Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Misia Polaris Dawn plánuje prekonávať rekordy. Posádka si vyskúša aj nové skafandre

Justína Mertušová

Vrcholom viacdňovej misie bude 20-minútový výstup do otvoreného vesmíru vo výške približne 700 kilometrov nad povrchom Zeme.

Misia Polaris Dawn. Zdroj: Polaris Dawn

Misia Polaris Dawn. Zdroj: Polaris Dawn

Štvorčlenná posádka misie Polaris Dawn, ktorá si kladie za cieľ prvý súkromný výstup do vesmíru, v pondelok 26. augusta 2024 dorazila na Floridu. Pôvodne mala štartovať v utorok 27. augusta 2024. Pre únik hélia v podzemnom zariadení štart odložili na stredu. Z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia v oblasti pristátia pomocou padákov pri návrate na Zem misiu opäť posunuli. V najbližších dňoch budú počasie poctivo sledovať, a keď to podmienky umožnia, vydajú sa do vesmíru.

Na trochu riskantnej misii sa po dvojročnom výcviku zúčastní miliardár, bývalý vojenský pilot a dve špecialistky spoločnosti SpaceX, ktorá let prevádzkuje a sčasti financuje.

Prekonajú rekordy

Polaris Dawn je päťdňová misia smerujúca na obežnú dráhu Zeme. Členov posádky vynesie na palube kapsula Dragon spoločnosti SpaceX. Hoci je to súkromná misia, nie je to hocijaká vychádzka do vesmíru. Jej súčasťou je aj 38 vedeckých experimentov na štúdium účinkov vesmírnych letov a vesmírneho žiarenia na ľudské zdravie. Bude to tiež prvá misia od programu Apollo, ktorá prenikne do rádioaktívnych van Allenových pásov žiarenia, aj keď z bezpečnostných dôvodov len nakrátko.

Posádka prekoná rekord v najvyššom vesmírnom lete žien do vesmíru. Okrem toho bude testovať laserovú komunikáciu cez sieť Starlink spoločnosti SpaceX. Tá by nám mala poskytnúť cenné údaje pre budúce vesmírne komunikačné systémy potrebné pri misiách na Mesiac, Mars a ďalej.

Vrcholom viacdňovej misie, ktorý príde dva dni po štarte, bude 20-minútový výstup do otvoreného vesmíru vo výške približne 700 kilometrov nad povrchom Zeme. Na porovnanie medzinárodná vesmírna stanica (ISS) sa pohybuje na obežnej dráhe vo výške približne 400 kilometrov.

Členovia posádky Polaris Dawn – vrátane, zľava, Anna Menon, Scott Poteet, Jared Isaacman a Sarah Gillis. Zdroj: SpaceX

Členovia posádky Polaris Dawn. Zľava: Anna Menonová, Scott Poteet, Jared Isaacman a Sarah Gillisová. Zdroj: SpaceX

Až 1 400 kilometrov nad Zemou

Veliteľom je Jared Isaacman, americký miliardár, ktorý sa do vesmíru pozrel už v roku 2021. Vtedajšia misia Inspiration4 pod taktovkou spoločnosti SpaceX sa stala vôbec prvou výpravou do kozmu bez profesionálneho astronauta. Ďalším členom je pilot Scott „Kidd“ Poteet a inžinierky spoločnosti SpaceX Sarah Gillisová a Anna Menonová.

Počas prvej hodiny vo vesmíre posádka dôkladne skontroluje kapsulu Dragon, či nedošlo k poškodeniu spôsobenému štartom. Ak sa nezistia žiadne problémy, raketové motory Draco vystrelia a vynesú posádku až do vzdialenosti 1 400 kilometrov od Zeme, čím sa prekoná rekord dosiahnutý misiou Gemini 11 (1 372 kilometrov). Na tejto obežnej dráhe zostanú približne desať hodín. Najďalej od Zeme sme sa dostali počas programu Apollo pod vedením úradu NASA.

Potom posádka klesne na cestovnú obežnú dráhu do výšky 750 kilometrov, kde dvaja členovia posádky otestujú nové EVA skafandre a budú vykonávať rôzne experimenty.

Medzi hlavné vedecké ciele misie patrí:

  • používanie ultrazvuku na monitorovanie, detekciu a kvantifikáciu venóznych plynových embólií (VGE), čo prispieva k štúdiám o prevalencii dekompresnej choroby u ľudí;
  • zhromažďovanie údajov o radiácii, aby sme lepšie chápali, ako vesmírne žiarenie ovplyvňuje naše telo;
  • zhromažďovanie biologických vzoriek pre multiomické analýzy;
  • výskum súvisiaci so syndrómom poškodenia očných nervov spojeným s vesmírnymi letmi (SANS), ktorý predstavuje kľúčové riziko pre ľudské zdravie pri dlhotrvajúcich vesmírnych letoch.
Nové skafandre EVA. Zdroj: SpaceX

Nové skafandre EVA. Zdroj: SpaceX

Nové skafandre

Misia bude prvým veľkým testom nových skafandrov od spoločnosti SpaceX a predstavuje najnovší riskantný komerčný míľnik, ktorý chce Muskova vesmírna spoločnosť prekročiť na ceste k vybudovaniu kolónie na Marse.

Tretí letový deň bude venovaný vôbec prvej mimovozidlovej aktivite (extravehicular activity, EVA) na komerčnej vesmírnej misii. Po rozsiahlych prípravách si všetci štyria členovia posádky oblečú EVA skafandre, ktoré budú natlakované kyslíkom. Jared Isaacman a Sarah Gillisová budú mať možnosť ísť do otvoreného vesmíru na 15 až 20 minút, aby vykonali rôzne testy skafandra EVA. Je to výrazne aktualizovaná verzia tých, ktoré USA používali pri misiách Apollo, Skylab, Space Shuttle a Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Oblek je navrhnutý tak, aby bol oveľa flexibilnejší pod tlakom, odolnejší proti roztrhnutiu či oderu, udržiaval príjemnú teplotu a chránil astronautov pred mikrometeoroidmi.

Prilby boli vytlačené pomocou 3D technológie a majú povlak z medi a oxidu india a cínu, ktorý dokáže odolávať slnečným odleskom. Nachádza sa v nej aj head-up displej a kamera, ktoré poskytujú informácie o tlaku, teplote a relatívnej vlhkosti v skafandri v reálnom čase.

Polaris Dawn je prvou z troch plánovaných pilotovaných misií v rámci programu Polaris.

Zdroj: Wikipedia, Space, Space2, Polarisprogram, NewAtlas

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky