Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bezpečnosť potravín má „v rukách“ každý z nás. Často doslova

Tamara Leontievová

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Ročne podľa WHO na svete ochorie po konzumácii kontaminovaného jedla 1 z 10 ľudí. Organizátori Svetového dňa bezpečnosti potravín zdôrazňujú, že nezávadné potraviny by mali byť prioritou a zodpovednosťou každého človeka.

Druhý ročník Svetového dňa bezpečnosti potravín zastihol svet v období (snáď ustupujúcej) pandémie koronavírusu. Pôvod nového typu vírusu síce doteraz vedci nepotvrdili, jeho spojenie s takzvaným „mokrým trhom“ s exotickými zvieratami určenými na konzumáciu v čínskom Wu-Chane však zostáva silným mementom pre ľudstvo. Ochorenie COVID-19, samozrejme, priamo s potravinami nesúvisí, jeho rozšírenie z trhu s jedlom však významne nahráva téme potravinovej bezpečnosti.

Naozaj vieme ako na to?

Na to, v akých podmienkach sa potraviny pestujú, v prípade živočíšnej potravy chovajú, a ďalej spracúvajú, obyčajný spotrebiteľ vplyv nemá. O bezpečnosť na tejto úrovni sa stará množstvo organizácií na národnej a medzinárodnej úrovni. Tohtoročný odkaz organizátorov Svetového dňa bezpečnosti potravín WFSD 2020 (World Food Safety Day) však smeruje práve na spotrebiteľov.

Podľa neho máme potravinovú bezpečnosť v rukách práve my, obyčajní ľudia a práve naše zodpovedné správanie pri príprave či konzumácii jedla môže ochrániť nás aj našich blízkych pred často naozaj vážnymi následkami.

Znie to samozrejme, všetci predsa vieme, ako jedlo skladovať a pripravovať. Vieme aj to, že si pri jeho príprave a pred konzumáciou máme umývať ruky, no nie? Štatistiky však hovoria niečo iné. „Ročne po konzumácii kontaminovaného jedla ochorie 1 z 10 ľudí a zomrie 420 tisíc ľudí vrátane 125 tisíc detí do 5 rokov,“ hovorí vo videu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) doktor Francesco Branca, riaditeľ oddelenia výživy a bezpečnosti potravín WHO.

Dodáva, že základom „prežitia“ je 5 veľmi starých rád: „Prvou je vždy udržiavať miesto, kde jedlo pripravujeme, čisté. Druhá rada hovorí, že treba striktne od seba oddeľovať uvarené jedlo od surového. Jedlo je potrebné dôkladne variť, skladovať pri vhodných teplotách a pri varení používať nezávadnú vodu.“

Infografiky. Zdroj: MPRV SR

Ústrednou myšlienkou kampane Ministerstva pôdohospodárstva je slogan: „Bezpečnosť potravín je neviditeľná, no týka sa nás všetkých.” Zdroj: TS MPRV SR

Inštitúcie pomáhajú, do hrnca však nedovidia

Odbor bezpečnosti potravín a výživy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPaRV) SR spustil 1. júna pri príležitosti Svetového dňa bezpečnosti potravín kampaň, v ktorej upozorňuje na mikrobiologické a chemické kontaminanty potravín, časté zoonózy (ochorenia prenosné zo zvierat na človeka), ale dôraz kladie aj na prevenciu alimentárnych nákaz (ochorení z potravín).

„Za bezpečnosť potravín na Slovensku zodpovedá zavedený systém bezpečnosti potravinového reťazca EÚ. Pravidlá sú nastavené Európskou komisiou prostredníctvom legislatívy, ktorá je založená na vedeckých stanoviskách Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Na Slovensku dohliadajú na dodržiavanie pravidiel viaceré orgány: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Štátna veterinárna a potravinová správa SR, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave a Úrad verejného zdravotníctva SR,” vysvetľuje Ing. Marica Kuzmiak Theiszová, PhD., riaditeľka odboru bezpečnosti potravín a výživy MPRV SR.

Všetky tieto inštitúcie dávajú v medziach zákona pozor na to, aby sme si v nákupnej taške domov odniesli nezávadnú potravinu a nebáli sa jesť v reštauráciách. Čo sa s potravinami stane v momente, keď opustia priestory predajne, už ovplyvniť nevedia. „Bezpečnosť potravín je zodpovednosťou každého z nás, či už sme pestovatelia, chovatelia, výrobcovia, distribútori potravín, alebo koneční spotrebitelia,” dodáva riaditeľka.

Viac ako 200 ochorení a riziko trvalých následkov

Ministerstvo v rámci kampane pripravilo v spolupráci s odborníkmi a vedcami tematické grafiky a informačné letáky, ktoré upozorňujú na konkrétne riziká veľmi jasným a stručným spôsobom.

„Ústredný slogan kampane Bezpečnosť potravín je neviditeľná, no týka sa nás všetkých má byť pomyselným dvíhajúcim sa varovným prstom. Kontaminované potraviny totiž môžu spôsobiť viac ako 200 ochorení, z ktorých niektoré majú trvalé následky,” hovorí odborníčka Marica Kuzmiak Theiszová.

V letákoch a infografikách ministerstva sa dočítate napríklad aj to, že zdrojom salmonely nemusí byť len pokazené vajce, ale aj kontakt s výlučkom domácej korytnačky či chameleóna. Tiež sa dozviete, čo je to botulizmus, prečo je nebezpečný a ako sa mu vyhnúť, ale prečítate si aj tom, koľko marhuľových jadier môžete skonzumovať, aby to bolo bezpečné.

Ak sa teda chystáte osláviť Svetový deň bezpečnosti potravín, odporúčame siahnuť (umytými rukami) po prepečenom steaku, vajci natvrdo, dôkladne očistenom zeleninovom šaláte a pasterizovanom mlieku do kávy.

Tamara Leontievová
Zdroj: TS Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky