Každý rok si Deň Zeme pripomenie miliarda ľudí po celom svete. Mnohí túžia vynaložiť aspoň malé úsilie na ochranu planéty.
Dnes 22. apríla si v rámci Dňa Zeme pravidelne od roku 1970 pripomíname, aké dôležité je starať sa o našu planétu a zodpovedne narábať s jej zdrojmi. Podľa poslednej Správy o stave planéty, komplexnej štúdie WWF ohľadom trendov globálnej biodiverzity a zdravia planéty, je dnes situácia doslova alarmujúca.
Od roku 1970 bol v sledovaných populáciách rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov i cicavcov zaznamenaný pokles počtu jedincov v priemere až o 69 percent. Poľnohospodárstvo, ťažba lesov i nerastných surovín a lov takisto stále narastá a znečistenie vodných tokov a všetkých biotopov, ktoré nás obklopujú, sa zintenzívňuje. V krajinách po celom svete sa čoraz viac šíria invázne rastliny a znižuje sa úrodnosť pôd, ktoré máme k dispozícii. To všetko v nemalej miere prispieva ku klimatickej zmene, pred ktorou už niet úniku.
Pokúsme sa aspoň o malú zmenu
Napriek neveľmi pozitívnym predikciám sa do celosvetového úsilia chrániť poklady Zeme pre budúce generácie a ostatné tvory žijúce na planéte z roka na rok zapája približne miliarda ľudí a počet aktivistov stále rastie.
Tento trend odráža napokon aj motto Dňa Zeme, ktoré znie každý rok rovnako: „Investujte do našej planéty.“ Pripomína nám, že za záchranu ľudstva pred klimatickou krízou je do určitej miery zodpovedný každý z nás – vlády, inštitúcie, biznis i jednotliví občania ako voliči a spotrebitelia.
Investujte teda do ochrany Zeme svojou troškou aj vy. Môžete sa zapojiť do miestnych aktivít zameriavajúcich sa na ochranu planéty a podporu regeneračného potenciálu prírody, akými sú čistenie lesa a studní alebo vysádzanie stromov či lúk.
Možno si poviete, že práve dnes je ten deň, keď prestanete vyhadzovať plasty po prvom použití či neudržateľne nakupovať.
Čakajú nás podujatia naprieč celým Slovenskom
WWF Slovensko pozýva pri príležitosti Dňa Zeme zároveň všetkých záujemcov a všetky záujemkyne na niekoľko podujatí zameraných na pomoc prírodným ekosystémom, ktoré sa uskutočnia naprieč celou republikou.
Začali sa Lesnícke dni vo Zvolene
Ich heslo znie: „Keď ťa niečo trápi, prejdi sa po lese.” Celoslovenské podujatie pod záštitou ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má za cieľ informovať verejnosť o funkciách a dôležitosti lesov pre spoločnosť. Po piatkovom slávnostnom otvorení budú Lesnícke dni vo Zvolene pokračovať sprievodnými podujatiami až do konca roka. Záujemcovia sa tak môžu na rôznych miestach na Slovensku priebežne stretnúť s odborníkmi z prostredia lesníckych inštitúcií a dozvedieť sa viac o práci lesníkov a ochrancov lesa, ale aj o problémoch, ktorým čelia, a o tom, ako môže v oblasti ochrany lesov pomôcť každý jednotlivec.
Na Partizánskej lúke v Bratislave sa môžete porozprávať so zástupcami WWF Slovensko. Môžete sa tu stretnúť a živo diskutovať s expertmi zo slovenského tímu Svetového fondu na ochranu prírody. Záujemcovia a záujemkyne budú mať príležitosť zistiť viac o dôležitosti FSC certifikácie a o význame presadzovania zodpovedného hospodárenia v lesoch a deti si prídu na svoje pri riešení rôznych interaktívnych hier.
V Topoľčanoch spoznáte príbehy oslobodených riek
Na zvrátenie trendu poklesu biodiverzity treba totiž zmeniť aj prístup k vodným tokom. Európska únia si v stratégii EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 dala za cieľ obnoviť 25-tisíc kilometrov voľne tečúcich riek. K cieľu sa prihlásilo aj Slovensko novou Koncepciou vodnej politiky, ktorá kladie dôraz na revitalizácie riek a mokradí a spriechodňovanie bariér na riekach.
Odstránenie nepoužívaných bariér je najlepším spôsobom spriechodnenia riek, z ktorých tak miznú priehrady plné sedimentov a vracajú sa do nich migrujúce druhy rýb. Obnovuje sa dynamika toku a zvyšuje sa rozmanitosť života v rieke i na jej brehoch.
Podľa iniciatívy Dam Removal Europe bolo doteraz v Európe odstránených z riek vyše 6 700 hatí a priehrad. V roku 2020 došlo zároveň na Slovensku k odstráneniu väčšej hate na rieke Hučava v Podpoľaní.
Pri príležitosti Dňa Zeme pripravilo WWF Slovensko v spolupráci s Galériou Topoľčany výstavu fotografií WWF s názvom Živé rieky. Expozícia, ktorá bude na topoľčianskom námestí sprístupnená do 24. apríla, ukazuje, akými spôsobmi menia ľudia rieky a ako sa im dnes vďaka projektom obnovy a odstraňovania bariér snažia aktivisti vrátiť ich slobodu.
Denník SME ponúkne diskusie na klimatické témy
V sobotu 22. apríla 2023 čakajú na záujemcov a záujemkyne aj verejne prístupné diskusie denníka SME so zástupcami štátu, samospráv, biznisu i občianskych iniciatív s názvom Investujme do našej planéty. Debaty o ekológii, ktorých cieľom je inšpirovať širokú verejnosť k aktivitám na zlepšenie ochrany našej planéty, sa uskutočnia v kníhkupectve Panta Rhei v bratislavskom Auparku a budú k dispozícii aj online.
Moderovať ich bude redaktorka ekonomického magazínu INDEX a denníka SME Eva Frantová, ktorá sa intenzívne venuje ekologickým témam. Za WWF Slovensko zodpovie otázky týkajúce sa životného prostredia riaditeľka organizácie Miroslava Plassmann.
Kto stojí za Dňom Zeme?
Za zakladateľa Dňa Zeme sa považuje environmentálny aktivista John McConnell. Práve on vyprovokoval kampaň na ochranu Zeme v roku 1969. Na základe jeho myšlienky bolo v USA zvolané zasadnutie a 22. apríla 1970 sa uskutočnilo celonárodné učenie o životnom prostredí, ktoré neskôr pomenovali ako Deň Zeme.
Denis Allen Hayes, zástanca životného prostredia a solárnej energie, sa dostal do popredia v roku 1970 ako koordinátor prvého Dňa Zeme. O rok neskôr, teda v roku 1971, začala sláviť tento deň aj OSN. Hayes postupne založil sieť Earth Day Network. Deň Zeme sa však oficiálne stal svetovým až v roku 1990, keď po USA prijalo oficiálne ustanovenie tohto dňa ďalších 140 štátov.
Zdroje: SME konferencie, Sereď online, Peace education campaign, Čo to je?