V najbližšom bode bude vzdialený asi 3 500 kilometrov od nášho povrchu.
Iba túto nedeľu 22. januára 2023 sme zistili, že asteroid veľký ako žirafa sa vo štvrtok 26. januára priblíži k Zemi práve vtedy, keď žiari na nebeskej oblohe aj kométa.
Asteroid dostal meno 2023 BU
Asteroid 2023 BU objavil Gennadiy Borisov počas pozorovania oblohy na astronomickom observatóriu Margo blízko krymského mesta Naučnij. Podľa odborníkov meria okolo 3,8 – 8,5 metra a zaradili ho do kategórie veľmi blízkych objektov (NEO). Patrí tiež do skupiny asteroidov Apollo, čo znamená, že križuje dráhu Zeme. Takéto asteroidy majú obežnú dráhu, ktorá je väčšia ako obežná dráha Zeme okolo Slnka a ich dráha pretína našu.
I keď bude historicky štvrtým objektom, ktorý sa priblíži k Zemi tak blízko, podľa laboratória Jet Propulsion Laboratory NASA sa nemusíme báť, neohrozí našu planétu. Z doterajších výpočtov vyplýva, že sa vo vzťahu k Zemi pohybuje rýchlosťou 9,3 kilometra za sekundu (33 480 kilometrov za hodinu).
Ako blízko je naozaj blízko?
Asteroid 2023 BU obieha okolo Slnka každých 425 dní a jeho dráha občas pretína obežnú dráhu Zeme okolo Slnka. Najbližšie od nás preletí vo štvrtok 26. januára o 20.17 stredoeurópskeho času (SEČ), a to vo vzdialenosti 9 877 kilometrov od stredu Zeme. Vzhľadom na polomer Zeme to znamená, že v najbližšom bode bude vzdialený asi 3 500 kilometrov od nášho povrchu. Nemal by byť teda problém zaznamenať ho väčšími teleskopmi. Momentálne sa nachádza v súhvezdí Veľkej medvedice.
Asteroid bude pri svojom prelete bližšie ako napríklad geostacionárna družica, ktorá sa nachádza nad rovníkom vo výške zhruba 35 800 kilometrov. Na porovnanie možno uviesť, že družice GPS obiehajú vo výške 20 200 kilometrov.
Sledovať ho môžete aj vy
Vďaka The Virtual Telescope Project budete môcť v reálnom čase sledovať asteroid tiež. Posvieti si naň súbor dvoch výkonných robotických teleskopov so sídlom v Ceccane v Taliansku. Astrofyzik Gianluca Masi bude hosťom v živom vysielaní na YouTube, ktoré sa začne 26. januára o 19.15 koordinovaného svetového času (UTC), čiže u nás o hodinu neskôr (20.15 SEČ).
Vďaka The Virtual Telescope Project budete môcť v reálnom čase sledovať asteroid 2023 BU. Posvieti si na neho súbor dvoch...Prelet asteroidu 2023 BU – priamy prenos
Asteroid 2023 BU sa priblíži k Zemi aj 6. decembra 2036, no bude ďaleko za obežnou dráhou Mesiaca.
(JM)