Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vo Vietname sa v trhline hory rozprestiera najväčšia jaskyňa sveta Son Doong

VEDA NA DOSAH

Najväčšia jaskyňa sveta sa nachádza niekoľko desiatok metrov pod zemou a podľa odborníkov môže byť stará dva až päť miliónov rokov.

Son Doong vo Vietname je najväčšou jaskyňou sveta. Foto: ShawnMohsin/twitter.com

Son Doong vo Vietname je najväčšou jaskyňou sveta. Foto: ShawnMohsin/twitter.com

V Národnom parku Phong Nha-Kẻ Bàng vo vietnamskej provincii Quảng Bình našli pred viac než tridsiatimi rokmi priamo v trhline hory veľkolepé kráľovstvo Son Doong. Najväčšiu jaskyňu sveta, dlhú niekoľko kilometrov a pochovanú hlboko v džungli, odborníci označujú ako ôsmy div sveta.

Zaradila sa tak k jedinečným pamiatkam, akými sú Veľká pyramída v Gíze, Diova socha v Olympii či Artemidin chrám v Efeze.

Objavil ju miestny farmár

Vek jaskyne vedci odhadujú na dva až päť miliónov rokov. Objavil ju úplnou náhodou miestny farmár už v roku 1991, keď sa v nej náhodou ukryl pred búrkou. O chvíľku však zistil, že jeho úkryt je o niečo väčší, než sa sprvu nazdával.

Jaskyňou by bez problémov preletel i Boeing 747. Foto: ShawnMohsin/twitter.com

Jaskyňou by bez problémov preletel i Boeing 747. Foto: ShawnMohsin/twitter.com

Oficiálne však vedci jaskyňu preskúmali až dvadsať rokov nato, keď do nej zostúpil tím z Britskej asociácie pre výskum jaskýň.

Vyššia ako pyramída v Gíze

Hlavná sieň jaskyne je dlhá viac ako 4 a pol kilometra a vyššia než pyramída v Gíze. Jaskyňou by bez problémov preletelo i lietadlo Boeing 747.

Jej podzemný priestor je skutočne unikátny, usúďte sami.

Podzemný priestor jaskyne Son Doong je skutočne unikátny. Zdroj: ShawnMohsin/twitter.com

Podzemný priestor jaskyne Son Doong je jedinečný. Zdroj: ShawnMohsin/twitter.com

V tieňoch stromov tam tečie dokonca jedna z najdlhších podzemných riek sveta a vedci tu neustále nachádzajú nové živočíšne druhy. Párnokopytník zvaný saola alebo ázijský jednorožec, nápadne podobný gazele, sa tam napríklad pred očami vedcov schovával až do roku 1992.

Neistá budúcnosť

Prírodný úkaz zostal niekoľko miliónov rokov neporušený, no jeho budúcnosť je neistá. V roku 2014 totiž začali úrady zvažovať, že na tomto mieste vybudujú lanovku. Ochranári životného prostredia a miestni obyvatelia tento plán napokon zmietli zo stola s tým, že rovnako výstavba lanovky, ako aj masový turizmus, by mohli napáchať veľké škody a zničiť tamojší jedinečný ekosystém. O lanovke vedúcej cez Son Doong sa však napriek tomu dodnes diskutuje.

Zdroje: Obkec, PlaceMania
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky