Na 40 textoch, ktoré prináša, sa podieľalo 28 renomovaných slovenských i zahraničných odborníkov.
Aktuálna klimatická zmena začína výrazne ovplyvňovať naše životy, nie je to však prvý okamih ľudských dejín, keď sa to deje. V minulosti bol stav klímy dokonca určujúcim faktorom pre rozkvet alebo kolaps starých civilizácií.
Svoje poznatky v tejto oblasti sa rozhodli verejnosti sprístupniť archeológovia a historici zo Slovenskej akadémie vied a ďalších inštitúcií. V týchto dňoch vydali novú populárno-náučnú publikáciu Klíma v dejinách s podtitulom Ako ľudí ovplyvňovala príroda a klimatické zmeny.
Kniha ponúka 40 textov od 28 renomovaných odborníkov zo Slovenska a zahraničia, ktorí prinášajú nielen historický sumár klimatických zmien, no i jedinečné pohľady na to, ako sa ľudstvo v minulosti vyrovnávalo s klimatickými zmenami.
Fatálny vplyv na ľudské spoločnosti
Klíma je jediná sila na našej planéte, ktorá dokázala globálne ovplyvniť ľudské dejiny. Malá zmena v klimatických procesoch mohla mať fatálny vplyv na ľudské spoločnosti na rôznych kontinentoch.
„Sucho ovplyvnilo začiatky, ale aj zánik starovekého Egypta. Expanzívnosti Rímskej ríše zasa nadmieru pomohlo priaznivé klimatické obdobie. Klíma mala dosah tiež na rozvoj stredovekej Číny. S niektorými historickými klimatickými zmenami sa spája aj vznik celosvetových pandémií,“ priblížil Branislav Kovár z Archeologického ústavu SAV, v. v. i., ktorý tvorí spolu s archeologičkou Luciou Benedikovou a Oliverom Zajacom z Historického ústavu SAV, v. v. i., editorský kolektív.
Publikácia Klíma v dejinách. Ako ľudí ovplyvňovala príroda a klimatické zmeny vyšla v rámci edície Civilizácia vo vydavateľstve Premedia. Odborníci na históriu a archeológiu sa ňou pripájajú k boju proti prebiehajúcej klimatickej zmene a veria, že sa stane prostriedkom, ktorý pomôže zvýšiť záujem verejnosti o históriu a mladších ročníkov o dejepis v školách.
TS: SAV
(af)