Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Registrácia na simulovanú Expedíciu Mars pre študentov je otvorená

VEDA NA DOSAH

Prihlášky do 20. ročníka je možné podávať od 12. augusta do 23. septembra 2023.

Plagát podujatia: Expedícia Mars 2023

Expedícia Mars 2023. Zdroj FB Expedice Mars

Stohodinová simulácia v rámci projektu Expedícia Mars bude najdlhšou svojho druhu v Európe. Do päťčlennej posádky, ktorá odštartuje koncom roka, sa môžu prihlásiť študenti z Česka a zo Slovenska vo veku od 13 do 18 rokov. Prihlášky do 20. ročníka Expedície Mars je možné podávať od 12. augusta do 23. septembra 2023.

Študenti, ktorých baví veda a technika

„V Expedícii Mars hľadáme študentov, ktorí sa zaujímajú o vedu, techniku alebo ich popularizáciu,“ hovorí veliteľ projektu Josef Lát. „Je pre nás dôležité, aby sme našli študentov, ktorí dokážu vychádzať s ostatnými. Ceníme si schopnosť počúvať názory iných. V neposlednom rade dokážeme oceniť vôľu dokončiť rozpracovaný nápad, chuť zlepšovať sa a ochotu prijať konštruktívnu kritiku,“ dodáva Lát.

V nasledujúcich mesiacoch bude počas niekoľkých kôl vybraná päťčlenná posádka na simulovaný let na červenú planétu, ktorý sa uskutoční 4. až 8. decembra tohto roku.

„Účastníci si vyskúšajú priebeh skutočných vesmírnych letov. Hlavným cieľom je naplno preveriť schopnosti piatich talentovaných študentov. Počas letu budú mať všetci členovia posádky na starosti interiér vesmírnej lode, prácu na vedeckých experimentoch a tiež prípravu na výstup na povrch Marsu,“ hovorí dizajnér simulácie Samuel Amrich. Celá posádka bude úplne odrezaná od vonkajšieho sveta. Jej jediným spojením so Zemou bude komunikácia s riadiacim centrom prostredníctvom centrálneho počítača.

Expedícia Mars. Zdroj: Expedícia Mars

Expedícia Mars. Zdroj: Expedícia Mars

Ako sa prihlásiť?

Prihlášky do 20. ročníka Expedície Mars je možné podávať od 12. augusta do 23. septembra 2023 na webovej stránke projektu expedice-mars.eu.

Prvým krokom k získaniu miesta v posádke je vyplnenie motivačného dotazníka, absolvovanie pohovoru a výber odbornosti, pričom si možno vybrať medzi fyzikom, biológom, konštruktérom, inžinierom a popularizátorom. Potom nasleduje vypracovanie domáceho projektu. Následne budú vybratí na online konferenciu tridsiati najlepší, ktorí budú porote prezentovať svoj projekt. Túto tridsiatku bude tiež čakať Space Day, kde sa stretne s významnými osobnosťami vesmírneho priemyslu. Z nasledujúcej prípravy na simuláciu vzíde päť členov posádky.

Všetci organizátori projektu sú jeho bývalí účastníci. Jednou z nich je aj Kateřina Sochorová, vedúca odbornosti biológov. „Expedícia Mars mi dala nielen veľa skúseností, ale predovšetkým som vďaka nej spoznala mnoho priateľov na celý život. Zároveň som si overila svoje schopnosti od tímovej spolupráce cez komunikáciu až po kritické myslenie,“ odpovedala na otázku, čo jej Expedícia Mars priniesla a prečo by ju odporučila ostatným študentom.

Expedíciu Mars organizuje združenie Alumni Scientiae Bohemicae od roku 2021 s finančnou podporou Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy ČR. Slovenskými partnermi súťaže sú Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Astronomický klub Bratislava.

Zdroj: TS Expedícia Mars

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky