Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Mesiaci už štyridsaťpäť rokov stojí sovietske vozidlo Lunochod 2

Andrea Fedorovičová

Sovietsky zväz si chcel prostredníctvom stroja dokázať, že sa technicky vyrovná americkej NASA.

Lunochod 2. Zdroj: Wikimedia Commons

Lunochod 2. Zdroj: Wikimedia Commons

Ako informuje český portál iRozhlas presne pred 45 rokmi, teda 16. januára 1973, pristálo na Mesiaci vozidlo Lunochod 2. Sovietsky zväz si chcel prostredníctvom neho dokázať, že sa technicky vyrovná americkej NASA.

Po štyroch mesiacoch však stroj prestal fungovať pre technickú poruchu. V júni toho istého roka Sovieti nakoniec misiu ukončili a na Mesiac už nevyslali žiadne ďalšie vozidlo.

Riadili ho zo Zeme

Podľa čtk odštartovala raketa, ktorá niesla sondu s vozidlom, 8. januára 1973 z kozmodrómu Bajkonur. Na Mesiaci pristála o týždeň neskôr, no do 18. januára len nabíjala batérie. V noci stroj hibernoval a dobíjal sa a počas lunárneho dňa ho riadili zo Zeme sovietski inžinieri.

Technológiu bezpilotného riadenia použili napokon aj záchranári, ktorí v roku 1986 odstraňovali trosky reaktora v jadrovej elektrárni Černobyl.

Prešiel po Mesiaci 37 kilometrov a urobil desaťtisíce snímok

Hlavnými cieľmi misie bolo vytvorenie snímok mesačného povrchu, meranie mesačného magnetického poľa, štúdium mesačnej pôdy či skúmanie slnečných röntgenových lúčov. Lunochod nakoniec prešiel po Mesiaci 37 kilometrov a zhotovil viac ako 80-tisíc snímok, 86 bolo z nich panoramatických. V druhej polovici apríla sa však do jeho útrob dostal pre nedovreté veko prach a stroj sa prehrial.

Napriek tomu, že sa misia dávno skončila, rover stále spočíva na známych súradniciach a jeho diaľkový reflektor dodnes využívajú pozemské stanice na určovanie vzdialenosti pomocou laserov.

Zaujal aj svojím vzhľadom

Český publicista Pavel Toufar uviedol, že išlo o veľký kotol na podvozku s ôsmimi kolesami a odklopenou hornou časťou. Vďaka „veku“, ktorého súčasťou boli aj panely slnečných batérií, dokázal stroj udržiavať stabilný vnútorný tlak a vnútornú teplotu.

Vlastní ho producent počítačových hier

Lunochod je dnes v súkromnom vlastníctve amerického autora a producenta počítačových hier Richarda Garriotta. Ku kúpe stroja ho podľa vlastných slov motivovalo, že jeho otec Owen bol astronaut, ktorý do vesmíru poletel v ten istý rok ako Lunochod 2. Garriott je v súčasnosti jedinou súkromnou osobou, ktorá vlastní majetok na inom kozmickom telese.

Prvé vozidlá na prieskum slnečnej sústavy

V rámci programu Luna na Mesiaci úspešne pristála ešte pred Lunochodom 2 v roku 1970 misia Lunochod 1. Išlo o prvé robotické vozidlá použité pri prieskume slnečnej sústavy. Na misiu Lunochod 2 mala v roku 1977 nadväzovať ďalšia misia, tú však Sovieti zrušili a žiadne ďalšie vozidlo na Mars už nevyslali.

V roku 1976 ale do vesmíru odišla sonda Luna 24, ktorá však žiadny lunochod neviezla. V skúmaní Mesiaca nastala takmer 40-ročná prestávka, keď na jeho povrchu žiadny ľudský výtvor nepristál. Až v roku 2013 sa začal čínsky mesačný program s vozidlom, zvaným Nefritový králik.

V tejto chvíli je na ceste na Mesiac lunárne vozidlo Spojených arabských emirátov Rašíd a USA chystajú čoskoro na jediný prirodzený satelit Zeme návrat astronautov.

Zdroje: iRozhlas, pravda.sk, Wikipedia

(af)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky