytočným obalom. Zredukujte i svoj „dátový odpad“, to prospeje životnému prostrediu tiež.
- Recycle (recyklujte): Váš starý mobilný telefón nemusí skončiť v zásuvke. Vzácne zeme používané v technológiách patria medzi cenné zdroje. Darujte ho alebo ho odovzdajte v zbernom centre. V niektorých optikách môžete zasa odovzdať okuliare.
Zdroj: EARTHDAY.org (1, 2), FinReport, earthday.de
(zh)