Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na oblohe môžete pozorovať dva meteorické roje aj kométu

VEDA NA DOSAH

Kométa bude začiatkom januára viditeľná celú noc, na pozorovanie postačí malý ďalekohľad.

Kométa C/2020 F3 (NEOWISE) 9. júla 2020, pozorovaná v Utahu, USA. Bola objavená 27. marca 2020 infračerveným kozmickým teleskopom Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) v rámci projektu NEOWISE. Zdroj: NASA

Ilustračná fotografia. Zdroj: NASA

Aj v zimnom období môžeme na nočnej oblohe pozorovať nebeské divadlo. V nadchádzajúcich sviatočných dňoch budú v činnosti dva meteorické roje. Nebude chýbať ani vianočná kométa.

Od piatka 17. decembra do 26. decembra bude činný meteorický roj U Midy, ktorý poznáme aj pod názvom Ursidy. Jeho objaviteľom je zakladateľ observatória na Skalnatom Plese astronóm Antonín Bečvář, ktorý ho prvýkrát pozoroval 22. decembra 1945. V tom čase bola frekvencia počas maxima až 88 meteorov za hodinu.

„Roj Ursíd súvisí s periodickou kométou 8P/Tuttle, ktorej obežná doba je 13,6 roka. V maxime by sme tento rok mohli vidieť približne desať meteorov za hodinu, podmienky na pozorovanie však nebudú veľmi priaznivé – Mesiac bude počas maxima, 22. decembra, tri dni po splne,“ vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Naopak, po Vianociach budeme mať vynikajúce podmienky na pozorovanie každoročného meteorického roja Kvadrantíd, ktorý je činný od 30. decembra 2021 do 7. januára 2022. Nočnú oblohu nenaruší jas mesiaca, pretože v čase maxima bude len jeden deň po nove.

„Maximum roja nastane 3. januára. Bude trvať len niekoľko hodín. Prevažná väčšina meteorov sa objaví od zotmenia do polnoci a pozorovať budeme môcť až 45 meteorov za hodinu,“ zdôraznil astronóm. Frekvencie Kvadrantíd v jednotlivých rokoch výrazne kolíšu.

„V rokoch 1864, 1909 a 1922 boli pozorované zvýšené frekvencie až do dvesto meteorov za hodinu. V roku 1953 dokonca radar zaznamenal krátkodobé maximum až tristo ozvien za hodinu,“ prezradil Ján Svoreň. Kvadrantidy sú v radarovej oblasti silnejšie ako oveľa známejšie Perzeidy a Geminidy.

Ani tohtoročné vianočné sviatky nebudú na Slovensku bez kométy. Cez Vianoce a aj po Novom roku budú výborné podmienky na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Vzhľadom na jej jasnosť okolo 10. magnitúdy postačí pozorovateľom aj malý ďalekohľad. V decembri kométa vychádza dve hodiny po západe slnka, začiatkom januára bude viditeľná celú noc.

Vyhľadávacia mapka kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Zdroj: SAV

Vyhľadávacia mapka kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Zdroj: SAV

Zdroj: Tlačová správa SAV

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky