Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Sonda DART od NASA zasiahla asteroid v historicky prvom teste planetárnej obrany

VEDA NA DOSAH

V priebehu pár dní zistíme, či sa podarilo asteroid odkloniť.

Malý satelitný spoločník DART-u pred dopadom. Zdroj_Steve Gribben_Johns Hopkins APL/NASA

Malý satelitný spoločník DART-u pred zásahom. Zdroj: Steve Gribben/Johns Hopkins APL/NASA

Po desiatich mesiacoch letu vo vesmíre sa v pondelok podarilo sonde od NASA v programe DART (Double Asteroid Redirection Test) zasiahnuť asteroid, čím sa demonštrovala schopnosť odkloniť vesmírne teleso, ak by hrozila potenciálna zrážka so Zemou. Ide vôbec o prvý úspešný pokus takzvanej technológie planetárnej obrany na svete.

Misiu riadili v Laboratóriu aplikovanej fyziky Johns Hopkins (APL) v meste Laurel v štáte Maryland, pričom oznámili úspešný stret dvoch objektov v noci o jednej hodine a štrnástej minúte stredoeurópskeho času.

Duo asteroidov Dimorphos a Didymos

Asteroid Dimorphos s priemerom 160 metrov má veľkosť štadióna alebo Veľkej pyramídy v Gíze. V súčasnosti je od Zeme vzdialený asi 11 miliónov kilometrov. Sonda narazila rýchlosťou 6,6 kilometra za sekundu do menšieho z dvoch asteroidov, ktorý obieha okolo väčšieho. Ním je asteroid Didymos s priemerom až 780 metrov. Ani jeden nepredstavuje hrozbu pre našu planétu teraz či kedykoľvek v dohľadnej budúcnosti.

Misia využila techniku, známu ako kinetický dopad. Jej cieľom je dať hypoteticky nebezpečnému asteroidu alebo inému objektu takú ranu, ktorá by zmenila jeho obežnú dráhu.

Systém pre optickú navigáciu DRACO a autonómna navigácia SMART Nav pomohli kozmickej lodi v tvare škatule prejsť posledných 90-tisíc kilometrov kozmického priestoru. Do Dimorphosu narazila sonda rýchlosťou približne 22,5-tisíc kilometrov za hodinu, aby vedci mierne spomalili rýchlosť jeho obežnej dráhy. Optickej navigácii DRACO sa podarilo získať snímky asteroidu pár sekúnd pred dopadom, čím odhalili povrch Dimorphosu v detailoch. Môžete si ich pozrieť aj spolu s videom na stránke NASA.

Náraz sledovali výskumníci z NASA v priamom prenose, dokonca bol vysielaný i na Twitteri.

Tím vedcov plánuje teraz pozorovať Dimorphos pomocou pozemných teleskopov, aby potvrdil, že dopad DART zmenil obežnú dráhu asteroidu okolo Didymosu. Vedci očakávajú, že náraz skráti obežnú dráhu o približne jedno percento a dobu obehu o desať minút. Presné meranie toho, o koľko bol asteroid vychýlený, je jedným z hlavných účelov tohto testovania.

Bude trvať najmenej pár dní, kým sa zistí, či sa misii DART podarilo spomaliť cielený asteroid a do akej miery to bolo úspešné. Ďalekohľady na Zemi a vo vesmíre pozorovali kolíziu, rovnako ako malý prístroj, nazývaný CubeSat Light, ktorý bol nasadený pätnásť dní pred nárazom. Vďaka nemu budú môcť výskumníci lepšie získať detaily o samotnej zrážke, a tým charakterizovať efektívnosť dopadu.

Včasný začiatok misie v budúcnosti, ktorý sa uskutoční približne päť až desať rokov pred potenciálnou zrážkou so Zemou, by mohol stačiť na to, aby sa asteroid spomalil a vychýlil.

Zdroj: NASA, Washingtonpost.com
(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky