Najnovšie výskumy sa zameriavajú na geotermálnu energiu hlboko pod zemskou kôrou. Je to stabilný zdroj čistej energie, ktorý má potenciál nahradiť fosílne palivá.
Superhorúce horniny sú horniny nachádzajúce sa hlboko v zemskej kôre s teplotou presahujúcou 374 stupňov Celzia. Ako sa svet posúva smerom k obnoviteľnej energii, geotermálna energia sa vynára ako prevratný zdroj skrytý pod zemským povrchom.
Tradičné zdroje geotermálnej energie sú obmedzené na oblasti s vysokým tepelným tokom blízko zemského povrchu – zvyčajne v blízkosti hraníc tektonických dosiek. Novšie technológie sa však zameriavajú na sprístupnenie geotermálnej energie na viacerých miestach využitím energie superhorúcich hornín, ktoré sa nachádzajú oveľa hlbšie. O novom zdroji energie písal aj portál Interesting Engineering.
Ekvivalent fosílnych palív
Nová správa výskumníkov z Cornellovej univerzity a Clean Air Task Force (CATF) zdôrazňuje potenciál superhorúcich hornín ako významného obnoviteľného zdroja energie. To by mohlo poskytnúť bohatú, spoľahlivú a nákladovo efektívnu energiu dostupnú pre geotermálne systémy na akomkoľvek mieste. „Geotermálna energia môže ponúknuť nevyčerpateľný, vždy dostupný zdroj čistej energie,“ uvádza sa v správe.
„Vďaka inováciám by superhorúca horninová energia mohla mať potenciál poskytnúť dlhodobú, škálovateľnú a obnoviteľnú energiu základného zaťaženia na mnohých miestach po celom svete v rozsahu a nákladoch rovnakých, aké si vyžadujú fosílne palivá,“ píše sa v štúdii.
Superhorúce horniny
Aby sme mohli využiť energiu zo superhorúcich hornín, bolo by treba vŕtať hlboko do zemskej kôry. Následne by cez potrubie k horúcim horninám pumpovala voda, ktorá by sa po zahriatí vracala naspäť na povrch ako para. Táto para by sa mohla použiť na výrobu elektriny alebo vodíka.
V roku 2022 Cornellova univerzita vyvŕtala prieskumný vrt hlboký tri kilometre, aby mohla študovať potenciál zdroja geotermálnej energie. Lenže na využitie energie superhorúcej horniny je potrebná hĺbka vŕtania najmenej deväť kilometrov.
Správa zdôrazňuje potrebu výberu miest a dôkladného pochopenia ich podpovrchových podmienok, aby bol prístup k energii horúcej horniny bezpečný. Geotermálne projekty sa vo veľkej miere spoliehajú na podrobné informácie o teplote, tlaku, prietoku vody a vlastnostiach hornín, ktoré sa môžu meniť počas prevádzky systému.
Pokrok vo vrtných zariadeniach
Aby sme sa dostali k superhorúcim horninám hlboko pod zemou, potrebný bude významný pokrok vo vrtných zariadeniach a v technikách na zníženie rizík a zlepšenie účinnosti.
„Na rozdiel od iných, ľahko škálovateľných technológií obnoviteľnej energie, vysoko špecifické aspekty výroby geotermálnej energie predstavujú riziko, ktoré je hlavnou prekážkou komerčného rozvoja,“ uviedol v tlačovej správe Seth Saltiel, spoluautor správy.
Potenciál superhorúcich hornín ako hlavného zdroja geotermálnej energie skúma už niekoľko spoločností.
Zdroj: Interesting Engineering, Cornell univerzity, Clean Air Task Force
(LDS)