Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Observatórium Very C. Rubinovej našlo tisíce nových asteroidov

VEDA NA DOSAH

Nové Observatórium Very C. Rubinovej má najvýkonnejší digitálny ďalekohľad na svete. Vedcom umožní pozorovať vesmír tak ako nikdy predtým.

Obloha posiata hviezdami nad observatóriom Vera Rubin.

Obloha posiata hviezdami nad Observatóriom Very C. Rubinovej. Najbližších desať rokov bude observatórium nepretržite skenovať nočnú oblohu s cieľom zaznamenať každú viditeľnú zmenu. Zdroj: Vera C. Rubin Observatory. Kredit: RubinObs/NSF/DOE/NOIRLab/SLAC/AURA/W. O'Mullane

Od vzdialených hviezd a galaxií až po asteroidy prelietajúce slnečnou sústavou – aj toto sú pozorovania, ktoré umožnilo čerstvo skolaudované Observatórium Very C. Rubinovej. Pomenované je podľa americkej astronómky, ktorá skúmala rotáciu galaxií. Priniesla prvé riešenie tohto problému, ktoré je súčasne dôkazom o existencii takzvanej tmavej hmoty.

Pohľad do hlbín vesmíru

Za bezprecedentné pozorovanie vesmíru observatórium vďačí najvýkonnejšiemu digitálnemu ďalekohľadu na svete. Toto „delo“ má zrkadlový objektív, ktorý meria viac ako osem metrov, a výnimočné sú aj jeho ďalšie parametre: rozlíšenie 3,2 gigapixelu či automatizované snímanie každých 15 sekúnd. Celú dostupnú nočnú oblohu dokáže odfotografovať len za tri noci. Očakávame, že každú noc tak získame približne 20 terabajtov dát.

Observatórium a špičková technológia, ktorá bola oficiálne pokrstená v pondelok 23. júna 2025, je tak prísľubom nových objavov vo vesmíre. Už prvé zábery, ktoré boli uverejnené v pondelok, ukázali nové galaxie, hmloviny aj asteroidy. „Opäť uvidíme hlbšie do vesmíru a ďalej do minulosti než kedykoľvek predtým a ktokoľvek pred nami,“ uviedol Michael Kratsios, riaditeľ Úradu Bieleho domu pre vedeckú a technologickú politiku, počas tlačovej konferencie pri príležitosti uvedenia observatória do prevádzky.

Kalibrácia ďalekohľadu.

Kalibrácia ďalekohľadu Observatória Very C. Rubinovej v Čile. Zdroj: Vera C. Rubin Observatory. Kredit: RubinObs/NOIRLab/SLAC/DOE/NSF/AURA/W. OʼMullane

Nové objavy v slnečnej sústave aj v ďalekom vesmíre

Očakávania vedeckej komunity sú veľké. Odborníci predpokladajú, že by vďaka ďalekohľadu mohli objaviť nové objekty v slnečnej sústave.

Ďalekohľad by astronómom mohol pomôcť vyriešiť záhadu deviatej planéty v slnečnej sústave. Vedci o jej existencii polemizujú už niekoľko rokov. Ak existuje, mohol by ju nájsť práve ďalekohľad Observatória Very C. Rubinovej, a to už počas prvého roku fungovania.

To však nie je všetko. Ďalekohľad sa dokáže pozrieť aj hlbšie do ďalekého vesmíru. Vedci preto dúfajú, že im pomôže zodpovedať otázky týkajúce sa tmavej hmoty a tmavej energie a že nastolí nové otázky. Mohol by pomôcť zmapovať Mliečnu cestu či nájsť ďalšie nové asteroidy – zatiaľ ich našiel tisíce v priebehu len niekoľkých hodín.

Prvý záber zhotovený ďalekohľadom Very Rubinovej ukazuje hmloviny Trifid a Lagoon.

Prvý záber zhotovený ďalekohľadom Observatória Very C. Rubinovej ukazuje hmloviny Trifid a Lagoon. Zdroj: NSF/DOE/Vera C. Rubin Observatory

Objavených je vyše 2 000 nových asteroidov

Stačilo desať hodín pozorovaní a observatórium objavilo 2 104 asteroidov. Ide o objekty, ktoré v našej slnečnej sústave pozorujeme po prvý raz. Medzi nimi je aj sedem blízkozemských asteroidov. Nie je však dôvod na paniku, lebo nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo.

Počas 10 hodín pozorovaní objavilo observatórium Vera Rubin 2104 nových asteroidov.

Počas desiatich hodín pozorovaní observatórium objavilo 2 104 nových asteroidov. Zdroj: Vera C. Rubin Observatory

Len na porovnanie, pozemné a vesmírne observatóriá ročne objavia celkovo približne 20 000 asteroidov. Ak bude Observatórium Very C. Rubinovej pokračovať v nastolenom tempe, mohlo by počas desaťročného projektu Legacy Survey of Space and Time objaviť približne päť miliónov nových asteroidov.

Jeho prínos tak bude spočívať nielen v podrobnejšom mapovaní vesmíru, ale aj v odhaľovaní potenciálne nebezpečných asteroidov v blízkosti Zeme. Išlo by tak o nástroj, ktorý by umožnil prípravu na možný nebezpečný stret Zeme s vesmírnym telesom.

Roj nových asteroidov. Zdroj: Yotube/Rubin Observatory

 

Ideálne podmienky na pozorovanie vesmíru

Observatórium Very C. Rubinovej sa nachádza na vrchole vrchu Cerro Pachón v Čile. Kombinácia suchého vzduchu a tmavej oblohy bez rušivých vplyvov svetelného znečistenia tu vytvárajú ideálne podmienky na pozorovanie vesmíru.

Observatórium Very C. Rubinovej (predtým známe ako Large Synoptic Survey Telescope, LSST) je výsledkom spolupráce americkej National Science Foundation (NSF) a Department of Energy (DOE), ktoré dohliadajú na prevádzku prostredníctvom národných laboratórií SLAC a NSF NOIRLab.

Ešte v tomto roku začne svoju hlavnú misiu Legacy Survey of Space and Time, v rámci ktorej bude desať rokov nepretržite skenovať nočnú oblohu s cieľom zaznamenať každú viditeľnú zmenu.

Výsledkom bude ultraširoký časozberný záznam vesmíru v ultravysokom rozlíšení, ktorý prinesie jedinečný živý pohľad na vesmír. Snímky odhalia asteroidy a kométy, pulzujúce hviezdy, výbuchy supernov, vzdialené galaxie a možno aj vesmírne úkazy, ktoré doteraz nikto nepozoroval.

Zdroj: Vera C. Rubin Observatory, NewScientist, ČT24

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup