V týchto dňoch sa dá najlepšie pozorovať meteorický roj Lyridy. Môžeme sa tešiť aj na roj Eta Akvaridy.
Astronomický ústav SAV, v. v. i., upozorňuje na dva úkazy na nebeskej oblohe, ktoré môžeme pozorovať už teraz, t. j. koncom apríla a začiatkom mája. V druhom štvrťroku očakávame dva významné roje – Lyridy a Eta Akvaridy.
Môžete vidieť až deväťdesiat meteorov za hodinu
Lyridy sú meteorický roj činný od 18. do 25. apríla. Najvyššiu frekvenciu dosiahne 22. apríla 2022.
Ide o druhý meteorický roj tohto roka. Prvým sú Kvadrantídy, ktoré sme pozorovali v januári. Meteorický roj pozorovaný každoročne súvisí s periodickou kométou P/Thatcher, ktorá má obežnú dobu 415 rokov. Pozorované maximum činnosti je úzke, trvá približne týždeň, z čoho vyplýva, že šírka prúdu je malá.
V čase najvyššej aktivity môžeme so šťastím pozorovať až 90 meteorov za hodinu. Pravdepodobne sa ale ich počet bude pohybovať okolo čísla pätnásť. Centrálne vlákno má len 200 000 kilometrov. V dráhe prúdu sa vyskytujú zhluky častíc – frekvencie rok od roka silne kolíšu.
Miesto na oblohe, z ktorého meteority zdanlivo vylietajú, takzvaný radiant, je v súhvezdí Lýry, podľa ktorého získal roj svoje meno. Prvý záznam o pozorovaní meteorického dažďa Lyríd je už z roku 687 pred naším letopočtom. Dráha roja prechádza blízko Saturna a jeho gravitačné pôsobenie mení dráhy meteoroidov tak, že nedochádza k ich stretnutiu so Zemou. Aj preto je v niektorých rokoch pozorovaná veľmi nízka frekvencia meteoridov. Podmienky na pozorovanie v roku 2022 sú priemerné – počas maxima aktivity je Mesiac jeden deň pred poslednou štvrťou. Vzhľadom na výšku radiantu nad obzorom sú lepšie podmienky na pozorovanie vždy v druhej polovici noci.
Prvé záznamy o pozorovaní Eta Akvaridy
Eta Akvaridy sú meteorický roj činný od 21. apríla do 18. mája. Najvyššiu frekvenciu dosiahne 6. mája 2022.
Pomenovanie roja Eta Akvaridy pramení z radiantu, ktorý leží v súhvezdí Vodnár, blízko hviezdy Eta Aquarii. Meteorický roj súvisí rovnako ako októbrové Orionidy s periodickou kométou 1P/Halley. Šírka prúdu meteoroidov dosahuje 56 miliónov kilometrov.
Eta Aquaridy patria k deviatim hlavným meteorickým rojom, sú rýchlym rojom s geocentrickou rýchlosťou 64 kilometrov za sekundu. Je to spôsobené tým, že Halleyova kométa, a, samozrejme, aj meteory, ktoré z nej unikli, obiehajú okolo Slnka po dráhe v opačnom smere, ako obieha okolo Slnka naša Zem.
Prvé záznamy o ich pozorovaní sa datujú v čínskych, kórejských a japonských kronikách z roku 401 nášho letopočtu. V tom čase prechádzala dráha Halleyovej kométy oveľa bližšie popri dráhe Zeme ako dnes. Roj je lepšie pozorovateľný z južnej (v maxime aktivity frekvencie do 30 meteorov za hodinu) ako severnej pologule (najviac do 10 meteorov za hodinu).
Podmienky na pozorovanie v roku 2022 sú priaznivé – svit mesiaca bude rušiť len minimálne, keďže v deň maxima je Mesiac tri dni pred prvou štvrťou. Najviac meteorov uvidíme na rannej oblohe pred východom slnka.
Zdroj: Astronomický ústav SAV, iMeteo.
(JM)