Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvá konfigurácia svojho druhu? Novoobjavený hviezdny systém prirovnávajú k umeleckému dielu

VEDA NA DOSAH

Šesť planét obieha okolo hviezdy HD110067, ležiacej v severnej konštelácii súhvezdia Vlasy Bereniky, v dokonalej a vzácnej matematickej harmónii.

Umelecká ilustrácia šiestich novoobjavených planét krúžiacich okolo svojej hviezdy v rezonancii. Foto: Roger Thibaut (NCCR PlanetS)

Umelecká ilustrácia šiestich novoobjavených planét krúžiacich okolo svojej hviezdy v rezonancii. Foto: Roger Thibaut (NCCR PlanetS)

Astronómovia pomocou dvoch satelitov (satelitu TESS kozmickej agentúry NASA a satelitu Cheops Európskej vesmírnej agentúry) objavili celkom nový unikátny hviezdny systém. Šesť planét obieha okolo hviezdy známej ako HD110067, ležiacej vo vzdialenosti asi 100 svetelných rokov v severnej konštelácii súhvezdia Vlasy Bereniky, v úžasne dokonalej a vzácnej matematickej harmónii.

„Len asi jedno percento všetkých systémov zostáva v rezonancii a ešte menej z nich sa môže pýšiť planétami v takejto konfigurácii,“ poznamenal bádateľ Rafael Luque z Chicagskej univerzity. Jedinečný objav publikovali v prestížnom časopise Nature.

O akú konfiguráciu presne ide?

Prvá planéta (najbližšia k hostiteľskej hviezde) dokončí tri obehy v čase, keď nasledujúce tri planéty dokončia dva obehy. Vedci to označujú ako rezonanciu 3 : 2, ktorá sa v prípade prvých štyroch planét opakuje.

Zvyšné dve planéty vykazujú zasa rezonanciu 4 : 3. To znamená, že za čas, kým druhá najvzdialenejšia planéta urobí štyri obehy okolo hostiteľskej hviezdy, najvzdialenejšia hviezda okolo nej obehne trikrát. Na každých šesť obehov najbližšej planéty zároveň pripadá jeden obeh tej najvzdialenejšej.

Animácia znázorňujúca rezonanciu 3 : 2 štyroch planét najbližšie k hviezde a rezonanciu 4 : 3 dvoch najvzdialenejších planét sústavy. Zdroj: https://news.uchicago.edu/story/scientists-discover-rare-6-planet-system-moves-strange-synchrony

 

Zaujímavá je podľa vedcov aj skutočnosť, že celý systém je starý niekoľko miliárd rokov, takže si túto jemnú rovnováhu udržiava už veľmi dlho. Teoreticky by ju pritom mohlo narušiť mnoho rôznych faktorov, napríklad prechádzajúca hviezda či kolidujúca planéta.

Ako takáto výnimočná konfigurácia vzniká, nie je zatiaľ vedcom známe, nové dáta by ich však mohli priblížiť k prelomovým zisteniam.

Zdroj: Chicago news, VTM

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky