Tučniak bieloškvrnový sa živí hlavne kôrovcami, no keď sa naskytne príležitosť, nepohrdne ani rybami.
Obrovský húf sardiniek sa divoko hmýri sem a tam. Tučniak si to nasmeruje priamo k nim, prudko vpláva do húfu a hlavou hýbe do strán v snahe nejakú rybu uloviť. Nepodarilo sa. Stočí sa dolu, postupne spraví otočku a chystá sa na druhý pokus. Opäť hlavou prudko vpláva do húfu a po sekunde už v zobáku drží úlovok.
Zábery z kamery, ktorú mal živočích pripevnenú na tele, ukazujú, ako vyzerá kŕmenie tučniaka bieloškvrnového (Pygoscelis papua). Video zverejnila nezisková organizácia Wildlife Conservation Society, ktorá sa snaží zachovať divočinu na svete. Zábery vznikli v prielive Beagle na južnom cípe Južnej Ameriky.
Živočích mal na tele kameru len počas jedného lovu.
Tučniak bieloškvrnový obýva mnohé subantarktické ostrovy na juhu Atlantiku a Tichého oceánu, napríklad Falklandy, Južnú Georgiu, Južné Sandwichove ostrovy. Dorastá až do výšky 90 centimetrov. Živí sa hlavne kôrovcami, ktoré vyhľadáva pri morskom dne. No keď je príležitosť, loví aj kalmary a ryby. Patrí k najrýchlejšie plávajúcim tučniakom, dokáže vyvinúť rýchlosť až 35 kilometrov za hodinu.
Poznávacím znakom tučniaka je biely pásik, ktorý sa od oka tiahne po hlave, a výrazný dlhý chvost.
Tučniaky bieloškvrnové sú monogamné a veľmi spoločenské zvieratá, ktoré žijú v kolóniách. Hniezda si budujú z menších aj väčších okruhliakov, ktoré si občas vzájomne kradnú, čo môže viesť až k fyzickým potýčkam. Samce tieto kamene dávajú samičkám aj ako dar.
Zdroj: Tlačová správa WCS