Mesiac si pre nás v roku 2019 pripravil ešte jedno divadlo. Nedočkáme sa síce úplného zatmenia, ktoré sme naposledy videli ráno 21. januára, no aj tentoraz sa je na čo pozerať. Čiastočné zatmenie mesiaca sa udeje 16. júla po východe Mesiaca nad juhovýchodným obzorom.
Ako zatmenie vzniká, nám priblížil Mgr. Marek Husárik, PhD. z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied:
„Pomerne jednoducho. Slnko, Zem a Mesiac sa ocitnú v jednej priamke ležiacej na ekliptike, vtedy pozorujeme úplné zatmenie. Ak Mesiac neleží presne na pomyselnej priamke, vtedy pozorujeme čiastočné alebo iba polotieňové zatmenie. Vo všetkých prípadoch Zem vrhá tieň alebo polotieň na mesačný povrch. Dochádza k tomu iba v čase splnu. Sklon dráhy Mesiaca asi 5 stupňov zas spôsobuje, že zatmenia sa neopakujú každý spln. Rozlišujeme tri typy mesačných zatmení. Prvým je polotieňové, kedy Mesiac vstúpi len do polotieňa Zeme. Pokles jasnosti Mesiaca je voľným okom v podstate nepozorovateľný. Druhým typom je čiastočné zatmenie, kedy Mesiac iba sčasti vstúpi do tieňa Zeme a ostatná časť ostáva v polotieni. Tretím typom je úplné zatmenie, kedy Mesiac vstúpi celým svojim povrchom do tieňa Zeme. A je to vlastne najefektnejší typ, pretože Mesiac vtedy získa známy hnedastý, až tmavo oranžový nádych.“
Prečo Mesiac vidíme počas zatmenia?
Slnko zaberá na oblohe nejakú plochu, nie je teda bodovým zdrojom. Preto za Zemou nevzniká iba tieň, ale aj tzv. polotieň, vysvetľuje odborník. Dôležitú rolu hrá aj fakt, že Zem má atmosféru. Tá má za následok známe načervenalé sfarbenie, pretože láme najviac červenú zložku slnečného svetla (obrázok). Inak by sme zatmený Mesiac vôbec nevideli.
Schématické znázornenie troch typov mesačných zatmení
Aký bude priebeh tohto zatmenia?
Na Slovensku sa mesačný disk vynorí spod obzoru približne o 21. hodine. „Vtedy bude Mesiac z malej časti už ponorený v polotieni Zeme. Táto fáza je však voľným okom takmer nezaznamenateľná. Keď sa o 22. hodine mesačný disk ponorí úplne do polotieňa Zeme, efekt blížiaceho sa čiastočného zatmenia budeme už badať. Minútu po 22. hodine už bude tieň Zeme z Mesiaca ukrajovať. Ľavý horný okraj Mesiaca bude viac a viac červenší. Maximálna fáza tohto zatmenia nastane o 23.30 hod. Tieň Zeme Mesiac úplne opustí hodinu po polnoci a zatmenie sa ukončí ešte výstupom z polotieňa krátko po 2. hodine nadránom. Čiže kompletné zatmenie bude trvať 5 a pol hodiny, no samotné čiastočné necelé tri,“ poznamenal ďalej odborník.
Tento úkaz budú sprevádzať dvaja „pozorovatelia“. Budú sa pozerať z pravej strany na Mesiac. Mnohí ľudia si povedia, veď to len nejaké dve jasnejšie hviezdičky vedľa svietia. Avšak títo dvaja nie sú hviezdy. Ale dve planéty. Bližšie bude Saturn a trochu ďalej Jupiter. A medzi nimi Mliečna cesta.
Zatmenie Mesiaca sledujú aj planéty Saturn a Jupiter
Poznamenajme, že toto zatmenie Mesiaca bude pre Slovensko na najbližších 6 rokov posledné! Ďalšie takto podobne efektné (či už čiastočné alebo úplné) nastane až v roku 2025. Mesiac za tú dobu síce zaznamená 11 zatmení, ale viaceré budú pre Slovensko neviditeľné, pretože sa udejú, kedy bude Mesiac pod obzorom alebo budú len polotieňové (tieto „uvidíme“ 10. januára 2020 a 5. júna 2020). Síce v máji 2022 nastane úplné zatmenie, ale z neho len na malý okamih nám bude dopriate nízko nad juhozápadom zbadať tmavnúci ľavý okraj Mesiaca. No na to naozaj krásne úplné zatmenie si musíme počkať až do večera 7. septembra 2025.
Informácie a ilustrácie: Mgr. Marek Husárik, PhD. z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Úvodné foto: Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: VČ