Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Sobotný spln bude uhlovo menší

VEDA NA DOSAH

Počas noci sa bude zdať Mesiac menší a slabší než bežné splny. Pri východe alebo západe sa nám javí vždy veľký, za čo môže optická ilúzia.

Porovnanie splnu v prízemí a splnu v odzemí. Foto: Petr Horálek/Fyzikálny ústav v Opave

Porovnanie uhlovej veľkosti splnu v prízemí a odzemí. Zdroj: Fyzikálny ústav v Opave. Autor: Petr Horálek

Ako na stránke Fyzikálneho ústavu v Opave informuje Petr Horálek, popularizátor astronómie, nositeľ niekoľkých ocenení snímky dňa NASA, prvý český fotoambasádor Európskeho južného observatória a delegát medzinárodnej asociácie pre tmavé nebo, v sobotu 24. februára nás čaká uhlovo najmenší spln tohto roka.

Mesiac v odzemí

Väčšinou hovoríme o splne vtedy, keď je Mesiac na svojej pretiahnutej dráhe v tom čase bližšie a nastáva uhlovo väčší spln v prízemí, ktorý sa ľudovo označuje ako superspln.

V sobotu nás čaká opačný jav. Mesiac sa bude nachádzať blízko bodu odzemia. Spln nastane 24. februára o 13.31 SEČ (z nášho územia ešte pod obzorom, vyjde približne o štyri hodiny neskôr). V tomto čase sa už bude nachádzať na svojej dráhe blízko odzemia, to jest takmer najďalej od našej planéty. Počas noci zo soboty na nedeľu teda uvidíme uhlovo najmenší spln v tomto roku.

V noci na nedeľu bude Mesiac najbližšie k fáze splnu (ktorému sa podľa tradície hovorí snežný), od Zeme sa však bude ešte vzďaľovať. Bod odzemia potom dosiahne až v nedeľu o 16.01 SEČ, čiže približne 1 deň a 2,5 hodiny po fáze splnu, a to vo vzdialenosti 406 314 km.

Pri sobotnom splne teda nepôjde o uhlovo najmenší možný Mesiac, počas noci sa však bude javiť menší a tiež o niečo slabší než bežné splny. Situácia sa pritom opakuje každý rok. Ďalší malý spln nás čaká 13. apríla 2025.

Mesiac v odzemí 6. februára 2023 zapadá nad Maledivami.

Mesiac v odzemí 6. februára 2023 zapadá nad Maldivami. Zdroj: Fyzikálny ústav v Opave. Autor: Petr Horálek

Čiastočné zatmenie Mesiaca

Opačná situácia, teda spln v prízemí (ľudovo nekorektne označovaný ako superspln), nastane tento rok na jeseň. Najvýraznejší bude spln v prízemí dvakrát: v stredu 18. septembra a vo štvrtok 17. októbra. V prípade septembrového splnu budeme môcť navyše pozorovať aj čiastočné zatmenie Mesiaca. Októbrový Mesiac v prízemí potom uvidíme vysoko na oblohe len niekoľko hodín pred fázou splnu.

Optická ilúzia

Počas sobotného splnu sa budú môcť ľudia na vlastné oči presvedčiť o sile ilúzie. Bez ohľadu na to, či je Mesiac v splne v prízemí alebo v odzemí, vždy sa nám zdá, že je pri východe alebo západe veľký. Ide o optickú ilúziu, pri ktorej náš mozog porovnáva veľkosť Mesiaca so vzdialenými objektmi na obzore – čím sú vzdialenejšie, tým sa Mesiac javí väčší. Z tohto dôvodu máme pocit, že je Mesiac obrovský.

To, že je Mesiac nad obzorom uhlovo prakticky rovnako veľký ako vysoko na oblohe, si človek môže jednoducho overiť. Stačí, keď si Mesiac vyfotografuje použitím rovnakého vybavenia a nastavenia pri jeho východe a potom o niekoľko hodín neskôr a snímky následne porovná.

Ďalšou možnosťou je zobrať si papier alebo noviny a lepiacu pásku. Papier či noviny zrolujeme do rúrky s priezorom, ktorý zodpovedá uhlovej veľkosti Mesiaca pri jeho východe, a zalepíme. Po niekoľkých hodinách, keď sa Mesiac dostane vysoko nad obzor, sa naň pozrieme znova. Mesiac sa bude javiť v priezore prakticky rovnako veľký.

Zdroj: FÚ v Opave

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky