Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Lesnícki vedci zo Zvolena vynašli novú bioochranu sadeníc pred škodlivým hmyzom

VEDA NA DOSAH

Bioprípravok využíva užitočnú hubu, ktorá infikuje a následne zlikviduje škodlivý hmyz, napríklad po lykožrútových kalamitách.

Lykožrút (ips typographus). Zdroj: iStockphoto.com

Lykožrút (ips typographus). Zdroj: iStockphoto.com

Na inovátorský spôsob biologickej ochrany sadeníc pred škodlivým hmyzom prišli Andrej Kunca, Michal Lalík a Juraj Galko, vedci z Národného lesníckeho centra – Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene z Lesníckej ochranárskej služby v Banskej Štiavnici.

Ich prípravok zvyšuje biologickú ochranu lesa pred hmyzom, ktorý poškodzuje sadenice vysadené na plochách najmä po vetrových a lykožrútových kalamitách.

„Využíva užitočnú hubu, ktorá infikuje a následne zlikviduje škodlivý hmyz. V terénnych podmienkach sa prípravok umiestňuje ku kmienkom sadeníc, pričom jeho účinnosť je v prvých dňoch od inštalácie viac ako 90 percent a po 3 mesiacoch ešte stále nad 50 percent, je teda účinný počas celej vegetačnej doby. Ide o ekologicky akceptovateľnú metódu ochrany sadeníc pred vybraným premnoženým druhom hmyzu, ktorá je navyše finančne efektívna,“ konštatoval Andrej Kunca, jeden z ocenených vedcov.

Pôvodcovia nápadu oslovili Centrum vedecko-technických informácií o pomoc pri jeho patentovaní. S pomocou patentovej poradkyne spracovali patentovú prihlášku pre ochranu nápadu na Slovensku, v Európe a vo svete.

V roku 2019 ich nápad odkúpila firma, ktorá patrí medzi päť najvýznamnejších spoločností v celosvetovom obchode s prípravkami na ochranu rastlín.

V súťaži Cena za transfer technológií na Slovensku, vyhlásenej v rámci konferencie COINTT 2021 minulý týždeň, sa stali víťazom v kategórii INOVÁTOR.

Cena za transfer technológií na Slovensku bola tento rok v rámci konferencie COINTT udelená už po deviatykrát. COINTT usporadúva Centrum vedecko-technických informácií SR.

Celkový význam konferencie COINTT zvýrazňuje fakt, že jej ambíciou je stať sa uznávanou platformou, ktorá na jednom mieste prezentuje podporné nástroje zamerané na prepájanie vedeckovýskumných inštitúcií s podnikateľským prostredím, zavádzanie inovácií do praxe a vytvára priestor na výmenu skúseností zástupcov všetkých významných účastníkov inovačného diania na Slovensku i v zahraničí. K tomu svojou aktivitou prispieva aj Národné lesnícke centrum (NLC) vo Zvolene ako jeden z partnerov tohto podujatia.

Zdroj: TS NLC
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky