Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vyberte sa na výlet a objavte náučné chodníky Slovenska

VEDA NA DOSAH

Náučné chodníky sú cennými zdrojmi informácií o krajine, jej histórii aj prírode. Na Slovensku ich máme viac ako 600, pričom pribúdajú nové.

Rodina na turisitike vo Vysokých Tatrách. Zdroj: iStock.com/Halfpoint

Náučné chodníky ponúkajú možnosť spoznať prírodné aj historické zaujímavosti krajiny. Leto je na to ideálne. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/Halfpoint

Prázdniny a leto sú ako stvorené na potulky krajinou. Ak chceme spoznať niečo nové, nemusíme cestovať do ďalekých krajín. Každý kút našej krajiny ponúka zaujímavé možnosti, ako stráviť voľné chvíle.

Slovensko je krajina plná kultúrnych, historických a prírodných pamiatok a zaujímavostí. Jednou z možností, ako ich objavovať a spoznávať, sú náučné chodníky. Na Slovensku asi nie je región, v ktorom by sa nenachádzal nejaký náučný chodník. Už ste sa po nejakom prešli?

Čo je náučný chodník?

Náučné chodníky sú vyznačené trasy v prírodnej aj kultúrnej krajine. Majú rôzne zameranie, obsahovú náplň i technické stvárnenie. Cieľom je poukázať na jedinečnosť priestoru, ktorým návštevníka sprevádzajú. Prostredníctvom informačných panelov informujú a vysvetľujú výnimočné fenomény či javy danej lokality. V súčasnosti existuje množstvo špecializovaných náučných chodníkov, napríklad historické, geologické, banícke, lesnícke, vinohradnícke, astronomické, včelárske, ekologické, rozprávkové a mnohé iné.

Väčšina náučných chodníkov býva prepojená so značkovanými turistickými trasami a cyklotrasami. Sú tiež súčasťou náučných lokalít, ako sú napríklad jaskyne, zverníky, geologické profily, múzeá v prírode, skanzeny, historické cesty a geoparky.

Osobitnú skupinu náučných chodníkov predstavujú školské náučné chodníky. Ponúkajú ideálny priestor na terénne vyučovanie, ktoré by malo byť neoddeliteľnou súčasťou výučby nielen prírodovedných predmetov na rôznych stupňoch škôl.

Databáza náučných chodníkov

Na Slovensku máme aj databázu náučných chodníkov, ktorá sa neustále rozširuje. Vyhľadávať v nej môžete podľa územných celkov (krajov) alebo prírodných celkov. Výberom konkrétneho bodu z mapy (ležiaceho v mieste začiatku chodníka) sa dostanete k informáciám o náučnom chodníku vo forme pasportu. Stránka umožňuje taktiež pokročilé vyhľadávanie pomocou filtra.

V súčasnosti obsahuje informácie o viac ako 600 náučných chodníkoch. Záujemcom poskytuje charakteristiky každého náučného chodníka, ako aj hodnotenie z hľadiska jeho využiteľnosti v pedagogickej praxi.

Z histórie náučných chodníkov Slovenska

Prvý náučný chodník vznikol na našom území ešte v roku 1960. Išlo o náučnú trasu v prielomovej doline Dunajca v pohorí Pieniny, ktorá však nie je identická so súčasným náučným chodníkom.

Historickou zaujímavosťou je, že už v roku 1926 vznikol na území Štiavnických vrchov v okolí Piargu príležitostný lesnícky zameraný náučný chodník s 32 zastávkami.

Zatiaľ čo začiatkom 80. rokov 20. storočia bolo na Slovensku len 12 náučných chodníkov, koncom 20. storočia sa ich množstvo zvýšilo na necelú stovku. Nárast počtu náučných chodníkov možno sledovať od roku 2000.

Pozrite si

Náučné chodníky s rôznym zameraním

Historické náučné chodníky približujú cirkevnú či vojenskú históriu, archeológiu, kultúrno-historické a technické pamiatky miest a vidieckych obcí, osobnosti vedy, techniky, kultúry, literatúry a iné.

Spomenúť môžeme náučné chodníky Starý hrad – Branč, Po pezinskom cintoríne, Ducové – Kostolec, Hrádok/Keltské chodníčky, Po hrušovských mohylách, Doliansky historický chodník, Timravin náučný chodník v Polichne či Náučný chodník Ruské v Poloninách, ktorý vedie cez najstaršiu cestnú stavbu na Slovensku z roku 1861.

Nnáučný chodník Starý hrad – Branč.

Náučný chodník Starý hrad – Branč. Zdroj: Zdroj: naucnechodniky.eu

Banské náučné chodníky približujú históriu baníctva a ťažby rudy na našom území. Keďže Slovensko má v tomto ohľade bohatú históriu, ako krajina máme aj mnoho pútavých náučných chodníkov. Spoznať banícke pamiatky umožňuje napríklad originálny virtuálny náučný chodník Cestujeme v čase – Banská Hodruša. Medzi ďalšie chodníky patria napríklad Modranský banský náučný chodník, banské náučné chodníky vo Vyhniach, v Španej Doline, Starých Horách.

Virtuálny náučný chodník Cestujeme v čase – Banská Hodruša je jedným z mnohých banských náučných chodníkov.

Virtuálny náučný chodník Cestujeme v čase – Banská Hodruša je jedným z mnohých banských náučných chodníkov. Zdroj: naucnechodniky.eu

Lesnícke náučné chodníky nájdeme hádam v každom regióne. Výnimočné miesto medzi lesníckymi náučnými chodníkmi má nesporne náučná trasa Chodník lesného času v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline, ktorý reprezentuje lesníctvo celého Slovenska. Má už viac ako 80 zastávok, ktoré prostredníctvom zaujímavých exponátov a najmä prirodzenými lesnými stanovišťami oboznamujú s hospodárením v lese, s lesnou históriou, technikou či náradím a dávajú priestor na spoznávanie lesa a jeho obyvateľov. Zaujímavé sú aj lesnícke náučné chodníky Zvernica – Teplý vrch a Zubria zvernica pri Topoľčiankach, ktoré vedú priamo cez zvernice.

Zubry v Zubrej zvernici pri Topoľčiankach.

Zubry v Zubrej zvernici pri Topoľčiankach. Zdroj: naucnechodniky.eu Foto: Ivan Ružek

Viac informácií o dejinách, typoch a iných zaujímavých náučných chodníkoch Slovenska sa dočítate v článku RNDr. Márie Bizubovej Pramene poznania krajiny v archívnom čísle časopisu Quark.

Zdroj: Časopis Quark

Autor textu: RNDr. Mária Bizubová: Pramene poznania krajiny. In: Quark 7/2020

Uverejnený text bol spracovaný redakciou VND a je skrátenou verziou pôvodného textu, publikovaného v časopise Quark. Celý pôvodný článok si môžete prečítať na tomto odkaze po zakúpení predplatného časopisu Quark alebo v tlačenej verzii časopisu. Po zakúpení predplatného získate aj prístup k archívu od roku 1995.

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup