Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zo Slovenska môžeme aktuálne pozorovať dve jasné kométy

VEDA NA DOSAH

Obidve možno sledovať už malým ďalekohľadom. Jedna z nich sa koncom marca dostane až na hranicu viditeľnosti voľným okom.

Kométa. Zdroj: iStockphoto.com

Kométa. Zdroj: iStockphoto.com

V súčasnom období môžeme zo Slovenska pozorovať dve pomerne jasné kométy. Kométa C/2021 S3 (PanSTARRS) je vo svojej najväčšej jasnosti a kométa 12P/Pons-Brooks stále zvyšuje svoju jasnosť s približovaním k Slnku a Zemi. Obidve sú viditeľné už malým ďalekohľadom, pričom kométa 12P/Pons-Brooks sa koncom marca dostane až na hranicu viditeľnosti voľným okom.

Viac o kométe C/2021 S3 (PanSTARRS)

Neperiodická kométa objavená 24. septembra 2021 vo vzdialenosti 8,9 astronomických jednotiek od Slnka ďalekohľadom PanSTARRS 2 observatória Haleakala na Havajských ostrovoch. Perihéliová vzdialenosť je 1,32 astronomickej jednotky, obežná doba 273 000 rokov.

Perihéliom prešla 14. februára 2024, sklon roviny dráhy je 58,5 stupňa. Jasnejšia ako 12. magnitúda bude až do polovice augusta 2024. Celé toto obdobie bude viditeľná aj zo Slovenska. V januári vychádzala dve hodiny pred východom Slnka, vo februári tri hodiny pred východom Slnka, v marci už 1 hodinu po polnoci.

Vyhľadávacia mapka kométy 12P/Pons-Brooks (oranžová čiara s dátumami) v súhvezdiach Labuť, Jašterica, Androméda a Ryby. Modrou čiarou je znázornený galaktický rovník

Vyhľadávacia mapka kométy 12P/Pons-Brooks (oranžová čiara s dátumami) v súhvezdiach Labuť, Jašterica, Androméda a Ryby. Modrou čiarou je znázornený galaktický rovník. Zdroj: SAV

Jedna z najväčších komét 12P/Pons-Brooks

12P/Pons–Brooks je periodická kométa typu Halley s obežnou dobou 71 rokov. Kométu objavil 12.  júla 1812 Jean-Louis Pons a neskôr ju nezávisle našiel v roku 1883 William Robert Brooks. Perihéliom prejde 21. apríla 2024 vo vzdialenosti  0,78 astronomickej jednotky od Slnka, afélium je za dráhou Neptúna vo vzdialenosti 33,62 astronomických jednotiek. K Zemi sa najviac priblíži 2. júna 2024 na vzdialenosť 1,54 astronomickej jednotky.

Je to jedna z najväčších známych komét s odhadovaným priemerom jadra až 30 kilometrov. Bola tiež identifikovaná v čínskych a európskych textoch pri návrate v roku 1385. Pri súčasnom návrate bola nájdená už 10. júna 2020 ako objekt 23. magnitúdy za dráhou Saturna. Predpokladá sa, že 12P/Pons–Brooks je materským telesom meteorického roja κ-Drakonidy.

Náhle zvyšuje svoju jasnosť

Kométa 12P/Pons-Brooks je známa tým, že náhle zvyšuje svoju jasnosť. Od 19. storočia bolo pozorovaných najmenej sedem významných výbuchov – zvýšení jasnosti. Richard Miles z British Astronomical Association prišiel so smelou hypotézou, že kométa 12P/Pons_Brooks môže byť jednou z 10 až 20 známych veľkých komét s aktívnymi ľadovými sopkami.

„Magma“ je v tomto prípade studená zmes tekutých uhľovodíkov a rozpustených plynov, všetko skryté pod povrchom, ktorý má konzistenciu vosku. Tieto ukryté prchavé látky môžu explodovať, keď ich slnečné teplo pri približovaní sa do perihélia dostatočne nahreje. Pri súčasnom návrate už boli zaznamenané 2 veľké výbuchy – 20. júla 2023 a 7. októbra 2023.

Kométa je momentálne medzi dráhami Marsu a Zeme, vzdialenosť od Slnka bude klesať až do apríla 2024. Načasovanie je dôležité, pretože 8. apríla 2024 prebehne úplné zatmenie Slnka (zo Slovenska nebude viditeľné). Kométa 12P/Pons-Brooks bude v tom čase už dostatočne jasná, aby ju bolo vidno počas zatmenia na tmavej oblohe aj malými ďalekohľadmi vo vzdialenosti len 25 stupňov od Slnka. Celý prvý štvrťrok 2024 bude jasnejšia ako 12. magnitúda a viditeľná aj zo Slovenska. Momentálne vychádza okolo 2. hodiny ráno a zapadá okolo 22. hodiny večer. V prvej polovici marca bude vychádzať dve hodiny pred Slnkom, neskôr už nebude ráno pozorovateľná. Večer však bude aj koncom marca zapadať až tri hodiny po západe Slnka. V poslednej dekáde marca sa jasnosť zvýši na hranicu viditeľnosti voľným okom.

Zdroj: SAV

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky