Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na Marse objavili dlhé organické molekuly z doby, keď na Zemi vznikol život

VEDA NA DOSAH

Na Marse boli objavené organické molekuly bezprecedentnej veľkosti, čo pridáva ďalší dôkaz k hypotéze, že na červenej planéte mohol kedysi existovať život.

Rover NASA Curiosity. Zdroj: Youtube/NASA Goddard

Rover NASA Curiosity. Zdroj: Youtube/NASA Goddard

Výskumníci našli vo vzorkách marťanskej horniny, ktoré sa datujú miliardy rokov dozadu, dlhé uhlíkové reťazce, obsahujúce až 12 po sebe idúcich atómov. Výsledky výskumu boli publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Ako informoval portál Science Alert, tieto doteraz najdlhšie identifikované organické molekuly by mohli pochádzať z mastných kyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi tukov a olejov a vznikajú na Zemi biologickou aktivitou.

Výskumný vrt na Marse a nájdené molekuly. Zdroj: Youtube/NASA Goddard

Výskumný vrt na Marse a nájdené molekuly. Zdroj: Youtube/NASA Goddard

Analýza vzoriek

Vzorky boli odobraté pomocou Sample Analysis at Mars (SAM) – jedného z prístrojov na palube rovera NASA Curiosity, ktorý študuje kráter Gale od roku 2012.

Má plynový chromatograf a hmotnostný spektrometer, ktoré mu umožňujú identifikovať molekuly vo vzorkách.

Analýza odhalila, že zozbieraný bahenný kameň obsahuje koncentrácie nasýtených uhľovodíkových reťazcov vo forme dekánu (C10H22), undekánu (C11H24) a dodekánu (C12H26).

Video: Na Marse našli dosiaľ najväčšie organické molekuly. Zdroj: Youtube/NASA Goddard

Hmota z obdobia, keď sa na Zemi prvýkrát objavil život

Nedostatok geologickej aktivity a chladné suché podnebie na Marse pomohli zachovať túto neoceniteľnú organickú hmotu za posledných 3,7 miliardy rokov. Vedci tvrdia, že nájdená hmota pochádza teda z obdobia, počas ktorého sa na Zemi prvýkrát objavil život.

Zatiaľ čo sú mastné kyseliny dôležitou zložkou živých buniek na Zemi, môžu byť tvorené aj abiotickými – fyzikálnymi, nie biologickými – procesmi.

Tím pre časopis PNAS uviedol, že ich úspech dláždi cestu budúcim misiám pri hľadaní známok zložitej živej chémie.

„Organické molekuly zachované v starovekých marťanských horninách poskytujú kritický záznam o minulej obývateľnosti Marsu a mohli by byť chemickými biosignatúrami,“ napísali v publikácii.

Univerzálne produkty biochémie

Zdroj alkánov s dlhým reťazcom zostáva neistý, laboratórne experimenty však podporujú zdroj z nasýtenej formy primárnych karboxylových kyselín s priamym reťazcom (mastné kyseliny).

Hoci môžu abiotické procesy tvoriť tieto kyseliny, považujú sa za univerzálne produkty biochémie – pozemské a možno marťanské. „Preto sú pôvod a distribúcia týchto molekúl veľmi zaujímavé pri hľadaní potenciálnych biosignatúr na Marse,“ uviedol výskumný tím.

Hľadanie ďalšej živej chémie na Marse bude jedným z cieľov nadchádzajúcej misie ExoMars Európskej vesmírnej agentúry, ktorá má vyštartovať v roku 2028.

Ten istý tím, ktorý sa podieľa na tejto štúdii, postaví prístroj podobný SAM pre Dragonfly – dron, ktorý má od roku 2034 skúmať povrch Titana, najväčšieho satelita Saturna.

Piesočné pláže na Marse

Samostatná štúdia nedávno dospela k záveru, že Mars bol kedysi domovom slnkom zaliatych piesočných pláží s jemnými vlnami. Vedci objavili dôkazy o prostredí „dovolenkového raja” na červenej planéte napriek tomu, že dnes nie je na povrchu Marsu viditeľná žiadna kvapalina.

Medzinárodný tím vedcov použil údaje z čínskeho marťanského rovera Zhurong na odhalenie skrytých vrstiev hornín pod povrchom planéty, ktoré silne naznačujú prítomnosť starovekého severného oceánu.

Nový výskum ponúka podľa vedcov doteraz najjasnejší dôkaz, že planéta kedysi obsahovala významnú vodnú plochu a obývateľnejšie prostredie pre život.

Zdroj: Science Alert, PNAS 

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup